599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 24. 04. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a2>provoz, závody</a2>

Zpět Konfigurace programu TR4W pro aktivitu A160

Vydáno dne 18. 03. 2009 (8410 přečtení)

TR4W_A160

Je docela zajímavé, jak mnoho OK a OM stanic se zúčastňuje v takzvaných "aktivitách", což jsou v podstatě závody, u kterých se však neprovádí žádné vyhodnocení a oficiální výsledek je prostě dán tím co stanice nahlásila. A naproti tomu jak málo stanic pošle svůj deník z lokálního závodu, který je skutečně vyhodnocován a správnost každého spojení v deníku je kontrolována.

Vzhledem ke změně podmínek závodu již nelze tuto konfiguraci pro A160 použít. Využije se standartní konfigurace pro CQ WPX contest.



Skoro to vypadá, že mnozí z těchto "závodníků" raději setrvávají v iluzi svých úspěchů, a ani se nechtějí dozvědět jak na tom opravdu jsou. Nedávno jsem dokonce na osmdesátce vyslechl rozhovor, kde si jeden amatér pochvaloval, jak mu to parádně chodí v závodě A160-SSB. Jeho kolega se ho zeptal, jaký používá závodní deník. Odpověď byla: "No, přece Lokátor od OK1DUO. Je na to přesně dělaný a dokonce i sám vkládá správné okresní znaky." "No jo, ale ten je dělaný na A160 z dob před změnou jeho podmínek, takže neumožňuje zapsat přijaté číslo spojení", namítl ten druhý. "No a co? Tak to tam prostě nepíšu. Já to tam nepotřebuju, vždyť se deník stejně nikam neposílá."

A to je prosím stanice, která se podle nahlášených výsledků umísťuje na předních místech. Myslím, že by bylo docela zajímavé, kdyby si jednou pořadatel vyžádal z některého kola deníky ke kontrole.

Častým argumentem proti posílání deníků je, že jde jenom o "cvičné aktivity". "Tak co pořád někdo prudí s nějakými deníky?" Jenomže já si myslím, že když něco trénuji, tak to snad dělám proto, abych se to naučil se vším, co k tomu patří. A k radioamatérským závodům (skutečným závodům) prostě patří i schopnost správně uložit veškerý přijatý kód a po závodě vytvořit deník, který je vyhodnocovatel ochoten akceptovat.



Takže pro ty, kteří by snad náhodou chtěli někdy poslat spolu s hlášením z některého kola A160 i svůj deník (web pro příjem hlášení to umožňuje), sem dávám konfiguraci TR4W pro A160.

Jak program TR4W nainstalovat a jaké je základní ovládání jsem stručně popsal v tomto článku. Pokud někdo s programem TR4W nikdy nepracoval, doporučuji mu, tento článek si podrobně prostudovat. Nestačí, jen si ho letmo přečíst, s přeskakováním celých odstavců. (Ochotně odpovím na jakýkoliv dotaz, ale občas jsem překvapen dotazy na základní věci, které jsou přímo v textu podrobně vysvětleny. Jako kdyby si tazatel přečetl pouze titulek.)

Abychom si udrželi pořádek a přehled v denících a konfiguracích pro jednotlivé závody, je dobré si pro každé kolo vytvořit vlastní adresář, a v něm mít všechny potřebné soubory. Jsou to všechno v podstatě obyčejné textové soubory, takže nemusíme mít strach, že by zabíraly na disku moc místa. (zvláště při dnešních kapacitách pevných disků).

Takže si v adresáři TR4W vytvoříme nový podadresář, například A160_SSB_0409. Do něj umístíme soubory A160.CFG a initial.ex. Oba je možné stáhnout v sekci DOWNLOAD. V souboru A160.CFG je nutné změnit volací značku OK9XXX za vlastní, a také vyplnit správný vlastní okresní znak místo zkratky OKR. (soubor otevřeme v poznámkovém bloku, přepíšeme, co je potřeba a uložíme). Kdo jezdí rovněž telegrafní část, může si také upravit připravené texty pro CW podle vlastních zvyklostí a vkusu. Možná ale jednodušší způsob editace těchto textů je přímo z programu:

  • Settings-->Program messages

    Pro správnou funkci programu v tomto závodě je nutný ještě soubor s českými a slovenskými okresními znaky OKOM.DOM. Ten by se měl, po správně provedené instalaci programu, nacházet v adresáři DOM. Pro A160 bych však doporučil nahradit původní soubor OKOM.DOM tím, který je přibalený v .zip souboru staženém ze sekce DOWNLOAD. Jsou v něm přidány fiktivní okresy (písmena A až Z), takže i v případě, že nám protistanice tvrdošíjně předává neexistující okresní znak, můžeme pokračovat. Jinak by nás to dál nepustilo. (Je to vysvětleno v minulém článku pod heslem "LITERAL DOMESTC QTH=TRUE").
    Po prvním spuštění deníku se nám v adresáři vytvoří ještě další soubory.

    Konfigurace je udělána tak, že počítá okresní znaky jako násobiče. Ve skutečnosti se v této aktivitě žádné násobiče nepočítají. Ničemu však nevadí, když nám program udělané okresy počítá. Třeba se to někomu hodí, pokud potřebuje okresy do nějakého diplomu. V hlášení prostě nahlásíme počet platných QSO.

    a160_cw

    Při zapisování spojení do deníku je velice šikovné použití souboru databáze značek a k nim nabízených okresů, souboru INITIAL.EX (nezaručuji, že ten zde stažený je bez chyb). Již při psaní značky se ve spodním řádku okna nabízejí možné varianty značek. Po "odentrování" značky se do druhého políčka automaticky doplní předpokládaný okres. My pouze doplníme přijaté číslo QSO a dalším enterem spojení uložíme. Pokud je skutečně přijatý okres jiný, musíme to samozřejmě přepsat tím správným.

    Při telegrafní části samozřejmě program navíc vysílá ve správný okamžik správné texty, klíčováním přes sériový, nebo paralelní port.

    Když závod skončí, několika kliknutími vygenerujeme deník pro vyhodnocovatele. Buď CABRILLO:

  • File-->Export-->Cabrillo,

  • ale myslím, že pro člověka je přehlednější formát deníku TR-LOG:
  • File-->Export-->TR Log format

  • Jelikož se deníky z této aktivity nevyhodnocují žádným robotem, je myslím vhodnější formát deníku TR-LOG, protože je pro běžné čtení přehlednější. V tomto formátu deníku se však nikde nevyskytuje náš vlastní předávaný okres, takže je dobré ho uvést někde na začátku deníku. Ale v každém případě je jakýkoliv deník lepší, než žádný.

    Pokud jsme v závodě udělali QSO s několika stanicemi, které nebyly v databázi INITIAL.EX (jejich značka se nenabídla ve spodním řádku a automaticky se nedoplnil okresní znak), vytvoříme si po skončeném závodě nový soubor:

  • File-->Export-->Initial exchanges list

  • Tím se tyto nové značky i s jejich okresními znaky přidají do souboru a ten se objeví v adresáři pod novým, poněkud dlouhým názvem:
    CallsignsAndExchanges.txt.
    Ten si prostě před příštím závodem zkopírujeme do nového adresáře (třeba A160_SSB_0509), a přejmenujeme ho na INITIAL.EX. Když si do tohoto adresáře zkopírujeme navíc soubor A160.CFG, jsme připraveni na příští kolo aktivity.

    Jarda ok1hdu


       | Celý článek |      tisk clánku
     

    Zpět (klikni)

    O   Novinky
    07.07.2023:
    Update na webu DXFC
    Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

    05.07.2019:
    Update fotoalba
    Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
    Slovinska (červen 2019)
    Fotoalbum prozatím zrušeno.

    05.12.2018:
    Update fotoalba
    Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
    Slovinska (jaro 2018)
    a ze:
    Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
    Fotogalerie je prozatím zrušena.

    O   kalendář
    <<  Duben  >>
    PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5 6 7
    8 9 10 11 12 13 14
    15 16 17 18 19 20 21
    22 23 24 25 26 27 28
    29 30      

    O   Radary ČHMU

    O   Zaparkováno na:

    O   TSL certifikát:

    PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

    Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.