599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 05. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět VLF konvertor ještě jednou.

Vydáno dne 05. 01. 2011 (14978 přečtení)

VLF_conv_title

switch to an english version     verze v angličtině

Téměř okamžitě po zveřejnění článku o poslechu vysílače SAQ Grimeton mi přišel dotaz, jestli se nechystám navrhnout plošný spoj na konvertor podle G3XBM, který je tam uveden. S Liborem OK1HDF jsme se dohodli, že by asi opravdu bylo lepší tu vzdušnou konstrukci, kterou jsme použili, předělat do poněkud kompaktnější a méně zranitelné podoby.

Oprava hodnoty kondenzátoru C3. Viz vysvětlení na konci.Plošný spoj jsem navrhl, jako obvykle, ve free verzi programu Eagle. Trochu problém byl, že se v žádné běžně dostupné knihovně součástek nevyskytuje kruhový směšovač SBL-1. Musel jsem si ho tedy vytvořit. Alespoň jsem byl nucen se konečně naučit, jak se nová součástka do knihovny Eagle vytváří.

Na následujících obrázcích je tedy vše potřebné pro výrobu konvertoru. Schéma, obrazec plošného spoje i obrázek osazení destičky. Její velikost je zhruba 6 krát 4,5 cm. Obrazec spojů na prostředním obrázku není v měřítku a slouží pouze pro případnou kontrolu. Obrázky v měřítku (jak přímý pohled na stranu spojů, tak zrcadlově otočený), které lze po vytisknutí použít pro výrobu DPS (případně pro osvit filmu) jsou ve formátu .pdf uloženy v sekci DOWNLOAD.

     
schematic by G3XBM
PCB (not in scale)
populated PCB
Schéma podle G3XBM Strana spojů Osazení součástkami
     

    Použité součástky:
  • Místo směšovače SBL-1 lze by snad měl jít použít také náš UZ-07 (nezkoušeli jsme to). Má stejné pouzdro a podobné rozmístění vývodů. Tyhle směšovače se dají občas koupit na burzách, nebo vybagrovat z Tesláckých radiostanic VR21 a podobně. Nelze použít směšovač QN75601, neboť ten má jinak zapojené vývody (přestože jinak vypadá stejně).
  • Tranzistory lze použít prakticky jakékoliv univerzální křemíkové NPN. Použili jsme BC337, neboť ty mají povolený větší kolektorový proud než původně použité BC546 a mohly by tedy snést poněkud méně šetrné zacházení při případných pokusech.
  • Krystal jsme použili 10Mhz (běžná "čínská" kvalita). Na jeho kmitočtu v podstatě nezáleží. Důležité je, aby výsledný kmitočet bylo možné poslouchat na přijímači (transceiveru) který k poslechu použijeme. Podle krystalu také pokusně upravíme hodnoty sériového, případně paralelního kondenzátoru (C2, C13, C14). (Při použití krystalu 10MHz ale pozor, aby přijímač fungoval již od tohoto kmitočtu. Amatérské pásmo začíná až na 10,100MHz, takže pokud by v evropské verzi rádia byly kvalitní pásmové propusti, nemuselo by na tomto kmitočtu již mít potřebnou citlivost.)
  • Indukčnost v dolní propusti na vstupu je axiální tlumivka SMCC 100uH. (vypadá jako asi 1W odpor)

     
almost finished converter
another view
It is ready for installation into the box.
Osazená destička. Pohled z druhé strany. Připraveno k vestavění
do krabičky.
     

A nakonec fotky funkčního prototypu, který Libor vyrobil podle výše uvedené dokumentace.

Schéma konvertoru jsme nejdříve převzali, tak jak bylo na původním webu. Nedávno mne napadlo, že se mi nějak nezdá hodnota vazebního kondenzátoru C3. Když jsem si to spočítal, vyšlo mi, že pro 100nF a 50Ω (vstupní impedance směšovače) to vychází jako horní propust se zlomovým kmitočtem zhruba 30kHz. Pokud tedy chceme poslouchat signály pod tímto kmitočtem, je hodnota 1uF pro C3 lepší variantou. Nelze použít elektrolyt. Asi ideální je použít keramický monolitický kondenzátor.

Praktický pokus ukázal zlepšení pár dB (asi 1S) na kmitočtu cca 12kHz.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.