599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 11. 10. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

O   Počasí v Holicích
JO70XC


PHPRS fórum

Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

<a2>provoz, závody</a2>

Zpět Použití závodního deníku TR4W v aktivitě SSB-liga (2. část)

Vydáno dne 03. 08. 2016 (9339 přečtení)

TR4W-SSB-liga V minulém článku jsem popsal, jak nejjednodušším způsobem spustit a nakonfigurovat závodní PC deník TR4W pro aktivitu SSB-liga. Bylo to s použitím šablony pro OK-OM-DX contest, kterou má v sobě program TR4W již připravenou od autora. Výhoda tohoto postupu je, že se nemusíme zabývat žádnými konfiguračními parametry a deník si pro závod připravíme doslova během několika vteřin. Nevýhoda je, že nevyužijeme vlastnosti programu, které nám mohou zápis do deníku zjednodušit a zpříjemnit.


Při následující konfiguraci budeme vycházet z toho, kde jsme minule skončili. Po spuštění programu v konfiguraci pro OK-OM-DX se v adresáři TR4W objevil nový adresář "2016 OK-OM DX MojeZnačka". Aby nás to nemátlo, přejmenujeme ho například na "SSBL_08-2016". Osvědčilo se mi mít pro každé kolo závodu vždy nový adresář, pojmenovaný podle měsíce konání.

Když tento adresář otevřeme, bude v něm několik souborů. Jediný, který je teď pro nás důležitý je ten s příponou .CFG. V něm je popsáno chování programu při našem konkrétním závodě. Abychom si v tom udělali trochu pořádek, tak soubor "OK-OM DX.CFG" přejmenujeme na "SSBL.CFG". Ostatní soubory smažeme. Další úpravy obsahu tohoto souboru budeme dělat v nějakém jednoduchém textovém editoru. Každý, kdo používá jakoukoli verzi Windows má ve svém počítači program "Poznámkový blok", anglicky "Notepad". Nevidím důvod, používat pro editaci "SSBL.CFG" cokoliv jiného, než právě tento program.

Poznámka:
Až budeme spuštět program pro konkrétní kolo SSB-ligy, nebudeme již vytvářet nový závod (jak to bylo popsáno v minulém článku), ale z adresářové struktury na levé straně rozklikneme příslušný adresář a potom v něm uložený soubor "SSBL.CFG".

     
Připravené adresáře pro jednotlivá kola závodu
Soubor přejmenujeme na SSBL.CFG
Závod spouštíme z adresářového okna vlevo.
Adresáře pro jednotlivá
kola závodu
Soubor si přejmenujeme
na SSBL.CFG
Závod spouštíme
z adresářového okna vlevo.
     

Editace souboru SSBL.CFG

Když si v soubor "SSBL.CFG" otevřeme (v Poznámkovém bloku) uvidíme několik řádků s konfiguračními příkazy. Seznam konfiguračních příkazů je v uživatelském manuálu k programu a také ve zjednodušeném manuálu . Je jich mnoho. Naštěstí, abychom si upravili chování programu podle našich představ, stačí nám znát jich jen pár. Parametry, které nejsou nastaveny příkazy v našem .CFG souboru mají nějakou defaultní hodnotu. Až na pár výjimek v podstatě nezáleží, v jakém pořadí příkazy jsou. Pouze například příkaz MY CALL musí být jako první. Je však dobré mít v tom nějaký řád, a příkazy, které spolu souvisejí mít u sebe, abychom se v tom vyznali.

Dále bych popsal některé důležité, nebo alespoň užitečné:

  • MY CALL=MojeZnačka
    Tohle snad není potřeba vysvětlovat.
  • BAND=80
    Nastaví pásmo na které se program přepne po spuštění. Pozor! Při propojení s TRXem převezme pásmo z TRXu.
  • MODE=SSB
    Nastaví SSB nebo CW při spuštění programu. Při propojení s TRXem převezme údaj z TRXu.
  • CONTEST=OK-OM DX
    Nastaví chování programu podle podmínek konkrétního závodu. Abychom nemuseli složitě nastavovat veškeré parametry pro náš konkrétní závod, je výhodné vycházet z nějakého, který je tomu našemu podobný. Tím se konfigurace hodně zjednoduší, protože nastavujeme jen ty parametry, které se liší.
  • CONTEST NAME=SSB LIGA
    Prostě jen jméno závodu. Nemá na nic vliv.
  • LOG SUB TITLE=DENIK OK1XXX Z SSB LIGY 08/2016
    Podtitulek v deníku ze závodu (pouze text, který se objeví v deníku).
  • MY STATE=OkrZnak
    Jako parametr zadáváme náš okresní znak. Původně zamýšleno pro závody, kde se předává zkratka státu USA. Výhodně se to dá použít pro jakýkoliv závod, kde se předává nějaká zkratka regionu.
  • PREFIX MULTIPLIER=NONE
    Tímto zrušíme počítání nasobičů podle prefixů. OK-OM-DX počítá domácím stanicím jako násobiče prefixy a to u SSB-ligy nepotřebujeme.
  • ZONE MULTIPLIER=NONE
    Podobně jako výše. Zóna není násobič
  • DX MULTIPLIER=NONE
    Podobně jako výše. DXCC není násobič
  • DOMESTIC MULTIPLIER=DOMESTIC FILE
    Určuje, že seznam násobičů je napsaný v nějakém souboru (file), viz další příkaz níže. Slovo domestic je tam proto, že v některých závodech jsou například jiné násobiče pro svět a jiné pro stanice pořadatelské země.
  • DOMESTIC FILENAME=OKOM.DOM
    Odkaz na soubor, ve kterém je seznam násobičů. V tomto případě jde o textový soubor "OKOM.DOM" (v adresáři DOM), ve kterém jsou všechny české a slovenské okresní znaky.
  • QSO POINT METHOD=ONE POINT PER QSO
    Způsob bodování = jeden bod za spojení. V některých závodech je bodování různé, třeba podle pásem, nebo více bodů za DX a podobně.
  • AUTO DUPE ENABLE CQ=FALSE
    Umožní nám zapsat opakované QSO se stejnou stanicí, která nás zavolala na výzvu (DUPE). Program nás sice upozorní, že QSO je za nula bodů ale zapíše ho. Osobně si myslím, že je lepší takové QSO udělat a nechat na vyhodnocovateli, aby ho vyškrtl. Nikdy nevíme, jestli má protistanice v předchozím QSO naši značku správně přijatou. (Proč by nás asi jinak volala znova, že?)
  • BEEP ENABLE=FALSE
    Vypne zvuky z reproduktoru PC. Například při upozornění na DUPE QSO, viz výše. Osobně přeferuji mít zvuky vypnuté, jinak se vždycky leknu.
  • SCP COUNTRY STRING = OK, OM
    V okně SuperCheckPartials (vysvětlím níže) se budou ukazovat jenom OK a OM značky.
  • INITIAL EXCHANGE OVERWRITE = TRUE
    Okresní znak vložený automaticky ze seznamu "initial.ex" (vysvětlím níže) se označí, takže ho lze ihned přepsat, pokud protistanice předává jiný.
  • INITIAL EXCHANGE CURSOR POS = AT START
    Pozice kurzoru před, nebo za automaticky vloženým okresním znakem. V SSB lize nemá význam. Využije se v závodech, kde se kromě okr. znaku zapisuje ještě např. číslo spojení.
  • WINDOW SIZE=12
    Velikost hlavního okna programu. Velikost okna není možné měnit tažením myší. (S velikostí okna se automaticky mění například i velikost fontu). Pro největší okno je maximální číslo 15. Aby se změna projevila, je potřeba program zavřít a znovu spustit.

    Pokud tedy vyjdeme z původního konfiguračního souboru a upravíme ho pro SSB ligu, mohl by jeho obsah vypadat například takto:

    
    [základní údaje]
    MY CALL=OK9AAA
    MY STATE=FPA
    BAND=80
    MODE=SSB
    
    [bodování a násobiče]
    CONTEST=OK-OM DX
    CONTEST NAME = SSB LIGA
    QSO POINT METHOD = ONE POINT PER QSO
    PREFIX MULTIPLIER=NONE
    DOMESTIC MULTIPLIER=DOMESTIC FILE
    DOMESTIC FILENAME=OKOM.DOM
    
    [daší pomůcky a zjednodušení]
    SCP COUNTRY STRING = OK, OM
    AUTO DUPE ENABLE CQ=FALSE
    BEEP ENABLE=FALSE
    INITIAL EXCHANGE OVERWRITE = TRUE
    INITIAL EXCHANGE CURSOR POS = AT START
    WINDOW SIZE=12
    
    
    Soubor "SSBL.CFG" s tímto obsahem lze stáhnout v sekci DOWNLOAD.

    Použití okna Super Check Partial (SCP)

    Jako základní kontrolu přijatých značek je možné použít databázi SCP. Z webu www.supercheckpartial.com si stáhneme soubor "master.dta" a uložíme ho do hlavního adresáře TR4W. Tento soubor bývá několikrát ročně aktualizován a obsahuje volací značky všech stanic, které se vyskytly v denících z velkých světových závodů. Abychom omezili zobrazování pouze na stanice OK a OM, máme v konfiguračním souboru ten řádek:
    SCP COUNTRY STRING = OK, OM viz výše.
    Okno pro zobrazování si zapneme kliknutím na:
    Menu TR4W: Windows-->SCP
    Nevýhoda SCP pro místní závody je, že se jich účastní mnoho stanic, které se nevyskytují ve velkých mezinárodních závodech a proto v seznamu prostě nebudou. Proto je pro místní závody výhodnější používat soubor "initial.ex".

    Použití souboru "initial.ex"

    Výhoda použití souboru "initial.ex" je v tom, že si ho vytvoříme sami speciálně pro daný závod, takže obsahuje jen konkrétní stanice, které se tohoto závodu někdy zúčastnily. Navíc, pokud se v závodě předává nějaká fixní část kódu (v SSB-lize je to okresní znak), program nám ho automaticky doplní. Kdyby ale stanice předala kód jiný (třeba přechodně vysílá z jiného okresu), prostě ho přepíšeme tím co jsme přijali. K tomu je šikovné mít zapnutou tu funkci:
    INITIAL EXCHANGE OVERWRITE = TRUE viz výše
    Tím se automaticky vložený text označí a my rovnou můžeme psát nový okr.znak bez mazání předchozího textu.

    Struktura souboru "initial.ex" je jednoduchá. Jde o prostý textový soubor (opět možnost editace v Poznámkovém bloku). Každý řádek vždy začíná volací značkou, pak je minimálně jedna mezera a potom okresní znak. Vypadá to například takto:

     
    OK1AD    DKV
    OK1ANA   FHK
    OK1ANT   FHK
    OK1AQW   FUO
    OK1ARO   APD
    OK1AY    DDO
    OK1DAM   APD
    OK1DDP   FPA
    OK1DIG   ELT
    OM9OT/P  ZIH ZMO DST
    
    Pokud bychom měli k jedné značce zapsáno více okr.znaků, viz poslední řádek v ukázce, objeví se nám po zadání značky a Enter všechny tři okresy oddělené lomítky. Těžko říci, zda je to pomoc, nebo spíše komplikace. Do sekce DOWNLOAD jsem uložil soubor "initial.ex", který jsem kdysi používal. Jelikož jsem se ale SSB-ligy již dlouhou dobu nezúčastnil, nebude asi příliš aktuální. Soubor se nakopíruje přímo do adresáře konkrétního závodu, například "SSBL_08-2016". Před spuštěním závodu budou tedy v adresáři pouze dva soubory a to "SSBL.CFG" a "initial.ex".
    Pokud program při spuštění konkrétního závodu objeví v adresáři soubor "initial.ex", načte si ho do paměti a vyskočením malého okna nás upozorní kolik volacích značek v souboru našel. (odklikneme OK)

  •    
    Bylo nalezeno 1894 značek.
    TR4W
    Nalezeno 1894 značek. TR4W v provozu
       

    Aktualizace souboru "initial.ex"

    Po skončení závodu a vytvoření Cabrillo deníku (popsáno na konci minulého článku) je dobré si aktualizovat soubor "initial.ex".
    Z Menu TR4W: File-->Export-->Initial Exchanges List
    Tím se vytvoří nový soubor "Custom_Initial.ex". Ten bude obsahovat údaje původního "initial.ex" doplněné o značky a okresy nových stanic, se kterými jsme udělali spojení. Také se změní údaje u značek, u kterých jme zapsali jiný okres, než byl v databázi. Tento soubor si nakopírujeme (spolu se souborem SSBL.CFG) do adresáře příštího kola závodu, přejmenujeme na "initial.ex" a jsme připraveni na příští závod.

    Do sekce DOWNLOAD jsem uložil zazipovaný adresář s programen TR4W verze 4.248 připraveným pro SSB-ligu. Stačí soubor TR4W.zip rozbalit a celý adresář TR4W nakopírovat kamkoliv do počítače. Program se spustí tr4w.exe. Pouze je potřeba nejprve v každém souboru SSBL.CFG doplnit vlastní volací značku a okresní znak.

    Jarda, ok1hdu


       | Celý článek |      tisk clánku
     

    Zpět (klikni)

    O   R B N

    O   kalendář
    <<  Říjen  >>
    PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4 5 6
    7 8 9 10 11 12 13
    14 15 16 17 18 19 20
    21 22 23 24 25 26 27
    28 29 30 31    

    O   Radary ČHMU

    O   Zaparkováno na:

    O   TSL certifikát:

    PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

    Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.