599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 25. 04. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Přímosměšující přijímač s QSD - první pokusy.

Vydáno dne 04. 04. 2022 (2089 přečtení)

QSD-RX-7MHz Autor populárního QRP transceiveru QCX CW, Hans, G0UPL v jednom článku popisuje, kromě jiných věcí, jakým způsobem přesně nastavit u oscilátoru s fázovým závěsem SI5351a fázový posun jednoho výstupu o 90 stupňů (na straně 15). Musím přiznat, že z originálního pdf datasheetu k téhle součástce jsem to nepochopil. Fázi jsem sice posouval, ale jak zajistit aby to bylo konstantně o 90 stupňů i při plynulé změně kmitočtu jsem nedokázal. To se mi povedlo až po přečtení zmíněného článku od Hanse a po několika hodinách pokusů.


Pak už byla celkem rychlá cesta k postavení telegrafního KV přijímače s QSD (tedy kvadraturním vzorkovacím detektorem) a s fázovým potlačením druhého nechtěného zázněje.

Přijímač plný operačních zesilovačů

Pro první pokusy jsem použil prakticky téměř okopírované zapojení přijímače z QCX CW transceiveru. Pouze jsem vynechal poslední dvojitý operační zesilovač, a na výstup jsem dal NF výkonový zesilovač TDA7052a, který svým ziskem necelých 40dB tento OZ v podstatě nahradí. Líbí se mi, že regulace zesílení tohoto integrovaného zesilovače (tedy hlasitost) se nastavuje stejnosměrným napětím na regulačním vstupu. Navíc mám možnost připojit 8Ω reproduktor.

     
Receiver QSD schema
Receiver QSD
Receiver QSD
Schéma
Ve vyšším rozlišení
Osazený DPS Včetně BPF filtru
     

Nesehnal jsem směšovač - rychlý přepínač FST3253, tak jsem použil podle pdf datasheetu elektricky prakticky stejný SN74CBT3253PWR (to je celé jeho označení), který je ale v menším smd pouzdře TSSOP-16. Trochu jsem si nebyl jistý, zda a jak budu schopen ho připájet (má vývody šířky jen 0.22mm a rozteč vývodů 0.65mm) ale šlo to, kupodivu, docela snadno.

Pásmová propust 7 MHz

Abych mohl dělat pokusy na různých pásmech, udělal jsem vstupní pásmovou propust na samostatné destičce, která se připojuje přes 2 konektory. Zároveň tím mám možnost zkoušet různé typy zapojení propustí, třeba s toroidy a podobně. Případně, třeba pro vyšší pásma, vřadit i nějaký předzesilovač.

     
BPF Schema
BPF 7MHz
BPF 7MHz MiniVNA
BPF Schéma BPF 7MHz BPF 7MHz
Nastaveno v MiniVNA
     

První pokusy jsem udělal na kmitočtech okolo 7 MHz (tedy v amatérském pásmu 40m). Pásmovou propust jsem naladil pomocí MiniVNA. Má v propustném pásmu útlum něco přes 6dB, což není sice žádný zázrak, ale ani žádná katastrofa. Zhruba od 10 MHz výš a od 6 MHz dolů má útlum přes 51dB. Bohužel, tady má MiniVNA své limity a víc nám neukáže. PSV 1.5 na vstupu také celkem ujde.

Oscilátor s PLL SI5351a

Jako oscilátor jsem použil destičku s jednočipem Atmega328PB a modulem s obvodem SI5351a, kterou jsem kdysi zkoušel jako oscilátor ke klasickému transceiveru s MF krystalovým filtrem. Je tam použit modul s SI5351a - malý plošný spoj (2x3cm) s vlastním integrovaným obvodem fázového závěsu, krystalem 25MHz, stabilizátorem 3,3V a převodníky v 5V na 3V logiku. Jednou jsem ho koupil na Ebay asi za 100Kč. Podle Hansových rad (jak jsem se zmínil na začátku) jsem modifikoval firmware, abych použil výstupy CLK0 a CLK1 jako výstupy o stejném kmitočtu ale fázově posunuté. Na té desce zůstaly některé zbytečnosti, které jsem pro tento přijímač nevyužil.

Krok ladění je přepínatelný 20 Hz nebo 100 Hz. Při delším podržení tlačítka se zkrátí čas mezi jednotlivými kroky. Původní barevný displej jsem již použil na něco jiného, tak jsem tam dal jiný, bílý, o něco větší, takže trochu překáží tlačítkům.

     
Oscillator for QSD Receiver
Oscillator for QSD Receiver
QSD_RX_7MHz
Oscilátor, schéma
Ve vyšším rozlišení
Fotka z roku 2019 Fotka z testování
     

Obdélníkové signály z oscilátoru do desky přijímače jsem přivedl stíněnými kablíky. Trochu jsem měl obavy, aby se nezhoršil tvar signálu, ale podle osciloskopu to vypadá dobře. Bez stínění to je velice nestabilní - občas se to rozhoukalo. Navíc, ty kousky kablíků (asi 15 cm), pokud byly bez stínění, fungovaly i jako anténa a chytaly rušení.

Nějaké problémy

Při napájecím napětí 12 V byl docela problém přijímač rozchodit. Zatím se mi nepodařilo přijít na příčinu. Problém je, že celý řetězec operačních zesilovačů, včetně rychlého přepínače na začátku je stejnosměrně vázaný. Až poslední stupeň CW filtru je oddělený kondenzátorem. Zdá se, že při startu oscilátoru (po nastavení fáze je nutný reset obou PLL) se průchodem nějakého impulzu přes směšovač-přepínač některý operační zesilovač překlopí do jedné krajní hodnoty a celé se to nějak zablokuje. Přišel jsem ale na to, že to spolehlivě chodí, pokud snížím napájecí napětí na 9 V nebo o něco níže. Tak jsem k tomu udělal provizorně 9V stabilizátor, abych to mohl napájet v hamshacku ze spínaného zdroje Alinco 13,8 V. Ještě to bude vyžadovat nějaké zkoumání, než to bude chodit tak, jak bych si představoval.

     
Receiver QSD
     




No a takhle to zatím funguje.

Vlastní ukázka příjmu od 05:51 minuty.

Jarda, ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.