599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 11. 10. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

O   Počasí v Holicích
JO70XC


PHPRS fórum

Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

<a2>provoz, závody</a2>

Zpět CQ-WW-160m-CW QRP

Vydáno dne 26. 01. 2009 (8129 přečtení)

CQ-WW-160m-CW

switch to the english version     verze v angličtině

Abych řekl pravdu, tak tyhle 48 hodinové závody pro mne moc nejsou. Já mám problém neusnout u závodu, který trvá 24 hodin, natož pak při tomhle. Při loňském WPX-CW contestu jsem přišel jak na to. Jel jsem kategorii single band 10m, takže jsem mohl přes den vysílat a v noci v pohodě spát. Podobně, ale opačně jsem to udělal teď v závodě na 1,8 Mhz. Navíc v CQ WW 160 je v kategorii single operátor povoleno pracovat celkem pouze 30 hodin, takže to krásně vychází.


Měl jsem dilema, zda kategorii LP (100W) nebo QRP (5W). Velice mne lákalo QRP, jenomže:
Z dob mých úplných začátků mám zkušenost s transceiverem Jizera (Nemá někdo fotku?). Ten měl přepínání výkonu 1/10W ale v poloze 10W dával ve skutečnosti asi 3W (alespoň ten kus, který jsem měl půjčený z radioklubu). Vysílal jsem tenkrát do 42m drátu ve výšce asi 9m, a do dneška se divím, že mě to od radioamatéření neodradilo. Každé jednotlivé QSO byla nepředstavitelná dřina. Všechno mnohokrát opakovat a často se stalo, že operátor protistanice ukončil spojení bez toho, že by měl vše přijato. Asi jsem neměl moc dobře vyladěnou tu anténu. A tak mám od té doby nějak v podvědomí, že to na těch 160 metrech s QRP nějak moc extra nechodí.

Přesto jsem se nakonec pro QRP kategorii odhodlal. Taky jsem si říkal, že vlastně o nic nejde, takže když to nepůjde, tak se na to prostě vykašlu, vypnu zařízení a půjdu spát.

Vysílal jsem na K3 nastavenou na 5W do dipólu inv-V se středem ve výšce asi 12m. (Tu výšku jsem neměřil. Někdo říká, že to je 15m, ale to je asi jedno. Každopádně je to na 1,8Mhz velice nízko).

A jak to chodilo? To byl pro mě docela šok. V první hodině závodu jsem jenom vyhledáváním dosahoval chvílemi rate 120. Je pravda, že to však trvalo vždycky jen pár minut. Možná to někomu přijde jako nic moc, ale s pěti watty se člověk málokdy dovolá hned napoprvé. Vždycky je tam někdo silnější a tak je potřeba si počkat.

Po první noci jsem měl 266 QSO. Většinou evropské stanice, ale k ránu jsem "udolal" i pět Američanů a jednoho Kanaďana. Dalo to 4 "americké" násobiče. To mě hodně povzbudilo, a tak když jsem šel ráno spát, bylo mi jasné že navečer budu určitě pokračovat.

Druhá noc nebyla zpočátku nic moc. Byly tam jenom silné evropské stanice, většinu z nich jsem ale udělal již včera. Zaslechl jsem sice i nějakého Japonce, ale byl kolem něj takový mazec, že jsem to ani nezkoušel. Později jsem zkusil výzvu a vida, ono to docela šlo. Chvílemi mě zavolalo i několik stanic najednou. Takový maličký pile-up. Domníval jsem se, že mne někdo dal na DX-cluster, ale jak jsem po závodě zjistil, nebyla to pravda. (Jak jsem později zjistil, tak jediný kdo mě spotoval byl LY5W až někdy k ránu, ale toho jsem si ani nevšiml. Nějaký zvýšený zájem jsem nezpozoroval.) Docela mě dostal VE1ZZ, který mě někdy kolem půlnoci sám zavolal na moji (5W!) výzvu. Byl tak silný, že první co mě napadlo bylo, že si ze mne někdo dělá srandu. Doufám, že to byl opravdu on. (viz ukázka).

Jako ve snu jsem si však připadal v neděli ráno mezi 6:15 až 6:45 UTC. Už jsem se chystal, že to vypnu a půjdu si odpočinout, když se najednou na pásmu objevilo několik velice silných stanic z USA. Kupodivu na ně nebyl takový nával, jak bych předpokládal. Oni totiž moc dobře vědí, že nemůžeme pod 1810khz a tak volají výš. Většina evropských stanic se tísnila dole od 1,800 do 1,850 a tak je asi ani nenapadlo podívat se výš na pásmo. Celkem bez problémů (Relativně. Je potřeba si uvědomit, že jsem tam měl 5W a nízko zavěšené inv-V) jsem udělal celkem 17 stanic z USA a Kanady. Občas bylo až šokující, jak se na ně dalo snadno dovolat. V součtu s předchozím dnem to tedy bylo celkem 24 W/VE stanic a přineslo mi to 14 násobičů.

Tady jsou nějaké zvukové ukázky:

Omluvte prosím sníženou kvalitu nahrávek. Bohužel jsem si sice nastavil úroveň vstupu do zvukové karty, ale když jsem to potom před závodem zapojoval, otočil jsem kablík s oddělovacím transformátorkem, takže transformoval napětí nahoru, místo dolů. Tím pádem se stalo, že je to občas přebuzené a zkreslené. Navíc komprese, kterou program používá také trochu zhoršuje zvuk. (vytváří jakoby syčivý tón).

    Takže celkem?
  • 617 QSO
  • 46 zemí (násobičů)
  • 14 W/VE násobičů
To je výsledek, o jakém se mi ani nezdálo. Musím říci, že si u mne pásmo 160m opět napravilo reputaci, pošramocenou v době mých začátků. Trochu škoda, že mi chybí některé evropské násobiče. Velice dobře jsem slyšel třeba stanici z TF (Island), ale bohužel jsem se na něj nedovolal. Prostě mne neslyšel a jak jsem tak poslouchal nebyl jsem sám. Také třeba 9H (Malta) se tam objevila až v posledních hodinách závodu a byl na ni takový nával, že jsem to ani nezkoušel. Dokonce mi asi 15minut trvalo, než jsem zjistil, koho to tam vlastně všichni volají. (Bohužel nahrávka je v tom místě tak přebuzená, že tam stejně nejde nic rozpoznat, tak ji sem ani nedávám). Také se tam ke konci závodu objevila stanice z HZ (Saudská Arábie) ale situace byla podobná jako s 9H. V jednu chvíli se mi zdálo, že jsem zaslechl i 4Z (Izrael), ale to si nejsem úplně jistý.




Ještě něco k těm audio nahrávkám:

V podmínkách závodu je, že doporučují nahrát a uložit si audio záznam celého závodu pro případnou kontrolu vyhodnocovatelem.

Tady je to v originále:
Special request for competitive entries: Wherever possible, the entrant is asked to record and save an audio file of the contest for review by the committee when requested. Any type of audio format is acceptable. This is only a request and is not required for awards.

Tak jsem se rozhodl, že si závod nahraji. Vyzkoušel jsem program od Petra OK1IRG (ke stažení na webu OL5Q) Ukládá to soubory po jedné hodině. Dělá to real-time kompresi, takže soubory nezaberou příliš místa na disku (5,6MB/hod).

Jinak jsem docela odpůrcem audio nahrávek závodů pro účely vlastní kontroly po závodě. Myslím, že závod se závodí v reálném čase. Jestliže si někdo ještě několik týdnů po závodě kontroluje deník s audionahrávkou, cítím to jako podvod, i když to v žádných podmínkách není zakázané. Připadá mi to, jako kdyby si šachista po prohrané partii udělal analýzu, přišel na to, kde udělal chybu a potom požadoval změnu výsledku, protože TEĎ už ví, jak by to býval zahrál lépe.

Jarda, ok1hdu, v závodě ok7u


Související články:
Moje účast v CQ WW 160 CW - 2010 (06.02.2010)
Diplom za CQ-WW-160m-DX-CW 2009 (02.11.2009)
CQ-WW-160m-CW-QRP-2009 (09.09.2009)
   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   R B N

O   kalendář
<<  Říjen  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.