599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 26. 04. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Čím měřit indukčnosti?

Vydáno dne 25. 04. 2008 (17956 přečtení)

Měření L a C

K napsání tohoto krátkého článku mne inspirovala poznámka Jirky OK1IKE na jeho webu v rubrice "bastlení". Ačkoli odpory nám změří v podstatě každý multimetr, s kondenzátory je to už o něco horší a s cívkami je docela problém.



Kondenzátory většinou kupujeme hotové a bývá na nich napsaná hodnota. O dost horší je to však s kondenzátory v provedení SMD. Ty, na rozdíl od SMD odporů, na sobě nemívají napsanou hodnotu, a tak pokud se nám rozsypou a pomíchají, bez měření jejich hodnotu nezjistíme.

S cívkami je to ještě horší. Dají se sice koupit zalité cívky s axiálními vývody a barevným kódem (vypadají podobně jako odpor), nebo cívky v SMD provedení. Oboje však mají pro VF oblast dost omezené využití. Proto si musíme ve většině případů cívky do VF obvodů sami vyrobit. (že by se u nás někdy běžně prodávaly třeba cívky od firmy MITSUMI nebo TOKO nějak nepředpokládám). Z tohoto důvodu se mnoho lidí snaží cívkám při stavbě elektronických zařízení vyhnout, nebo alespoň omezit jejich množství na nutné minimum. Také je vidět, že největší komerční úspěch mají různé stavebnice přijímačů "bez cívek". Jenomže právě laděné obvody dělají rádio rádiem. A laděný obvod bez cívky jaksi vyrobit nejde.

Zřejmě z důvodu malého používání cívek, také většina lidí nemá příliš představu o tom, jaké hodnoty indukčností se hodí do jakých obvodů. (Na jaké kmitočty). Aniž bych použil kalkulačku, tak vím, že když dám do multivibrátoru odpory někde mezi 3,3-10kΩ a kondenzátory 1-100nF, budu asi někde v nízkofrekvenční oblasti. Pokud však mám kondenzátor 560pF a chci laděný obvod na pásmo 7MHz, tak dokud nevezmu do ruky kalkulačku, nemám představu, jakou hodnotu indukčnosti k tomu dát. Dokonce ani řádově. Budou to nH, μH nebo desítky či stovky μH ?

Existují sice různé empirické vzorce podle kterých lze alespoň nějak indukčnost cívky spočítat z jejích rozměrů. Výpočet však bývá velice přibližný, a než se strefíme na správnou hodnotu, kterou lze doladit omezeným rozsahem kapacitního trimru, určitě nás to bude stát několik pokusů. A pokaždé navinout - zapájet - zkusit kde to ladí - vypájet ... a tak dokola.

Jak z toho ven? Prostě měřit. V minulosti (dost dávné) jsem na měření používal RLC můstek. Měření s ním je docela nepohodlné a bohužel malé hodnoty cívek a kondenzátorů s ním nešly měřit prakticky vůbec. Navíc je to obrovská bedna, která na stole zabírá místo. Dneska ho už mám jenom vystavený na polici v hamshacku.

RLC můstek Tesla

Asi před třemi roky jsem si postavil čítač ze stavebnice, kterou nabízí na svém webu M.Zajíc. Jeho stavba je velice jednoduchá a troufnu si tvrdit, že ji zvládne každý, kdo někdy držel v ruce páječku. (osobně bych doporučil verzi s tím největším dvouřádkovým LCD displejem). S krystalem bez teplotní kompenzace není sice měření kmitočtu nějak extra přesné, ale pro potřeby bastlení v rozsahu krátkých vln naprosto vyhovuje.

K tomuto čítači existuje velice jednoduchý doplněk na měření kondenzátorů a cívek, který z něj udělá "super-přístroj". Tenhle doplněk jsem si tenkrát také koupil, ale dodělal jsem ho až teď nedávno, když jsem potřeboval měřit SMD kondenzátory. Princip měření je jednoduchý. V přípravku je LC oscilátor. Připojením cívky, nebo kondenzátoru se změní jeho kmitočet, a z rozdílu kmitočtů procesor v čítači vypočítá hodnotu měřené součástky. Nemusíme přepínat žádné rozsahy a na displeji se přímo ukáže hodnota včetně jednotek. Pouze přepínáme zda chceme měřit L nebo C. Prostě paráda. A rozsah měření ? U cívek je to 10nH až 100 mH a kondenzátory 0,1pF až 1,5μF. Co víc bychom mohli chtít ? Měřící kmitočet je zhruba v rozsahu 20kHz až 800kHz. Pro nás by bylo sice lepší měřit někde v oblasti jednotek MHz, ale určitě je to lepší než většina přístrojů, které používají pro měření kmitočty v oblasti NF. Například již výše zmíněný RLC můstek.

 
cívka A
cívka B
Cívka C
cívka A cívka B cívka C
 
Hodnota cívky A
Hodnota cívky B
Hodnota cívky C
hodnota cívky A hodnota cívky B hodnota cívky C
 

Během pár hodin hraní si s tímhle přístrojem přestanou být cívky záhadou. Člověk si zkusí namotat pár závitů na toroid, který se mu válel v šuplíku a změří to. Zkusí na něm stlačovat a roztahovat závity a hned má jasno, jak moc se dá takhle indukčnost změnit. Navine 3 závity na novodurovou trubku a změří to. Navine 10 závitů na "tesláckou" kostřičku 6mm a změří to. Zkusí do ní zašrouboat různá jádra a hned vidí, o kolik se dá indukčnost změnit. Prostě když má člověk možnost měřit, je najednou cívka naprosto jednoduchá součástka.

 
SMD kondenzátor
Hodnota kondenzátoru
SMD kondenzátor Naměřená hodnota
 

Možná si teď někdo pomyslí, že tu dělám reklamu výrobci této stavebnice. Ano, vlastně dělám. Myslím si totiž, že jde opravdu o velmi užitečný přístroj. Z jeho vlastností, hlavně snadnosti stavby i ovládání jsem skutečně nadšen.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.