Původně jsem chtěl vysílat z jednoho kopce v Orlických horách, na kterém je vysílač operátora GSM sítě. Stožár přes 40m na holém kopci mimo civilizaci by byl určitě lepší podpěrou pro dipól, než jakou jsem použil vloni. Všechno jsem měl dohodnuto, stačilo instalovat anténu. Bohužel vývoj počasí rozhodl, že jsem nakonec vysílal z klubového stanoviště OK1KHL s invertovaným-V asi v patnácti metrech.
Po loňském závodě jsem dostal pár e-mailů (přesně dva), ze kterých jsem tak trochu vycítil náznak pochybností, zda jsem opravdu dodržel výkonový limit pro QRP. Proto, abych tyto pochybnosti vyloučil, uvažoval jsem tentokrát o použití FT-817. U toho skutečně není možné limit 5 wattů překročit. Zkoušel jsem to v nějakých menších závodech, a bohužel jsem zjistil, že jakmile si člověk zvykne na pohodlí lépe vybaveného TRXu, těžko se pak přinutí, toto pohodlí opustit. Proto jsem nakonec použil K3, stejně jako vloni. Nakonec, kdo je zvyklý podvádět, toho bych asi stejně nepřesvědčil, někteří lidé tohle prostě nejsou schopni pochopit.
Závod probíhal v podstatě velice podobně jako vloni. Již po pár hodinách mi ale bylo jasné, že moje loňské skóre nedosáhnu. Jedině, že by došlo k nějaké nečekané změně v podmínkách šíření. DX stanic ze severní Ameriky jsem slyšel docela dost. Byly sice velice slabé, ale stoprocentně čitelné a docela stabilní. Řekl bych, že to Inv-V v malé výšce nad zemí nebude na příjem zase tak špatné, jak se všeobecně tvrdí. Zvlášť, když je použito v QTH s malým průmyslovým rušením. Nebyl ani problém odfiltrovat silné evropské stanice, samozřejmě, pokud nebyly přímo na kmitočtu té DX stanice. Bohužel, dovolat se na ty DXy s pěti watty bylo téměř nemožné. Těch pár výjimek, na které se mi podařilo s velikým úsilím a občas i velikou dávkou štěstí dovolat mi přineslo pouze 5 násobičů. Na druhou stranu se mi podařilo udělat 49 DXCC násobičů (především evropských), tedy o 3 více než vloni.
Asi nejhorší čas byl po půlnoci ze soboty na neděli. Když jsem si všiml, že mám průměr jedno QSO na 20 minut, rozhodl jsem se, že budu šetřit síly a šel jsem se na 3 hodiny vyspat. Doufal jsem, že by se ráno, okolo rozednění, mohla opakovat situace z loňska, kdy se na pásmu najednou objevily silné stanice z amerického kontinentu, a nebyl problém je udělat i s QRP a mizernou anténou. Bohužel, nic takového letos nenastalo ani v sobotu ani v neděli ráno. A nebo, pokud nastalo, tak jsem si toho nevšiml.
Pokud by to někoho zajímalo, je tady seznam zemí se kterými jsem během závodu navázal spojení. Je to vygenerováno programem TR4W, snad v tom nejsou chyby.
- Celkový počet QSO: 554
- Počet DXCC násobičů: 49
- Počet W/VE násobičů: 5
- Celkové skóre: 142 884 bodů
Nahlášené výsledky je možné si prohlédnout na webu CQ WW 160 CW. Poslední termín pro poslání deníků je až 28. února, takže stále ještě přibývají nové.
Pokud mi to okolnosti dovolí, chtěl bych se závodu určitě zúčastnit příští rok zase. Tentokrát však uvažuji o LP kategorii. Je docela deprimující, když člověk půl hodiny volá nějakou DX stanici, a nedovolá se, přestože je jediný, kdo ji volá.
Pokud budu mít trochu času, dal bych sem, stejně jako vloni i nějaké zvukové ukázky zajímavých QSO.
Jarda ok1hdu/ok7u
Po zveřejnění tohoto článku mi Josef OK1FKD poslal e-mail. S jeho souhlasem ho zde zveřejňuji.
Vysílací koutek OK1FKD
Ahoj Jardo,
se zájmem jsem si přečetl tvůj článek k letošnímu CQ160CW. Po tvém loňském fantastickém výsledku jsem ani nedoufal, že bych ti mohl konkurovat.
Původně jsem měl jet s kolektivkou OK5W, ale příroda rozhodla jinak. Jel jsem z domova na mou LW 42m (viz foto) ve čtvrtém patře paneláku s K2 5W. Používám ji na všechna KV pásma a jezdím jenom QRP od roku 1989. Je dělaná jen z CuL o průměru asi 1,2 mm a skoro není vidět.
Bohužel jsem nevyužil sobotního rána a šel jsem si na chvíli lehnout (od 4 do 6:50 UTC) a pak už udělal jen 2 QSO do USA (VA, GA). Potřeboval jsem v sobotu dopoledne odjet na návštěvu, tak jsem nechtěl být úplně vyřízenej. V neděli ráno jsem si lehl na chvíli od 1 do 4 UTC a povedlo se mi pak dovolat na pár dalších násobičů. Odpoledne jsem si ještě odskočil na CUC.
Nakonec jsem udělal celkem 512 QSO, 52 zemí a 8 S/P, celkem 148 980 bodů. Zkusil jsem hodit do txt souboru udělané mé a tvé země.
Tabulka byla dnes (10.2.) doplněna o výsledek Milana OK2BYW, který v závodě vysílal z ranče HHRR Jirky OK2RZ. Čísla nepotřebují další komentář.