OK1HDU (Hamradio, electronics, travelling, photography, ok7u...)
599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC SOTA - Vrcholy v éteru Optimalizováno pro web... Než něco pošlete dál, přečtěte si ... hoax.cz
     Dnes: 20. 08. 2019    fotogalerie na 599.cz spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu
Hlavní stránka

Zajímavé odkazy

Download

Zasílání novinek

O   Seznam rubrik
mínus technika, bastleni
mínus provoz, závody
mínus Od krystalky k SSB
mínus ostatní


time.is in new window


f e e d b a c k

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum


<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Krystalka jednadvacátého století

Vydáno dne 13. 08. 2019 (229 přečtení)

crystal set of 21st century Hledal jsem na ebay.com prodejce TDA7052A (NF zesilovač v DIL pouzdře) a mezi výsledky se mi objevila i nabídka maličkého modulu stereofonního FM rádia s integrovaným obvodem RDA5807M. Jedná se o kompletní DSP přijímač taktovaný hodinkovým krystalem 32 kHz a ovládaný přes IIC (I2C, TWI) interface. Tak jsem ho koupil.


Vlastní DSP přijímač je smd integrovaný obvod RDA5807M velikosti necelé 3x3mm s deseti vývody (pouzdro MSOP10). Předpokládám, že jeho hlavní využití je jako FM rádio v mobilních telefonech. Stačí k němu připojit stejnosměrné napájení 1,8-3,3 V, krystal 32,768 kHz, anténu a sluchátka. Kmitočtový rozsah je 50-115 MHz v pěti rozsazích. Pro nás je užitečný rozsah 87-108 MHz. Krok ladění je defaultně 100 kHz, ale dá se nastavit 25 kHz, 50 kHz, 100 kHz a 200 kHz. Hlasitost se dá nastavit v 16 krocích (4 bity, tedy 0-15) s logaritmickým průběhem, má možnost nuceného přepnutí na MONO, zapnutí BASS-Boost (zdůraznění basů) a několik dalších nastavení, viz pdf datasheet. Přímo umí budit stereofonní nízkoohmová sluchátka 32 Ω. Veškeré nastavení se provádí pomocí I2C (TWI) (dvouvodičový interface/protokol). V doporučeném zapojení jsou ještě dvě cívky a paralelní LC rezonanční obvod na vysokofrekvenční oddělení stínění sluchátkového kabelu, který slouží zároveň jako anténa.

     
from pdf datasheet
module dimensions
module pinout
RDA5807
doporučené zapojení
Modul - rozměry Zapojení vývodů
modulu
     

Já jsem koupil modul, kde je integrovaný obvod již připájený na plošném spoji asi 10x10mm, na kterém je již i krystal, filtrační kondenzátor na napájecím přívodu a vazební kondenzátor na anténním vstupu. Při domácím bastlení je s ním mnohem snazší manipulace, než by byla s holým integrovaným obvodem. (pro informaci: cena za 5 kusů byla v přepočtu asi 56,-Kč včetně poštovného).

Když mi modul přišel, ověřil jsem si že opravdu funguje pomocí Arduina a nějakého jednoduchého prográmku, který jsem stáhnul z internetu. Pak jsem si navrhl plošný spoj pro vlastní verzi přijímače s tímto modulem, jednočipem Atmega328PB (smd provedení), oled grafickým displejem (128x64 pixelů), mechanickým rotačním enkodérem a třemi tlačítky.

     
schema
RDA5807m PCB-a
RDA5807m PCB-b
Schéma Návrh DPS
strana A
Návrh DPS
strana B
     

    Tlačítka mají funkce:
  • - rotačním enkodérem nastavujeme kmitočet, nebo hlasitost.
  • - tlačítko BT1: přepínání ladění/hlasitost
  • - tlačítko BT2: krátký stisk - Mono/Stereo, delší stisk On/Off BassBoost
  • - tlačítko BT3: krátký stisk On/Off displej, delší stisk - Scanování (krokuje kmitočet 100kHz/s)
  • - tlačítko v ose enkodéru: zatím nevyužito

Nastavené hodnoty - Kmitočet, Hlasitost, Mono/Stereo a BassBoost se ukládají do trvalé paměti jednočipu (Eeprom), takže po zapnutí rádio hraje tak jako před vypnutím.

Napájecí napětí 3,3V pro RDA5807m, jednočip a displej je stabilizováno "low_drop" stabilizátorem LE33A (výrobce ST). Tím pádem není problém napájet celé rádio například i z ploché baterie 4,5V. Výkonové NF zesilovače jsou napájeny přímo. Výrobce zaručuje jejich funkčnost od 4,5 voltů ale vyzkoušel jsem, že bez problémů fungují již od 4,0V.

Na DPS je místo pro 5V stabilizátor. Ten nakonec nebyl potřeba. Vše, kromě NF zesilovačů je napájeno napětím 3,3V. Tím jsem se zbavil potřeby nějakých převodníků úrovní pro I2C interface, pokud by byla použita různá napětí. Na JP1 je potřeba propojit potřebné pájecí body, abychom připojili 3,3V do všech obvodů.

Napájení displeje je přes pájecí body JP2. Tady je možné prohodit plus a minus napájení displeje. Záleží na tom jaký zrovna koupíme. Podobnou funkci má i JP3 - můžeme prohodit spínače A a B rotačního enkodéru, pokud by reagoval opačně.

Na výstup jsem dal dva nízkofrekvenční zesilovače TDA7052A v DIL pouzdře. Ty mohou dát až 1W do 8 Ohmů i při nízkém napájecím napětí. Navíc umožňují regulaci hlasitosti pomocí stejnosměrného napětí. Ovládací napětí se získává z PWM převodníku na jednom výstupním pinu jednočipu. Výstup zesilovačů je symetrický (BTL princip = Bridge-tied-load = Do můstku zapojená zátěž) a výstup se zablokuje, pokud je rozdíl výstupních proudů jednotlivých zesilovačů větší než 100_mA. To ale umožňuje připojit přes oddělovací kondenzátory například stereofonní sluchátka třemi vodiči (L+P+Stínění) nesymetricky na + výstupy. Pro sluchátka je výkon i při 100_mA dostatečný.

Po připojení sluchátek jsem si všiml rušivého brumu+šumu, který způsobuje multiplex Oled displeje. Při poslechu na reproduktor je to na hranici postřehnutelnosti, ale ve sluchátkách je to zřetelné. Proto jsem přidal možnost vypnout Oled displej. Pokud asi 8 sekund na nic nesaháme, displej se automaticky vypne. Tlačítkem BT3 je možné ho nechat trvale rozsvícený.

     
RDA5807m PCB-a assembled
RDA5807m PCB-b assembled
Stereo radio with RDA5807m
Osazeno
přední strana
Osazeno
zadní strana
V provozu
     

Plošný spoj je navržen tak, aby bylo možné použít i Atmega328P v smd pouzdře TQFP32 (porty PE0 a PE1 nejsou použity a jsou připojeny na napájení, PE2 a PE3 nejsou nikam zapojeny). Firmware jsem napsal v editoru/kompilátoru MCS Bascom-AVR. Pro běh firmware je využit vnitřní RC oscilátor 8 MHz v Atmega. Proto je potřeba při programování jednočipu vypnout dělení kmitočtu osmi v nastavení konfiguraních bitů. Hex soubory pro Atmega328P a Atmega328PB jsem uložil do sekce DOWNLOAD. Pro zobrazení kmitočtu jsem si vytvořil vlastní font - jakési pseudo sedmisegmentové číslice. Pokud by měl někdo zájem si program upravit podle svých nápadů (třeba přidat nějaké paměti, nebo využít RDS), mohu mu zdrojový kód poslat e-mailem. Upozorňuji, že je to v MCS Bascom-AVR. Občas někdo nechápe, že to NENÍ Arduino (soubor.INO).

Plošný spoj jsem ale navrhl i pro alternativní možnost taktování z externího krystalu 16 MHz. To umožňuje napsat si kompletně program v Arduinu (nebo v C++ nebo v čemkoli jiném), exportovat hex soubor a přes ISP konektor nahrát.

Když budu mít čas a chuť, chtěl bych vyzkoušet verzi s nějakým nerušícím displejem. Mám v plánu velice populární LCD displej NOKIA 5110, nebo nějaký barevný TFT LCD. Pokud by se na něj vešlo více textu, možná bych zkusil zobrazovat i nějaké RDS informace. Na tu finální destičku DPS bych dal i kondenzátory a konektor pro sluchátkový výstup, vypustil bych stabilizátor 5V a propojovací pole JP1.

V krátké době sem dám odkaz na nějaké video, jak rádio funguje.

Zbyly mi tu 4 destičky DPS. Pokud by měl někdo zájem, pošlu mu je za poštovné.

Jarda, ok1hdu


   | Celý článek |      e-mailtisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019).

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).

24.11.2017:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC

24.11.2017:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal fotky z letošní dovolené v Tureckém Oludeniz.

23.09.2016:
Finální výsledky RSGB IOTA Contestu 2016
Pořadatel IOTA contestu zveřejnil výsledky letošního kola závodu.

O   kalendář
<<  Srpen  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

O   Radary ČHMU

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.