OK1HDU (Hamradio, electronics, travelling, photography, ok7u...)
599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC SOTA - Vrcholy v éteru Optimalizováno pro web... Než něco pošlete dál, přečtěte si ... hoax.cz
     Dnes: 03. 07. 2020    fotogalerie na 599.cz spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu
Hlavní stránka

Zajímavé odkazy

Download

Zasílání novinek

O   Seznam rubrik
mínus technika, bastleni
mínus provoz, závody
mínus Od krystalky k SSB
mínus ostatní


time.is in new window


f e e d b a c k

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a2>provoz, závody</a2>

Zpět Patříte ke sběratelům diplomů?

Vydáno dne 13. 08. 2008 (3411 přečtení)

Diplomy Já tedy rozhodně ne. Zdá se mi, že v posledních letech došlo k jakési inflaci radioamatérských diplomů. Zvláště různé kluby digimódů vydávají diplomy jak na běžícím páse. Dokonce se o ně ani nemusí žádat a jsou v datovém souboru zaslány automaticky, jakmile účastník udělal potřebná QSO. A sám si ho doma může vytisknout. Nedávno jsem někde četl, že někdo vydává diplom dokonce za jedno jediné spojení s nějakou speciální stanicí.


Jenomže člověk doma musí mít něco, co by mohl ukázat zvědavým návštěvám. Alespoň nějaký výsledek toho, proč je celé víkendy zavřený v hamshacku se sluchátky na uších, proč poničil střechu svými stožárky na antény a zadrátoval celou zahradu.

Tak si občas o nějaký diplom také požádám. Nemám v tom žádný systém. Když prostě náhodou zjistím, že mám potřebná QSO, a zdá se mi, že diplom má určitou "hodnotu", tak pošlu žádost.

     
OK QRP klub
Dyplom Polska
Super OK - CW  (QRP)
     

Poměrně jednoduché to je, pokud je možné udělat spojení potřebná pro nějaký diplom například během závodu. Pak se obvykle nevyžadují QSL, neboť vydavatel si může zkontrolovat spojení v zaslaných denících ze závodu. Tímto způsobem jsem během SP-DX Contestu velice snadno udělal potřebná QSO do "Dyplom Polska". Vydavatel mi na něj dal dokonce nálepku CW Award, ačkoliv se o tom v podmínkách diplomu nic nepíše.

Podobně během jednoho ročníku KV Provozního aktivu, jsem udělal potřebná QSO do diplomu Super-OK-CW-Award ve QRP variantě. Opět není potřeba vlastnit QSL lístky, ale je nutné posílat deník ze všech kol, kterých jsme se zúčastnili. Ono se to nezdá, ale vzhledem k tomu, že CW stanic na pásmech ubývá, tak udělat 100 různých OK značek na jednom pásmu není jen tak. Naštěstí se teď docela často objevují různé speciální a příležitostné značky.

Ale hlavním důvodem, proč vlastně tenhle článek vznikl je diplom za spojení se členy OK-QRP-Klubu:
Někdy v první polovině devadesátých let se mi dostal do rukou časopis OK-QRP klubu - OQI. Myslím, že jsem ho měl od Honzy OK1HSK. Vzhledově nevypadal nic moc - takový "cyklostylový" tisk nevalné kvality. Ale kromě zajímavých technických článků, tam byly i podmínky tohoto diplomu. Jsou velice jednoduché - minimálně dvacet spojení se členy OK-QRP klubu - oboustranně s výkonem do 5ti wattů a musejí být potvrzené QSL lístkem. Pokud se dobře pamatuji, měl tenkrát QRP klub asi 170 členů. Jelikož jsem se v té době s mou M80-kou celkem často zúčastňoval aktivity "QRPP Activity Day", hned jsem probral lístky a dal si je do obálky, kterou jsem popsal "Diplom OK-QRP". Bylo jich málo, myslím, že dvanáct, nebo patnáct. "No, co, těch pár zbylých potřebných lístků mi určitě za chvíli přijde."

Jenže pak nastaly změny. Změnil jsem zaměstnání, bydlel jsem v podnájmu bez možnosti vysílání, pak jsem zase stavěl barák, měl nějaké jiné koníčky... Prostě to vypadalo, že už se k amatérskému vysílání nevrátím. Vždy, když mi přišla obálka s QSL lístky (stále tenčí), nerozlepenou jsem ji hodil do bedny. Časem přestaly lístky chodit úplně.

Když ta hektická doba přešla, a já jsem najednou měl víc volného času, napadlo mě zavěsit si na tyč na komíně invertované véčko a připojit to k rádiu. Naštěstí jsem zařízení neprodal ani nevyhodil a po celou dobu jsem si (spíš ze setrvačnosti) prodlužoval koncesi. A začalo to znova.

Jednou v neděli, když jsem byl u rodičů na obědě, řekli mi, že tam mám ve sklepě nějaké ty vysílací krámy. Jestli si to odvezu, nebo to mají vyhodit. Tak jsem to prohrabal (člověk by nevěřil, co všelijakých "bastlů" dokázal za krátkou dobu napáchat) a kromě jiného jsem si odvezl bednu s QSL lístky. Byla v ní i obálka nadepsaná "Diplom OK-QRP". Chybějící lístky do diplomu jsem snadno doplnil z doposud neotevřených obálek, sepsal jsem žádost a po téměř patnácti letech požádal o diplom. Když jsem lístky kontroloval podle seznamu členů na internetu, u třech z nich jsem narazil na zkratku SK.

PS:
Jedna věc mi stále vrtá v hlavě:
V podmínkách diplomu se píše, že se vydává ve třech třídách - CW, SSB nebo MIX. Ale na tom mém exempláři nic takového vyznačeno není. Tak nevím jak se to pozná.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      e-mailtisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019).

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).

24.11.2017:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC

24.11.2017:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal fotky z letošní dovolené v Tureckém Oludeniz.

20.11.2017:
RSGB IOTA contest 2017
Výsledky IOTA contestu 2017 v CW QRP kategorii.

O   kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

O   Radary ČHMU

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.