599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 03. 10. 2023    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Pastička za dvacku

Vydáno dne 13. 12. 2013 (8747 přečtení)

telegrafní pastičky Ležel mi tu na stole kousek cuprextitu který mi připomínal pádlo telegrafní pastičky (správně odborně telegrafní manipulátor). Tak mě napadlo vystřihnout si ještě druhé pádlo a jednoduchou pastičku (manipulátor) si zkusit vyrobit. Docela jsem byl zvědavý, jak by se s tím dalo vysílat.


Základ jsem udělal také z cuprextitu. Nalepil jsem na něj izolepu a nožem jsem do ní vyřezal potřebný obrazec. Pak jsem to v koupelně vyleptal. Pádla jsem k základní destičce připájel a podepřel kousky odizolovaného drátu průřezu 1,5mm. Zde je výsledek asi 1,5 hodinové práce. Kontakty se nastavují přihýbáním drátku připájeného na středním sloupku.

     
pasticka z cuprextitu
pastička z cuprextitu
pastička z cuprextitu
     

Občas můžeme narazit na články co se nám snaží vsugerovat že vysílat se dá jen s klíčem s valivými ložisky, pozlacenými kontakty, základní deskou z mramoru a hmatníky z ebenového (nebo alespoň bukového) dřeva. Moje zkušenost je docela jiná. Již před pár lety jsem si (v nějakém pominutí mysli) koupil pastičku Begali Traveler. Vypadá hezky. Je to poctivá zámečnická práce. Pozlacené kontakty, magnety místo pružin. Cena tehdy byla něco okolo 6000Kč. Ale vysílá se mi s tím blbě. Ty kontakty jsou strašně tvrdé (mám pocit úderu jak kámen o kámen).

Mnohem lépe se mi vysílá s pastičkou, kterou jsem kdysi koupil od jiného amatéra za 200Kč. Je to nějaký Home Made výrobek, s mírně odpruženými kontakty, které se tím pádem neodráží a já mám mnohem lepší pocit jistoty při vysílání.

     
Pastička detail
detail kontakt
která je nejlepší?
     

A jak se mi vysílá s tímhle cuprextitovým bastlem? Překvapivě dobře. Opravdu jsem nečekal, že s něčím co zbastlím za půldruhé hodiny, z materiálu asi za dvacku se dá takhle příjemně vysílat. Pádla by mohla být tužší (ze silnějšího cuprextitu). Udělal jsem je z velmi tenkého materiálu 0,8mm (ten odřezek, co mi tu ležel prostě byl z tohohle materiálu). Ale člověk si na to za chvilku zvykne. A kdyby bylo potřeba, dá se mezi pádla strčit třeba kousek molitanu.

Jediný problém je, že je to velice lehké, takže se to musí přidržovat druhou rukou. Ale asi by nebyl problém to třeba přilepit ke kousku plochého železa.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Říjen  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.