599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 19. 05. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Oživení přijímače transceiveru K1

Vydáno dne 27. 07. 2007 (5895 přečtení)

cívka oscilátoru Na desku RF board transceiveru K1 se v první fázi osadí pouze součástky nutné pro funkci přijímače. Pak se rádio částečně sestaví (je nutné přišroubovat boční plechy a připojit přední panel) a částečně oživí.


První zapnutí je bez osazené cívky VFO a bez instalované desky filtrů. Nejprve se vyzkouší všechny funkce předního panelu - tlačítka, led diody, elktronický klíč a generátor příposlechu, zda LCD displej hlásí různé error kódy, zda funguje voltmetr a podobně.

Potom se navine a připájí cívka VFO a nastaví se rozsah přeladění. Podle manuálu jsou dvě možnosti, jak nastavit VFO. Výběrem jednoho ze dvou kondenzátorů buď na rozsah cca 80kHz nebo 150kHz. Rozhodl jsem se pro menší rozsah, ale abych řekl pravdu, i 80kHz se mi zdá pro jenom telegrafní TRX docela dost. Pak mi však kmitočet vycházel moc vysoko a bylo nutné přidat závit na cívku. Jenomže přidat závit znamená navinout cívku znova. Jelikož jsem měl obavy aby mi drát stačil i na cívky do vysílače, tak jsem použil o něco silnější drát ze svých zásob. Myslím, že vyšší Q snad nemůže uškodit. Nakonec mi stejně vyšlo přeladění skoro 100kHz, takže na 40m mohu poslouchat i SSB stanice.

Potom se pomocí jader v cívkách naladí pásmové propusti pro premix oscilátor a pro vstupy obou pásem. V manuálu je to odbyto několika větami. Prostě připojíme anténu a vše naladíme na maximum nějakého signálu z pásma. Ať jsem s cívkami kroutil jak jsem chtěl, nic jsem nenaladil. Prostě jen monotónní šum. Pak jsem připojit generátor, postupně jsem zvyšoval úroveň na vstupu až na desítky milivoltů a pořád nic.

Začal jsem hledat chybu. Znova jsem prošel všechny součástky desky filtrů. Chyba byla v přehozených krystalech pro jednotlivá pásma. Krystaly jsem vypájel a prohodil, desku jsem zasunul do konektorů na RF boardu a vida - rádio hned ožilo. Opravdu, tolerance použitých součástek jsou zřejmě tak malé, že jakmile byly správné krystaly na správných místech, stačilo jádry jenom mírně doladit maxima.

Pak se ještě kapacitním trimrem u krystalu BFO nastaví výška zázněje a můžeme si proladit obě pásma a pokochat se poslechem stanic.

Nakonec se zkalibruje čítač aby ukazoval správně na obou pásmech (to je možné udělat kdykoli - údaj na displeji se upravuje pomocí software, žádným trimrem není potřeba kroutit), můžeme si vyzkoušet vypnutí AGC, zapnutí attenuátoru a změřit proud odebíraný ze zdroje. Také si vyzkoušíme různá nastavení šířky MF filtru. Jsou tam přednastaveny 3 hodnoty - 800Hz, 400Hz a 250Hz.

 
 
osazeny obvody přijímače
pár součástek na spodní straně desky
sestaveno, připraveno k naladění
Osazeny součástky přijímače Pár součástek na spodní straně desky Sestaveno, připraveno k naladění přijímače
 
 
 
začína to vypadat jako rádio
detail cívky oscilátoru po převinutí
detail krystalového filtru
Už to docela vypadá jako rádio Detail cívky oscilátoru po převinutí Detail krystalového filtru
 
 

Když se člověk dostatečně nabaží poslouchání stanic, tak rádio vypne, odpojí přední panel, desku s filtry, odšroubuje postranní plechy a může pokračovat v osazování vysílací části.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.