OK1HDU (Hamradio, electronics, travelling, photography, ok7u...)
599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC SOTA - Vrcholy v éteru Optimalizováno pro web... Než něco pošlete dál, přečtěte si ... hoax.cz
     Dnes: 18. 08. 2019    fotogalerie na 599.cz spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu
Hlavní stránka

Zajímavé odkazy

Download

Zasílání novinek

O   Seznam rubrik
mínus technika, bastleni
mínus provoz, závody
mínus Od krystalky k SSB
mínus ostatní


time.is in new window


f e e d b a c k

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum


ostatní

Zpět Jak jsem sháněl licenci na IOTA AF-032

Vydáno dne 28. 02. 2008 (3297 přečtení)

Tanzania Communication Regulatory Authority Někde jsem napsal, že nemám rád turistický průmysl. Až do února 2008 jsem nebyl na žádné dovolené, kterou by mi organizovala nějaká cestovní kancelář. Jenomže na konci roku 2007 jsem měl nějaké poukázky na dovolenou od zaměstnavatele, které bylo nutné utratit do konce roku a to pouze u některých vybraných cestovních kanceláří.


Navíc se mi objevila lupenka, a bylo mi řečeno, že moře a slunce napomáhá k léčení. Tak jsem začal pátrat, co mi která cestovka může nabídnout, ale nic se mi nelíbilo. Abych řekl pravdu, nějak mě ty krásně barevné fotky v katalozích, které mají lidi přilákat, spíše odrazovaly. Nevím, asi nejsem normální. Přišlo mi to všechno takové umělé, nepřirozené. Pak jsem jednou při hledání na internetu objevil tuhle stránku: http://www.qsl.net/dl7cm/5H1.htm. Napadlo mě že to by mohlo být zajímavé, a začal jsem se zajímat jestli by se tam dala nějak sehnat licence na vysílání.

Našel jsem webovou stránku TARC (Tanzanian Amateur Radio Club), kde byla nabídka pomoci při vyřizování licence a dvě e-mailové kontatní adresy. Bylo vidět, že stránka je několik roků neaktualizovaná. (V současné době již neexistuje). Poslal jsem tedy na obě tyto adresy dotaz, zda platí nabídka pomoci při vyřizování licence. Asi měsíc jsem neobdržel žádnou odpověď. (Během čekání na odpověď jsem si u cestovních kanceláří zjistil nabídky a ceny za pobytové dovolené na Zanzibaru. Bylo to o něco dražší, než jsem předpokládal, takže jsem musel k mým poukázkám ještě něco doplatit.) Asi po měsíci čekání na odpověď jsem začal znova pátrat na internetu a na webu IARU jsem objevil další dvě e-mailové adresy na členy TARC. Poslal jsem na ně stejný dotaz jako na ty předtím. Asi po dvou týdnech mi přišla odpověď od Hidana 5H3HO, že to není problém. Že mám poslat poštou kopii mojí koncese, kopii pasu, manuálu mého transceiveru, vyplněný formulář a 100 USD a že to zařídí. Byl konec listopadu 2007, tak jsem se ho dotázal, jestli není příliš pozdě, neboť chci navštívit Zanzibar začátkem února. Navíc letadlo letí přímo na ostrov Zanzibar, takže potřebuji aby mi licenci poslal domů ještě před odletem. "No problem", byla odpověď. Jenom to bude o to poštovné dražší. Trochu mě sice bylo divné proč mě oslovuje "Hi Pal ", ale říkal jsem si že to bude jenom překlep, že těch licencí asi vyřizuje více a mohl se splést. Dal jsem tedy všechny žádané věci do obálky, přiložil vyplněný formulář, a poslal jsem to doporučeně na jeho adresu v Dar Es Salaam. Poslal jsem o 50 USD více, domnívám se, že by to na "poštovné" mělo stačit. (na poště mi řekli, že do Tanzánie nelze poslat dopis expres, takže to bude trvat jeden až dva týdny). Po dvou týdnech jsem se Hidana dotázal, zda něco přišlo. Nic. Po více než třech týdnech mi Hidan odpověděl že dopis konečně dorazil, ať mu napíšu jakou chci značku (navrhl mi 5h3JC). Odpověděl jsem mu, že bych uvítal sufix stejný jako mám doma, tedy HDU. OK, budeš mít 5H3HDU. "Now, be patient, I am working hard on your licence." Bylo těsně před Vánoci 2007. Tak jsem čekal...

Asi 14 dní před plánovaným odjezdem, jsem mu poslal dotaz, jak to s tou licencí vypadá. Sdělil jsem mu také, že jsem zjistil, že na Zanzibaru bych asi měl mít prefix 5H1. Odpověděl mi, že mi do mého odletu z Čech asi licenci nestihne poslat a že mi ji tedy osobně předá na letišti v Dar Es Salaam. (přitom jsem mu předtím několikrát napsal, že letím přímo na Zanzibar a na letišti v Dar Es Salaam vůbec nebudu.) A s tím prefixem ať si nedělám starosti, že mi úřad prostě nějakou značku přidělí. Moje pochyby, zda jsem se obrátil na toho pravého se poněkud zvětšily. Podepisuje se jako IARU liaison národního radioklubu a přitom neví, jaké se v jeho zemi přidělují prefixy?

Necelý týden před odletem jsem mu znova poslal dotaz, zda má smysl s sebou brát amatérské zařízení, když nevím, jestli budu mít licenci. Odpověď byla "No problem, licence je hotová, máš volací značku 5H1DU. Vezmi zařízení, nezapomeň na dárky pro mě (navrhl mi třeba laptop, nebo 2 kusy VKV handheldů), budu tě čekat na letišti." Napsal jsem mu tedy, ať mi pošle alespoň nějakou fotokopii e-mailem nebo faxem, abych mohl případně něco ukázat úředníkům na letištích. (kromě jiného jsem měl přestupovat na letišti v Keňském Nairobi, odkud média stále oznamovala nějaké nepokoje, takže jsem očekával přísnější režim). Odpověď byla, že tedy vlastně žádnou licenci nemá, takže mi nemůže nic poslat. A k tomu dodatek: "Don't worry, this is a peaceful country".

V tuto chvíli jsem byl rozhodnut nic s sebou nebrat a na ostrově se věnovat šnorchlování.

Pouhé dva dny před odletem mi náhle přišel přeposlaný e-mail. Byla v něm příloha - textový soubor .rtf s vloženým obrázkem - hlavičkou TCRA - Tanzania Communication Regulatory Authority (viz. obrázek u titulku článku). Psalo se v něm, že vzhledem k tomu že jsem předložil všechny požadované dokumenty a zaplatil potřebné poplatky, jsem oprávněn využívat prostředky pro Amatérskou radiokomunikační službu v Tanzánii. Přidělená volací značka je 5H1HD (tedy ne 5H3HDU ani 5H1DU, jak mi předtím psal Hidan). Na konci byl dovětek: "Vezměte na vědomí, že proces formálního vydání licence nebyl doposud ukončen." (Jak jsem se později dozvěděl, chyběl na ní podpis generálního ředitele, který nebyl přítomen). Bylo tam sice povolené zařízení FT-2000 a ne moje K2, ale tu jsem si tam snadno dopsal a dokument vytisknul. Chyběl tomu sice jakýkoliv podpis, a mohlo jít o podvrh, avšak vypadalo to docela důvěryhodně na to, abych to mohl ukázat zvědavým úředníkům na letištích. S Hidanem jsem se domluvil, že po mém příletu na Zanzibar a jednom až dvou dnech aklimatizace se vypravím lodí na pevninu do Dar Es Salaam, kde si hotovou licenci vyzvednu.

Pokračování příště ...

Jarda ok1hdu


Související články:
Neuvěřitelné se stalo skutečností (27.05.2008)
Jak já jsem viděl Zanzibar. (12.04.2008)
cq de 5h1hd (27.03.2008)
Cesta na IOTA AF-032 (07.03.2008)

   | Celý článek |      e-mailtisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019).

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).

24.11.2017:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC

24.11.2017:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal fotky z letošní dovolené v Tureckém Oludeniz.

23.09.2016:
Finální výsledky RSGB IOTA Contestu 2016
Pořadatel IOTA contestu zveřejnil výsledky letošního kola závodu.

O   kalendář
<<  Srpen  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

O   Radary ČHMU

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.