Nedávno jsem vydal článek a video, kde jsem ukázal, jak nastavit nízkofrekvenční CW filtr jen podle sluchu. Později mne napadlo, že by se to dalo udělat i pomocí PC, zvukové karty a programu na editaci a úpravy zvuku (DAW).
Kdysi jsem si koupil "zvukovou kartu" Behringer UMC404HD (ve skutečnosti to není žádná karta, ale krabička, připojená do PC přes USB port). Pro účel nahrávání nějakých písniček s kytarou, případně jinými nástroji se mi hodilo, že má 4 univerzální vstupy (včetně nízkošumových mikrofonních předzesilovačů). S tímto přístrojem jsem byl velice spokojen a tak jsem si později koupil k druhému počítači jeho menší (a levnější) variantu, Behringer UMC204HD.
"Zvuková karta" Behringer UMC204HD
Připojení k destičce filtru
Program Reaper Vytvořeny 2 stopy
Jako nahrávací software používám program Reaper DAW. Kdysi jsem používal freeware (opensource) Audacity. Bohužel, od verze 3.0 se noví vývojáři Audacity vydali směrem, který mi úplně nesedí (stále se vnucuje ukládání na cloud, nezaručují funkčnost na Win7, atd...), a tak jsem ho prakticky přestal používat. Naproti tomu Reaper lze nainstalovat téměř na kterýkoliv běžně používaný operační systém (od WinXP_32 do Win_11, různé verze Linuxu i macOS), viz stránka Reaper_Download.
Program Reaper není freeware. Ale jako zkušební verze funguje bez jakýchkoli omezení po dobu 60 dnů. Po této době pouze při každém spuštění upozorní, že zkušební doba vypršela, ale po odkliknutí dále funguje bez jakýchkoli omezení. Já jsem si ho koupil, protože jeho cena pro nekomerční použití je 60 USD. A musím říci, že těch (v přepočtu) asi 1500Kč rozhodně nebyly vyhozené peníze. Nejde o žádné předplatné, nebo pronájem na určitou dobu, jak je dnes běžně zvykem. Program si koupíte, a můžete ho používat po neomezenou dobu, dokonce na více počítačích zároveň.
Když jsem nedávno hledal v zásuvných modulech programu Reaper nějaký efekt, narazil jsem na generátor bílého, nebo růžového šumu. Napadlo mne, že by se bílý šum dal použít, spolu se zobrazením spektra signálu na nastavování nízkofrekvenčních filtrů.
Reaper obsahuje také zásuvný modul zobrazení spektra signálu. Ten se mi ale moc nelíbí a tak jsem si nainstaloval freeware plugin firmy Voxengo s názvem SPAN (zkratka od SPectrum ANalyser). Ten funguje naprosto dokonale a docela mne překvapuje, že ho nabízejí jako freeware.
Vyrobil jsem si dva propojovací kabely. Jeden na propojení sluchátkového výstupu zvukové karty se vstupem filtru. Druhý na propojení výstupu z filtru do jednoho vstupu zvukové karty. Tahle zvuková karta má ještě další výstupy vzadu. Jsou tam jak zásuvky na jack 6,3mm, tak cinch (RCA). Ty mám ale trvale připojené do aktivních reproduktorů a nechtělo se mi je odpojovat. Prostě připojení na sluchátkový výstup zepředu je pohodlnější.
Ukázka LC LPF
Ukázka OpAmp CW1
Ukázka OpAmp CW2
Samozřejmě že na tento postup nastavení filtru je možné použít jakýkoliv jiný DAW program a jakoukoliv jinou zvukovou kartu. Třeba i zvukový čip vestavěný přímo na základní desce počítače. Nicméně, použití externí krabičky má výhodu v tom, že obsahuje potenciometry, a můžeme si pohodlně nastavit jak vstupní, tak výstupní úrovně signálu.
Popis nastavení filtru pomocí výše zmíneného hardware a software by byl docela komplikovaný a proto jsem opět udělal video a uložil ho na YouTube.
Na co jsem ve videu zapomněl:
Výstup z filtru musíme použít ten nesymetrický, oddělený kondenzátorem, proti zemi.
Navíc je dobré ten výstup zatížit resistorem 33R (je vidět na fotografii).
U nastavení spektrálního analyzátoru vycházíme z Presetu "Low-freq inspection".
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.