599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 20. 07. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


O   R B N

O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

O   Počasí v Holicích
JO70XC


PHPRS fórum

Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět AVR Tester (Tranzistor-tester)

Vydáno dne 16. 03. 2022 (2245 přečtení)

AVR-Tester-smd V dětském kroužku při radioklubu OK1KHL se velice osvědčil tester součástek, založený na jednočipech AVR Atmega, známý pod názvem AVR-Tester (původním názvem Transistor-Tester). Vzhledem k tomu, že letos počet dětí v kroužku docela narostl, je jeden kus testeru již docela málo. Proto se vedoucí kroužku, Jirka OK1OL, rozhodl, že si každé dítě postaví svůj tester.


Mohly by si ho samozřejmě koupit. Vzhledem k tomu, že autor (autoři) dali veškerou dokumentaci i programy na nahrání do jednočipu volně k dispozici, vyrojila se spousta výrobců a prodejců, kteří různé klony tohoto testeru nabízejí. Myslíme si ale, že v elektro (radio) kroužku, by si to děti měly postavit samy.

Proto mne Jirka požádal, abych na to navrhl vlastní plošný spoj a nakoupil součástky. Bohužel, vzhledem k různým událostem ve světě, je dneska docela citelný nedostatek některých polovodičů, především jednočipů určitých výrobců. A týká se to také právě jednočipů AVR od firmy Microchip. Proto jsem navrhl dvě verze DPS, jednu s processorem v klasickém pouzdře DIL28 a druhou s smd pouzdrem TQFP32. Je tak větší šance, že koupíme pár kousků, podle toho, které se zrovna objeví v některém obchodě. Snad by mohly některé schopnější děti tu smd technologii zvládnout.

Z vlastní zkušenosti s používáním tohoto testeru vím, že jsem nikdy nepotřeboval měřit zenerovy diody pro vyšší napětí, nikdy jsem to nepoužil na měření kmitočtu, ani jako generátor kmitočtu, ani žádnou jinou speciální funkci přidanou v pozdějších verzích. Proto jsem použil to původní základní schéma s alfanumerickým dvouřádkovým LCD displejem.

Na plošném spoji je místo pro krystal 8 MHz. Ale pokud nepotřebujeme měřit, nebo generovat kmitočet, není nutné ho osazovat (a také 2 zatěžovací kondenzátory). Při programování jednočipu prostě necháme zapnutý vnitřní RC oscilátor 8 MHz, jehož přesnost a stabilita je pro ostatní měření dostatečná. V nastavení konfiguračních bitů pouze zrušíme dělení kmitočtu osmi.

     
AVR_Tester_schema
AVR_Tester_assembled-PCB
AVR-Tester
AVR-Tester
Základní schéma
Ve vyšším rozlišení
Osazený DPS Funkční tester
     
Do sekce DOWNLOAD jsem uložil Gerber soubory jak THT tak SMD verze DPS. Jsou zabaleny v zip souboru, který je možné přímo poslat čínským výrobcům. Uložil jsem tam také PDF dokument s detailním popisem AVR-Testeru (v angličtině) a rovněž verzi firmware 1.11, kterou jsem použil v ukázce videa níže.

     
AVR_Tester_Gerber_a
AVR_Tester_Gerber_b
AVR_Tester-b_JLCPCB
Kontrola gerber souborů
klasické součástky strana A
Kontrola gerber souborů
klasické součástky strana B
Vyrobeno v JLCPCB
     

     
AVR_Tester_SMD-a
AVR_Tester_SMD-b
AVR_Tester_SMD-a_JLCPCB
Kontrola gerber souborů
SMD součástky strana A
Kontrola gerber souborů
SMD součástky strana B
Vyrobeno v JLCPCB
     
Abych otestoval, zda jsem neudělal v návrhu DPS chybu, osadil a oživil jsem si jeden kus té smd verze a udělal jsem z toho video, které jsem uložil na YouTube. Tu klasickou (THT) verzi jsem zatím neotestoval. Jakmile si to některé z dětí postaví, dám vědět.
Jarda, ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.