599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 19. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Pájení smd TQFP32 bez speciálního vybavení

Vydáno dne 06. 10. 2019 (3289 přečtení)

soldering TQFP32 V poslední době mi občas přijde e-mail, že by někdo měl zájem postavit si něco z toho, co jsem dal na tento web, ale pokud by tam nebyly ty smd součástky. Hlavně vadí osmibitový jednočip Atmega328PB v pouzdře TQFP32. Bohužel, v dnešní době se některé součástky v klasických pouzdrech již vůbec nevyrábějí.


Typickým příkladej je právě tento, výše zmíněný, jednočip. (to ...PB na konci je důležité). Dále potom třeba keramické blokovací kondenzátory na napájecím napětí mají jednoznačně lepší VF vlastnosti než klasické s drátovými vývody. Dalším příkladem jsou třeba VF kondenzátory z hmoty NP0 do filtrů. Jejich sortiment v klasickém drátovém provedení je dnes také velice omezený.

Myslím, že není potřeba mít z pájení těch součásek strach. Pravda je, že to vyžaduje trochu praxe. Ale když jsme se kdysi učili pájet klasické součástky, také nám to nešlo ihned, bez tréninku. Protože "jeden obrázek vydá za ticíc slov" (a minuta videa je asi 1500 obrázků :-), udělal jsem video, jakým způsobem já ty integrované obvody pájím. Nemám na to žádné speciální vybavení. Oproti klasickému pájení je navíc potřeba jen lupa a nebo nějaká zvětšující kamera. Používám buď lupu z Lídlu, nebo kameru v mobilním telefonu. (Celé video je natočeno kamerou v mobilním telefonu).

Musíme zapomenout na poučky z dob Germaniových tranzistorů - že polovodiče se pájí jako poslední. Naopak, smd polovodiče pájíme jako první, dokud je na desce dostatek místa a nic nám při pájení nepřekáží.

Během vlastního pájení lupu nepoužívám, překážela by mi. Jak jedu hrotem páječky podél jedné strany IO, cítím v prstech, jak "brnkám" hrotem o jednotlivé piny. Na to se hodí ne příliš ostrý, špičatý, ale spíše mírně zakulacený hrot páječky (viz. video). Zrak je v tuto chvíli pouze vedlejším smyslem. Lupa nebo kamera jsou potřeba pouze na začátku na urovnání IO přesně na místo a potom až nakonec si prohlédneme, jestli je vše řádně připájeno a nejsou můstky mezi vývody integrovaného obvodu.

Jarda, ok1hdu

Doplněk

Po zveřejnění článku se mi ozval Jaroslav, OK1CJB.
Zdravím,
chtěl bych doplnit. Profi při kusové výrobě používají seříznutý hrot s malým vybráním. Ve vybrání je zásoba cínu a tak se vše zapájí čistě. Přebytečný cín se stáhne také tímto hrotem přes licnu. Říkají tomu "malá vlna". Funguje to i bez nepájivé masky. Následná kontola je pochopitelně nutná. Uvedenému tvaru nejlépe odpovídá hrot HAKKO T12-BCM2 který používám.
Jarda (cjb)

     
pájecí hrot pro smd
hrot do páječky
     

   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.