599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 20. 07. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


O   R B N

O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

O   Počasí v Holicích
JO70XC


PHPRS fórum

Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Klasický přímosměš na pásmo 10m (28MHz)

Vydáno dne 26. 10. 2023 (1667 přečtení)

DCRX_Titulek Asi před rokem jsem jsem vydal článek a video s prvními pokusy s přímosměšujícím přijímačem QSD. Chyběly mi některé součástky na další pokusy a tak jsem to "dočasně" odložil. Teď už jsou součástky dostupné, ale zase se nějak nemohu donutit ve vývoji pokračovat.


Kdysi dávno, v roce 1993, když byl radioamatérské třídě C povolen CW provoz i na kousku pásma 10m, tak jako první věc jsem si hned postavil přímosměšující přijímač na tohle pásmo. Ale mělo to šíleně nestabilní oscilátor. Přes den jsem tam slyšel stanice, o jakých jsem na osmdesátce ani netušil že existují, a tak jsem k tomu brzy dobastlil i QRP vysílač. No, dvě spojení, která jsem s tím udělal byl problém dokončit, protože protistanice mne nemohly dohnat, jak mi to ujíždělo. Tak jsem si potom koupil CW/SSB transceiver na 2m a udělal k tomu transvertor na 10m s krystalovým oscilátorem (Krystal mi vyrobili na zakázku v Tesle v Hradci Králové). To už bylo použitelné.

Jelikož jsou teď vynikající podmínky na horních KV pásmech, napadlo mne zkusit si zase postavit klasický přímosměš, ale tentokrát s oscilátorem s fázovým závěsem s obvodem SI5351a. Mám tu třeba ten, co jsem zkoušel na QSD přijímač a stačí jen nepatrná úprava firmware a mohu to použít.

     
DC-RX-28MHz_Schema
DC-RX-28MHz_Gerber
DC-RX-28MHz_Final
Schéma přijímače
Ve vyšším rozlišení.
Návrh DPS
(kontrola Gerber souborů)
Hotový přijímač
     

Nechtělo se mi vymýšlet nic komplikovaného. Hlavně, aby to bylo jednoduché a rychle a tak jsem použil směšovač se zatracovaným SA612 (NE602) a za ním NF zesilovač/filtr s dvojitým operačním zesilovačem. V podstatě jsem okopíroval část QRP tranceiveru SW80+ (Smallwonderlabs).

Do sekce DOWNLOAD jsem uložil GERBER soubory pro obě destičky přijímače, zabalené do jednoho .zip souboru. U destičky přídavného filtru jsou tam i soubory .BOM a .CPL pro případné strojní osazení smd součástek.

     
BPF-28MHz_a
BPF-28MHz_b
BPF-28MHz_c
BPF naladěn
v MiniVna
BPF zblízka BPF zeširoka
     

Vstupní pásmovou propust jsem udělal z cívek s "pardubickými" kostřičkami. Má jen dva laděné obvody, takže stopband není nic moc, ale zase má malý útlum v propustném pásmu. Naladil jsem to pomocí MiniVna.
Hodnoty pro pásmo 28 MHz:

 • Ladicí vinutí: 10 závitů/ modré jádro nebo 11-12 závitů/růžové jádro
 • Kondenzátor: 22pF
 • Vazební kondenzátor: 3,3pF
 • Vazební vinutí: 2 závity

  Říkal jsem si, že by to možná chtělo nějaký VF předzesilovač, ale hned jsem to zase zavrhl, protože by se to zbytečně zkomplikovalo. No co, tak uslyším jen ty silné stanice.

  Něco jsem tu jen tak narychlo otestoval a začal na to kreslit plošný spoj. Pak jsem si uvědomil, že tu mám ještě malou destičku s CW filtrem s operačním zesilovačem. Tu jsem udělal před pár měsíci, vlastně jen z důvodu, abych si vyzkoušel zadání výroby plošného spoje, včetně osazení smd součástkami u čínské firmy JLCPCB. Tak jsem na výstup toho přijímače připojil ještě tento filtr se zesilovačem. Udělal jsem to tak, aby se ta destička dala nasadit (připájet, přišroubovat) na ten hlavní plošný spoj.

  Výstup z oscilátoru SI5351a je obdélník o napětí 3V. Ten jsem zakulatil dvojitou dolní propustí. Není zrovna ideální, použil jsem součástky, které jsem tu našel. Její zlomový kmitočet je dost nízko, takže na 28MHz má již útlum skoro 10dB. Ale i tak je tam napětí pro směšovač zbytečně veliké, takže jsem ho musel snížit trimrem - odporovým děličem napětí.

  Na první zapojení to nefungovalo, protože jsem udělal zásadní chybu při kreslení plošného spoje: u jednoho operačního zesilovače jsem jsem prohodil invertující a neinvertující vstup. Naštěstí to šlo opravit přeškrábnutím spoje na dvou místech a dvěma drátovými propojkami.

 •      
  DCRX_Finito
  DCRX_Finito_b
  DCRX-28MHz_working
  Hotový přijímač Z jiného úhlu Poslech na pásmu
       

  Když jsem to všechno zapájel a naladil pásmovou propust, připojil jsem to k anténě (3el tribander ECO) a hned první stanice co jsem slyšel byl nějaký W2 (přesnou značku si už nepamatuji). Až do večera, asi do 21 hodin LČ, jsem si užíval poslech stanic ze severní a později už jen jižní Ameriky. V sobotu ráno, když probíhal Oceania-DX contest, jsem bez problémů slyšel pár VK stanic volat výzvu. Samozřejmě, že v porovnání s vedle stojícím transceiverem Elecraft K3 je citlivost o něco horší. Nicméně, je to lepší, než jsem předpokládal.

  Odkaz na video  Pár slov k té destičce s CW filtrem.

  Zapojením je to v podstatě přídavný filtr KAF2 k Elecraft K2 jak zmiňuji v tomto článku. Dvojitý operační zesilovač vytváří dva stupně pásmového CW filtru, za ním je LC dolní propust (ta je připojena stále) a nakonec výkonový NF zesilovač jehož zesílení se řídí stejnosměrným napětím. Jenom jsem tam přidal spínací tranzistory, aby se to případně dalo ovládat logickými signály z nějakého jednočipu. Nemohl jsem tenkrát sehnat TDA7052A a čínská firma JLCPCB měla jejich smd verzi TDA7052AT. Ale pouze na osazení na DPS, samostatně je neprodávali. Tak jsem si řekl, že si vyzkouším zadání výroby DPS, včetně osazení smd součástkami.

       
  OpAmp_CW_filter_Schema
  OpAmp_CW_filter_PCB_TOP
  OpAmp_CW_filter_PCB_BOTTOM
  Schéma OpAmp CW filtru
  Ve vyšším rozlišení.
  Návrh DPS
  horní strana
  Návrh DPS
  spodní strana
       

       
  OpAmp_CW_filter_BOM_CPL
  OpAmp_CW_filter_3D-view
  OpAmp_CW_filter_fabricated
  Náhled při objednávání Možnost i 3D prohlížení Destička osazená SMD
       

  Překleslil jsem to do smd verze a objednal. Bohužel, udělal jsem tam dvě chyby, zapomněl jsem na kondenzátory C21 a C22. Ty jsem tam potom musel dobastlit sám. Je tam i pár THT součástek. Zde na obrázcích a ke stažení v sekci DOWNLOAD je již opravená verze.
  A ještě pár slov také k tomu oscilátoru.

  Jedná se o destičku s modulem SI5351a který je řízen jednočipem Atmega328p a jako zobrazovač je použit OLED grafický displej. Jeho bližší popis je na začátku tohoto článku. Asi před rokem jsem to použill na pokusy s přímosměšujícím QSD přijímačem s fázovým potlačením zrcadlového zázněje.

  Pro zde popisovaný přijímač jsem na něm udělal pár drobných úprav:

 • Nechal jsem zapnutý pouze výstup jednoho signálu, protože víc není potřeba.
 • Pro větší pohodlí jsem udělal přepínání kroku ladění na 10Hz, 20Hz, 50Hz a 100Hz.
 • Mechanický enkodér na levé straně má dvě funkce:
 • Normálně nastavuje napětí na jednom výstupu PWM pro ovládání hlasitosti TDA7052AT.
 • Po přepnutí tlačítkem krokuje kmitočet po 100kHz pro snazší přeladění mezi CW a SSB částí pásma.
 • Firmware je naprogramován v BASCOM-AVR.

  Myslím, že by neměl být problém postavit si podobný oscilátor s použitím Arduina. Existují knihovny pro ovládání obvodu SI5351a včetně ukázkových programů, které stačí pro tento účel jen nepatrně přizpůsobit.
  Doufám, že se mi podaří udělat k tomu nějaký vysílač. No, nebylo by to krásné "vrátit se ke kořenům" a zase dělat CW spojení s klasickým přímosměšujícím QRP transceiverem? Pokud zrovna neprobíhá nějaký světový závod, tak se nedá říci, že by byla pásma nějak přeplněna. Takže to, že tam máme každou stanici dvakrát vůbec nevadí.

  Jarda, ok1hdu


 •    | Celý článek |      tisk clánku
   

  Zpět (klikni)

  O   Novinky
  07.07.2023:
  Update na webu DXFC
  Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

  05.07.2019:
  Update fotoalba
  Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
  Slovinska (červen 2019)
  Fotoalbum prozatím zrušeno.

  05.12.2018:
  Update fotoalba
  Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
  Slovinska (jaro 2018)
  a ze:
  Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
  Fotogalerie je prozatím zrušena.

  O   kalendář
  <<  Červenec  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31     

  O   Radary ČHMU

  O   Zaparkováno na:

  O   TSL certifikát:

  PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
  nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.