599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 26. 04. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a2>provoz, závody</a2>

Zpět Dva diplomy za závody z roku 2011 (s takovou delší poznámkou)

Vydáno dne 25. 05. 2012 (4817 přečtení)

IOTA CONTEST OK7U 2011 Když jsem se nedávno vrátil z dovolené, našel jsem v poštovní schránce dvě obálky s diplomy za účast v závodech v loňském roce. Abych řekl pravdu, ani jsem si nemohl vzpomenout, že jsem se těch závodů zúčastnil. Ale ve svém archívu závodních deníků jsem je opravdu našel.


Tak jsem trochu vzpomínal, ale až "SOAPBOX" v mém deníku mi moji účast v IOTA contestu připomenul. Jelikož jsem se vloni nemohl zúčastnit tohoto závodu z žádného ostrova (už jsem neměl žádné dny dovolené k čerpání), tak jsem se ho zúčastnil alespoň z domova ve QRP kategorii. Jen tak pohodově, žádné velké závodění. V sobotu asi do půlnoci a potom zase v neděli ráno, až když jsem se dostatečně vyspal a v klidu nasnídal. Prakticky jsem vůbec nevolal výzvu, pouze jsem vyhledával stanice. To se také ukázalo jako nejlepší taktika. Kromě toho, že může být nový násobič, je totiž každá stanice na ostrově za 15 bodů.




Taková delší poznámka:
Jednou jsem četl jak si nějací začátečníci na nějakém diskusním fóru stěžovali na to, že prakticky každý víkend je na krátkých vlnách nějaký závod, a oni nemají prostor na "normální" vysílání. Moc dobře si pamatuji, že jsem kdysi měl velice podobný názor. Pak jsem však "objevil" pásmo 30m (10.1 MHz) a začal jsem si užívat. Právě na tohle pásmo se v době velkých závodů stahovala většina nezávodícich stanic. A tak se tu dala udělat velice zajímavá spojení. Pravda, to ještě neexistovaly DX clustery, ani skimmery, takže to co si člověk na pásmu našel, to většinou i s QRP udělal.

O pár roků později jsem ale "objevil" kouzlo toho, co jsem do té doby zavrhoval. Někdo říká, že závod je pro něj adrenalin. Pro mě je to odpočinek, relax. (Pochopitelně, řeč je o CW kategori. SSB zkomprimované, kmitočtově upravené, zkreslené a často (úmyslně) široké signály mohou být těžko někomu příjemné na poslech.) Zpočátku jsem vždycky udělal jen pár, maximálně pár desítek QSO. Deník jsem většinou nikam neposílal, ostatně ani jsem nevěděl jak a kam. Dneska, v době internetu a Cabrillo deníků, je to vše mnohem jednodušší.

Preferuji poměrně nízký tón zázněje (480Hz), šířku MF filtru podle potřeby tak 350-500Hz a poslouchám na oblíbená sluchátka Technics RP-F800. Je pro mne zážitek prolaďovat během závodu pásmo a vychutnávat si krásně pravidelné klíčování stanic (dneska již prakticky každý klíčuje v závodě z počítače, nebo elektronického klíče). Popíjím při tom kafíčko a opravdu si to užívám. Kdo to zná, ten ví o čem píšu. Kdo to nikdy nezkusil, asi to těžko pochopí.

Často můžeme číst názor, že CW závod není nic pro začátečníka. Já si myslím přesný opak. Na výzvu to asi půjde těžko, ale režim S&P (vyhledávání stanic) je podle mne jako dělaný pro někoho, kdo se chce zdokonalit v příjmu CW. V závodě totiž většinou stačí přijmout volací značku (stanice ji ve výzvě donekonečna opakuje), a potom nějaký velice krátký kód, který navíc často bývá předem známý nebo alespoň odhadnutelný.
Navíc dneska existují výborné výukové a tréninkové programy. Jednoznačně doporučuji Morse Runner od VE3NEA. A rovněž programy pro evidenci spojení, klíčování a další pomoc při vlastním závodě. Osobně nejraději používám TR4W.






IOTA CONTEST OK7U 2011
Kompletní výsledky IOTA Contestu ve všech kategoriích jsou na webu RSGB Iota Contest.






Na to, jak jsem se zúčastnil SAC Contestu si opravdu nepamatuji. Ale vypadá to, že jsem byl v kategorii QRP asi jediný účastník z OK, který poslal vyhodnocovateli deník ze závodu ;-)

SAC CONTEST OK7U 2011

Jarda ok1hdu(ok7u)


Související články:
Jak poslouchá VK2GR? (06.10.2015)
Diplom za IOTA contest 2012 (21.08.2013)
   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.