599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 05. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Mikrofon (nejen) pro FM transceiver

Vydáno dne 25. 09. 2019 (3120 přečtení)

Mic for FM TRX

Switch to an English version   version in Czech language

V září 2016 jsem na tomto webu zveřejnil (tehdy) poslední verzi QRP FM VKV transceiveru s modulem DRA818V. Od té doby si tento TRX postavilo přes stovku amatérů (alespoň podle dodaných DPS). (Přibližně čtvrtina si, podle jejich informací postavila verzi na UKV 70cm s modulem DRA818U). Mnoho z nich mne kontaktovalo, že měli problém s mikrofonním zesilovačem.


Ptali se mne, jak nastavit zesílení a další parametry pro jejich konkrétní mikrofon. Abych řekl pravdu, moc jsem jim neporadil. Na dálku, pokud nevím parametry mikrofonu a nemám možnost měřit a sám testovat, tak se radí dost špatně.

Nedávno jsem začal zkoušet další "poslední" verzi tohoto transceiveru, tentokrát s oled displejem a ovládáním pomocí rotačního enkodéru. Abych nemusel řešit problémy s přizpůsobením různých mikrofonů, rozhodl jsem se, že k tomu postavím přímo určený mikrofon, který bude mít předzesilovač s operačním zesilovačem přímo v sobě.

     
microphone schematics
microphone PCB_a (Gerber test)
Microphone PCB-b (Gerber test)
Schéma mikrofonu
s op.zesilovačem
ve vyšším rozlišení
kontrola Gerber souborů kontrola Gerber souborů
     

Seznam součástek (Otevře se v novém okně.)

Použil jsem elektretovou "kapsli" neznámého typu (mám pocit, že všechny tyto elektretové mikrofony jsou stejné) a nízkošumový OZ OP113E, který funguje při nesymetrickém napájení již od napětí 4,0V. Zapojení OZ jako invertující zesilovač umožní nastavení zesílení od nuly, takže můžeme mít na výstupu i nižší napětí, než dává elektret. Zdánlivě to nedává smysl, ale získáme tím modulační signál na nízké impedanci, takže je odolný proti pronikání rušení.

Kondenzátor C5 má poměrně velkou hodnotu 3,3uF, aby při nízké impedanci neomezoval nízké kmitočty. Kvůli rozměrům jsem použil tantalový elektrolyt. Protože se mi ale zdála modulace až moc basová, omezil jsem hloubky (asi od 200 Hz) kondenzátorem C1-1uF (monolitický, vícevrstvá keramika). Ten je samozřejmě možné zvětšit, pokud chceme mít v modulaci více hloubek. V případě použití elektrolytického kondenzátoru je potřeba dodržet polaritu, jak je ve schématu.
Odporovým trimrem R6 nastavíme potřebné zesílení.
Odpor R2 nepatrně snižuje napájecí napětí operačního zesilovače, takže je potřeba aby napájecí napětí mikrofonu (z transceiveru) bylo alespoň 4,5V.

     
Microphone PCB_a (foto)
Microphone PCB_b (foto)
Microphone assembled (foto)
Mikrofon - osazeno Mikrofon - osazeno Mikrofon - v krabičce
     

První verzi jsem udělal na osmipinový konektor PSH (nebo zapájet jednotlivé vodiče kabelu přímo do DPS). Potom mne napadlo, že když na TRXu používám osmipinový RJ45, mohl bych ho použít také přímo na mikrofonu. Tím pádem je možné použít pro spojení mikrofonu s TRXem nekřížený UTP kabel délky 50 nebo 100 cm.

Mikrofon jsem vyzkoušel i s Yaesu FT-817nd. Funguje bez problémů. Jenom je samořejmě nutné stáhnout modulaci v nastavení transceiveru, protože tento mikrofon dává mnohem vyšší výstupní signál, než originální dynamický mikrofon.

     
RJ45-microphone_wiring
zapojení konektoru
na FT-817
     

DPS mikrofonu jsem navrhl tak, aby se vešla do plastové krabičky KM26N. Jako tlačítka ovládání ladění TRXu jsou použity mikrospínače do DPS s plastovými hmatníky. Pro PTT tlačítko je použit mikrospínač 90° také s plastovým hmatníkem.

Jarda, ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.