Možná trochu nesouvislý text o tom, jak jsem objevil cenově přijatelný program na nahrávání a pokročilou editaci zvuku, především hudby.
V posledních měsících na sobě pociťuji nějaký útlum zájmu o amatérské vysílání. Dokonce ani bastlení už mne nějak nebaví jako dřív. Ale takové vlny zájmu/nezájmu jsem již v minulosti zažil. Říkám si že ono to zase přijde.
Přibližně poslední dva až tři roky jsem se trochu víc věnoval muzice. Prostě mne zase začalo bavit zahrát a zazpívat si s kytarou, případně s někým s dalším nástrojem. Asi před dvěma roky jsem začal nahrávat jakési "demonahrávky" pro kamaráda, který s nimi mohl doma cvičit na banjo. Žádné velké umění. Prostě takové ty kytarové "hospodské odrhovačky" nahrané doma v obýválu. Nahrával jsem to pomocí ručního rekordéru Tascam_DR40 a sestříhal, případně ještě trochu upravil ve freeware (opensource) programu Audacity. Postupně jsem to zdokonaloval a po nějaké době mne docela překvapilo, jak se s takovým jednoduchým vybavením dá udělat docela slušně znějící nahrávka. Ten Tascam umožňuje "overdubbing", čili nahrání další stopy, do již existující nahrávky. A to i vícekrát. Tak jsem mohl třeba nahrát 2 kytary, do toho ještě další nástroj a třeba i dvojhlasý zpěv.
Začalo mne to opravdu bavit. A i když je Audacity výborný pomocník (na to, že je zadarmo), přece jenom má jistá omezení. Tak jsem začal hledat nějaký dokonalejší program za rozumnou cenu. Vyzkoušel jsem kde co. Proč jsem nezvolil některý z notoricky známých programů od velkých výrobců by bylo na samostatný článek. (Mám tu třeba syntezátor od Yamahy, takže mám "zdarma" kód k programu Cubase od firmy Steinberg. Přesto mám důvod tenhle program nepoužívat.)
Program REAPER (zkušební verzi) jsem měl stažený a nainstalovaný docela dlouho, ale napoprve na mne neudělal nijak oslňující dojem. Když jsem ale hledal různé recenze a doporučení na jiné programy, stále jsem na ten název narážel. Zlom nastal, když jsem objevil na Youtube instruktážní videa na kanálu ReaperMania, která vytváří Kenny Gioia. Jedná se o krátká (cca 10 min) videa, ve kterých stručně, jednoduše, bez zbytečných plků a efektů vysvětluje jednotlivé funkce a nastavení programu. Od roku 2014 vytvořil těch videí stovky. Pro začátek bych doporučil třeba playlist "Recording Your Band in REAPER". Tam v 16 videích ukazuje postup vytvoření demo nahrávky od úplných základů ovládání programu, přes nahrávání jednotlivých nástrojů, přidání efektů atd... až po vytvoření a uložení hotového zvukového souboru.
Co mne na programu REAPER nejvíc zaujalo:
Existují verze 64bitů pro Win, Mac, funguje ve Wine v Linuxu. Dokonce existuje verze pro 32bitů WinXP (stále poslední aktuální verze, vyzkoušel jsem na starším NB Dell - bez problémů funguje) a také nativní verze pro Linux (zatím betaverze).
Objemem malý, rychlý, stabilní software. Instalační balík má cca 14 MByte, zatímco konkurenční programy mívají jednotky až desítky GByte. (Docela mi to připomnělo radioamatérský závodní deník TR4W o kterém jsem poprvé psal v roce 2008.)
Při instalaci je možné zvolit verzi "Portable". Vše se pak nainstaluje do jednoho adresáře a je to přenositelné mezi počítači. Nic není v registrech. Díky tomu lze mít nainstalováno najednou i více verzí programu, nebo si upravit různé konfigurace pro určité specifické úkoly.
Zkušební verze je na 60 dnů bez jakýchkoliv omezení. Po 60 dnech program funguje dále, opět bez jakýchkoli omezení, pouze při startu upozorní, že zkušební doba vypršela a musí se to odkliknout. Autor v jednom rozhovoru vysvětluje, že nemá důvod zkušební verzi nějak omezovat, protože by pak stejně vznikaly různé cracky a s nimi by se mohly šířit viry. Spoléhá se na to, že slušný člověk, který se rozhodne program používat, si ho koupí. Cena je 60 USD pro nekomerční a "small business" použití. Po zaplacení přijde obratem na email registrační klíč. Zádné předplatné, pronájem, nebo podobné finty.
Všechno (ale opravdu všechno) je konfigurovatelné. Program je možné nastavit tak, že na dvou různých počítačích na první pohled vypadá a chová se jako dva úplně jiné programy.
Lze používat (doinstalovat) pluginy (zásuvné moduly) mnoha formátů, takže je docela velký výběr freeware efektů různých výrobců.
V podstatě neomezený počet stop. (Co dovolí výkon počítače). Vytvořené stopy jsou univerzální pro audio i MIDI. Dokonce lze kombinovat audio a MIDI v jedné stopě.
A mnoho dalšího...
Vzhled verze 6 (stopy)
Vzhled verze 5 (mixážní pult)
Verze 5 (kombinace stopy + mixážní pult)
Wiring (propojení vstupů výstupů)
Zatím neexistuje česká verze.
Pro někoho může být možná problém, že program není v české verzi. Z webu programu lze stáhnout jazykovou šablonu a tak může vlastně kdokoliv vytvořit novou jazykovou verzi. V prvotním nadšení jsem se do toho chtěl pustit. Pak jsem si ale uvědomil, že by ten překlad byl docela problematický. V tomto oboru se i v českých textech často používají anglické výrazy, takže by ten překlad byl stejně takový divný, polovičatý. (Tedy pokud bych nechtěl vytvářet nová česká slova ve stylu národních obrozenců - hlubozník místo basa, nebo břinkotruhla místo piána). Navíc, doinstalované efekty (zásuvné moduly) by stejně zůstaly v angličtině.
Abych řekl pravdu, sám dávám přednost programům v Angličtině. S češtinou bývají občas problémy při aktualizacích a hlavně různá uživatelská fóra a instruktážní videa bývají téměř výhradně v Angličtině. Takže je užitečné být na ty anglické výrazy zvyklý.
Začátek je vždycky to nejtěžší.
Každý, kdo někdy pracoval s nějakým složitějším programem (design plošných spojů, 2D nebo 3D technické kreslení, pokročilý grafický editor a podobné), ví že učení zabere nějaký čas. Jinak to prostě nejde. Program REAPER má možnost, prakticky cokoliv si nastavit podle vlastních preferencí a zvyklostí. Upravit se dá opravdu vše, co si dovedeme představit. Od tak jednoduchých věcí, jako je barevné schéma až třeba po způsob prolínání/ořezání/překrývání při editaci zvukových stop. To je na jednu stranu veliká výhoda, ale možná i trochu komplikace, protože můžeme mít nastaveno chování v určitých situacích jinak (třeba i omylem), než je popsáno někde v uživatelském manuálu, nebo v instruktážním videu.
Prakticky téměř na cokoli v okně programu můžeme kliknout pravým tlačítkem myši a objeví se nám menu s nabídkou akcí nebo nastavení daného konkrétního prvku. Na jakoukoli akci, nebo sérii akcí můžeme vytvořit vlastní klávesovou zkratku, nebo nové tlačítko do nástrojové lišty. Můžeme si třeba vytvořit i několik různých nástrojových lišt a přepínat je podle toho jakou činnost zrovna provádíme. I po 6 měsících stále s nadšením objevuji nové užitečné funkce, nebo způsoby jak si nějakou činnost zjednodušit.
V editoru REAPER lze také zpracovávat video. Zdá se mi ale, že to je trochu slepá cesta. Řekl bych že ve specializovaných programech na video je editace komfortnější a s více možnostmi. A jak sleduji různá uživatelská fóra, moc lidí ho k tomuto účelu nepoužívá.
Rozhodl jsem se, že vytvořím krátké video (v programu Cyberlink PowerDirector), ve kterém bych ukázal alespoň základy ovládání programu. Když jsem s tím začal, zjistil jsem, že i kdybych byl hodně stručný, bylo by velice dlouhé. Takže to vypadá na 2, možná i 3 videa. Tak zatím alespoň to první.
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.