599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 05. 11. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

O   Počasí v Holicích
JO70XC


PHPRS fórum

Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Repase retro QRP CW transceiveru SW-80+

Vydáno dne 09. 12. 2020 (4704 přečtení)

SW80+ Poslední z řady QRP CW transceiverů SWxx+ ze stavebnic Smallwonderlabs je transceiver na pásmo 80m (3,5MHz). Vyzkoušel jsem další variantu digitální stupnice s OLED grafickým displejem, a navíc jsem vyzkoušel obvod pro automatické řízení zesílení.





     
schema_SW-80+
SW80+  front panel
SW-80+ back panel
Schéma SW80+
Ve vyšším rozlišení
Nová verze SW80+
Přední panel
Nová verze SW80+
Zadní panel
     

     
SW80+ counter schema
SW80+ counter PCBa
SW80+ counter PCBb
Čítač - stupnice schéma
Ve vyšším rozlišení
Čítač - stupnice
DPS strana A
Čítač - stupnice
DPS strana B
     

Zapojení stupnice - čítače, je opět velice podobné těm předchozím. Ve vstupním zesilovači jsou použity pouze smd součástky. J-Fet je BFR31 (koupeno v ECOM.cz) a druhý je BC846B. Rovněž dělička 74HC74 a jednočip Atmega328PB jsou v smd provedení. K zobrazení je použit modul grafického OLED displeje velikosti 1,5 palce s rozlišením 128x64 pixelů. Tentokrát je ale připojen přes SPI interface.

Jinak je princip funkce čítače stejný, jako ve všech předchozích případech.

     
SW80+ counter PCB assembled_a
SW80+ counter PCB assembled_b
counter soldered to front panel
Osazena přední strana
kromě displeje a tlačítek
Osazena zadní strana
kromě R trimrů
Připájeno zevnitř
k přednímu panelu
     

Modul displeje je vysoký 38mm a při výšce předního panelu 45mm jsem musel ovládací tlačítka umístit doprava vedle displeje. Udělal jsem to tak, aby bylo případně možné část DPS s tlačítky odstřihnout, pokud bych je nepotřeboval použít. Pokud jsou tlačítka použita, musejí se na desce propojit kouskem vodiče.

Rovněž CAT komunikace je stejná jako minule.

UART (na úrovni TTL) jsem vyvedl na pětikolíkový DIN konektor na zadním panelu. Do něj se připojuji přes USB-UART konvertor s galvanickým oddělením, který jsem také popsal v jednom z minulých článků. Tento sériový interface slouží jednak k propojení s počítačovým deníkem (používám závodní deník TR4W) a také na nastavení MF kmitočtu pro stupnici (číslo, které se přičítá nebo odečítá ke změřenému kmitočtu oscilátoru). Na pětikolíkový DIN je vyvedeno rovněž +5V pro napájení galvanického oddělovače a navíc ještě klíčování CW transceiveru signálem DTR.

Na zadní panel je vyveden také vstup pro pastičku (pákový ovladač) elektronického klíče, který jsem popsal v tomto článku. Nad konektorem pro pastičku je umístěno tlačítko pro změnu rychlosti klíčování.

Pár slov k použitému displeji

     
OLED 1.5 front view
OLED 1.5 I2C jumpers
OLED 1.5 SPI jumpers
Displej OLED 1.5 Displej OLED 1.5
Úprava pro připojení I2C.
Displej OLED 1.5
Úprava pro připojení SPI.
     

Displej umožňuje komunikaci jak po SPI, tak pomocí I2C protokolu. Já jsem tentokrát použil SPI. Vyžaduje sice více komunikačních vodičů (spotřebuje více I/O pinů jednočipu), ale zdá se, že funguje rychleji a má spolehlivější reset při zapnutí.

Napájení displeje je vhodné oddělit od ostatních obvodů, jinak je nebezpečí, že bude displej rušit po napájecí sběrnici. Většinou stačí oddělovací dioda a filtrační kondenzátory přímo u displeje nebo lépe použít stabilizátor napájecího napětí 5V speciálně pro displej.

Download

Do sekce Download jsem uložil .zip soubor, který obsahuje jak .bin, tak .hex soubory pro nahrání do jednočipu. Jsou tam vždy 3 verze pro různé zapojení děličky 74HC74 (1:1, 1:2. 1:4). Upozorňuji, že je nutné použít jednočip Atmega328PB. (To B na konci je důležité, Atmega328P zde nebude fungovat).

Uložený soubor obsahuje také Gerber soubory potřebné k výrobě plošného spoje. Jsou zabalené v jednom .zip souboru, který je možné přímo poslat čínským výrobcům DPS.

Program můžeme do jednočipu nahrát přes konektor ISP, například pomocí USB-ASP, jak je popsáno v tomto článku. Při programování nesmíme zapomenout nastavit konfigurační bity (fuses). Tedy vypnout dělení kmitočtu oscilátoru osmi, změnit zdroj hodinového kmitočtu na externí krystal a zapnout Brown-out na 2,7 Voltu (nastane reset processoru pokud napětí klesne pod tuto hodnotu).

     
Fuses in Bascom-AVR
Nastavení konfiguračních bitů
v Bascom-AVR
     

Nastavení konfiguračních bitů sumárně (třeba pro AVR-DUDE):

  • Lockbits:FF
  • Fusebits: FF
  • Fusebits High: D9
  • Fusebits Extended: FD




Doplnění obvodu AVC.

Tentokrát jsem se rozhodl doplnit přijímač tohoto jednoduchého CW transceiveru také obvodem AVC (jinak též AGC - Automatic Gain Control). Přijímač transceiveru SW-80+ vlastně nemá žádný plnohodnotný mezifrekvenční zesilovač, jehož zesílení se obvykle obvodem AVC řídí. Obsahuje dva směšovače NE602, SA612 se ziskem okolo 20dB a většina zesílení přijímací cesty je v nízkofrekvenčním stupni se dvěma operačními zesilovači. Inspiroval jsem se tedy zapojením TRXu Elecraft K1, a také některými čínskými QRP transceivery podobné koncepce. Ovládací tranzistory jsou připojeny vždy na jednu větev symetrického vstupu směšovače proti zemi. V mém konkrétním případě vývod 1 integrovaného obvodu SA612. Viz schéma.

Prakticky jsem to provedl tak, že jsem kousky drátu propojil výstupy s destičky AVC (kolektory tranzistorů) přímo s vývody IO SA612 z vrchní strany DPS transceiveru.

     
SW80+ AGC schema
SW80+ AGC PCBa
SW80+ AGC assembled
Obvod pro AVC
Ve vyšším rozlišení
DPS - strana A Osazeno
     

Upozornění: Tranzistory T1, T2 a T3 jsou typy Darlington. BC517

Další problém byl, že SW-80+ má NF výstup na sluchátka přímo z výstupu operačního zesilovače. Nemá tedy žádný pořádný výkonový NF zesilovač, jehož signál by bylo možné usměrnit a použít pro řízení. Musel jsem tedy doplnit jeden LM386. Signál na vstup LM386 jde přes odporový trimr přímo ze sluchátkového konektoru. Při použití sluchátek (nebo reproduktoru) s hodně rozdílnou impedancí, je potřeba citlivost AVC donastavit trimrem R1.

Nějaký čas jsem laboroval s různými časovými konstantami (kombinace nabíjecích a vybíjecích odporů a kapacit). Bohužel, při řízení AVC signálem z NF výstupu se musíme smířit s nepatrně zpožděnou reakcí a při silném signálu na vstupu přijímače budou mít telegrafní značky vždycky "ostřejší náběžnou hranu" (než AVC zareaguje).

AVC se vypíná prostě zkratováním kondenzátoru C3 na zem přes odpor 470R. Místo diody D3 jsem na desku připájel odpor. (Dioda tam byla původně pro oddělení od jiných obvodů, které jsem pak nepoužil.)

Když jsem obvod AVC testoval a dolaďoval, použil jsem pro rychlou orientaci tranzistor s LED diodou. Nakonec se mi to zalíbilo tak, že jsem to dal i na finální plošný spoj. Červená LED v předním panelu tak funguje jako takový primitivní S-metr.

Původně jsem sem chtěl dát obrázky z programu Audacity ale nakonec jsem udělal video s ukázkou pár QSO v závodě MWC, do kterého jsem vložil stopu z tohoto programu.

 

Řekl bych, že zvuk z SW80+ s obvodem AVC lépe zní uším, než vypadá graficky, vykreslený ve stopě.




Video s ukázkou, jak nastavit stupnici pomocí připojení sériovou linkou


Jarda, ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   R B N

O   kalendář
<<  Listopad  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.