OK1HDU (Hamradio, electronics, travelling, photography, ok7u...)
599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Než něco pošlete dál, přečtěte si ... hoax.cz
     Dnes: 28. 09. 2021    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


f e e d b a c k

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a2>provoz, závody</a2>

Zpět Holt, každý den není svátek.

Vydáno dne 18. 04. 2009 (3915 přečtení)

TR4W Tak máme za sebou OK-CW závod. Zdá se mi, že se ho letos zúčastnilo o něco víc stanic než vloni. Opět jsem si o něco zvýšil svůj osobní rekord. (tedy, pokud mi vyhodnocovatel těch spojení moc nevyškrtá). Udělal jsem dokonce i takové značky, které mi nic neříkají. Uvidíme, kolik se u pořadatele sejde deníků.


Asi se mnou nebudou mnozí souhlasit, ale tenhle závod považuji za jeden z těch těžších. Nezáleží v něm tak moc na výkonu, anténách a výdrži, ale spíše na šikovnosti operátora. Jelikož se závodí na dvou pásmech, násobiče platí zvlášť na obou a trvá vlastně jen hodinu (druhá hodina je v podstatě to samé, celé ještě jednou), nesmí člověk promarnit moc času. A tak se moc nevyplácí sedět celou dobu na jednom kmitočtu a volat výzvu. Je nutné neustále hledat nové stanice, občas mrknout na druhé pásmo, a třeba tam zkusit výzvu. Prostě je pořád co dělat. Myslím, že ve výhodě jsou ti, co mají dva přijímače.

Já jsem měl bohužel pracovní pohotovost, a zrovna pár minut před závodem mi zazvonil telefon. Naštěstí jsem nemusel nikam jet, vyřešilo se to po telefonu, ale přece jenom jsem první QSO udělal až ve třetí minutě. Protistanice již měla šesté, a druhá stanice, kterou jsem zavolal již dokonce jedenácté spojení. A aby toho nebylo dost, tak jsem zjistil, že mi nefunguje klíčování pastičkou. Obě páky dávaly čárky. (to jsou ty laciné konektory, HI). Na nějakou opravu nebyl čas, tak jsem musel doufat, že to bez problémů odklíčuji z klávesnice.

Jenomže to ještě nebyl všem problémům konec. Asi po třiceti minutách jsem si všiml, že "zamrzla" komunikace po CAT kabelu mezi rádiem a závodním deníkem. Pokud by šlo o jednopásmový závod, tak by to v podstatě nevadilo, jenomže takhle jsem si najednou nebyl jistý, na kterém pásmu jsem udělal které QSO. Jediné co pomohlo, bylo "shodit" program (závodní deník) a znova ho spustit. Později se mi dokonce několikrát stalo, že se rádio po skončení výzvy přepnulo na SSB a nešlo přepnout zpátky. I když jsem ho přepnul na CW tlačítkem na předním panelu, tak deník ho okamžitě vrátil zpátky na SSB. Odpojit kabel nebylo bohužel možné, protože po něm jde rovněž klíčování. Tím pádem jsem nemohl reagovat na stanici, která mi na výzvu odpovídala. (Bylo to vícekrát, ale pamatuji si pouze OK1AYY). Zase pomohl vždycky pouze restart programu, a ten vždy natvrdo přeladil rádio na kmitočet 1820 kHz.

Až po závodě jsem si uvědomil, že všechny tyto problémy se spouštěly pouze na pásmu 160m a to v oblasti nad 1840 kHz. Prostě program zřejmě nechtěl "vzít na vědomí", že se závodí CW v úseku pro SSB. Prostě je vidět, že se u TR4W stále jedná o betaverzi, a že ještě nějaké to doladění potřebuje. Také je ale pravda, že jsem neměl poslední verzi programu, ale nějakou ze začátku tohoto roku.

I přes tyto problémy se mi podařilo udělat více QSO než vloni, z čehož usuzuji, že se závodu muselo zúčastnit více stanic. To mě docela potěšilo, a tak doufám, že tenhle závod ještě pár roků bude existovat.

Jarda, ok1hdu


   | Celý článek |      Informační e-mail tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
19.08.2020:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

24.11.2017:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC

24.11.2017:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal fotky z letošní dovolené v Tureckém Oludeniz.
Fotoalbum je prozatím zrušeno.

O   kalendář
<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    

O   Radary ČHMU

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.