599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 20. 07. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


O   R B N

O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

O   Počasí v Holicích
JO70XC


PHPRS fórum

Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Přímosměšující přijímač s QSD - další vývoj.

Vydáno dne 21. 10. 2022 (1838 přečtení)

QSD2_Title Letos, začátkem dubna jsem zveřejnil svoje první pokusy s přímosměšujícím CW přijímačem na principu QSD s fázovým potlačením nechtěného zázněje. Vycházel jsem ze zapojení známého QRP transceiveru QCX. Jako oscilátor jsem použil starší destičku s připájeným modulem s obvodem SI5351a ovládaným pomocí Atmega328P. V něm jsem narychlo upravil firmware, aby modul generoval na dvou výstupech sinály o stejném kmitočtu, fázově posunuté o 90 stupňů.


Přijímač docela fungoval, a tak jsem hned začal s návrhem nové verze oscilátoru. Bohužel, přes léto jsem na to neměl moc času a tak jsem se k tomu vrátil až nedávno, koncem září.

Mám představu, že by to mělo kromě generování tří VF signálů (2 pro přijímač, 1 pro vysílač) fungovat v podstatě také jako řídící jednotka QRP transceiveru, ke které bude možné připojit analogovou část (vlastní přijímač a vysílač).

     
Schema oscillator
Oscillator PCBa
Oscillator PCB b
Oscilátor schéma Návrh DPS
strana A
Návrh DPS
strana B
     

Zatím mi jakž takž funguje přijímací část. Měl jsem docela obavy z rušení přijímače od OLED displeje a I2C sběrnice. Je slušet během ladění na tom prvním videu. Proto jsem pro napájení displeje použil samostatný stabilizátor 5V a do napájení jednotlivých částí jsem vložil indukčnosti 100uH. Zdá se, že to pomohlo, protože žádné rušení při ladění nepozoruji.

     
Oscillator side a
Oscillator side B
Oscillator assembled
Osazeno
strana A
Osazeno
strana B
Osazeno, funkční
     

Jako ladicí knoflík jsem použil rotační encodér 100 pulzů/otáčku - (náhradní díl pro QRP TRX Yaesu FT817nd). Jako další ovládací prvek je tam mechanický rotační encodér 20 ppr se spínačem v ose a ještě 3 další tlačítka. Zatím nemám úplně jasno, jaké budou ve finále jejich funce. Jak postupně vyvíjím FW, tak to stále měním.

Doufal jsem, že půjde použít vnitřní RC oscilátor 8MHz v Atmega328P. Při rychlém ladění byl ale problém, že po sériovém I2C procesor nestíhal posílat data do SI5351a a na grafický OLED display a "sekalo" se to. Musel jsem použít externí krystal 20MHz a rychlost I2C nastavit na 1MHz.

Podle údajů v pdf datasheetu k obvodu SI5351a by nemělo být možné generovat dva signály o stejném kmitočtu, posunuté o 90 stupňů pro kmitočty nižší než asi 3,2MHz. Proto jsem na desku umístil i dvojitý D klopný obvod (7474), abych mohl testovat i pásmo 160m, případně i pásma nižší. Zatím jsem to nevyzkoušel. Ale jak se zdá podle některých posledních článků Hanse G0UPL, mohlo by to jít i bez tohoto přídavného obvodu.

Při pokusech, které jsou ve videu níže jsem v jednu chvíli použil také přídavný CW filtr s dvojitým operačním zesilovačem. Zapojením jde v podstatě o kopii modulu NF filtru z transceiveru Elecraft K2. Na jeho výstupu je výkonový NF zesilovač TDA7052A . Ten filtr jsem si postavil asi před třemi roky.

     
CW filter schema
CW filter
3xBPF
Přídavný CW filtr
schéma
Přídavný CW filtr
osazená DPS
3x BPF
3,5MHz, 7MHz, 14MHz
     

Abych mohl pokračovat, budu muset udělat novou verzi té analogové části (včetně vysílače). Stále častěji ale narážím na problém nedostupnosti některých součástek. Ještě nedávno naprosto běžné polovodiče najednou prostě nejsou.

Mám tu tři výměnné pásmové propusti do analogové části přijímače (3,5 MHz, 7 MHz a 14 MHz). Tak jsem udělal video s ukázkou, jak to v tuto chvíli funguje.

Jarda, ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.