599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 18. 06. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a2>provoz, závody</a2>

Zpět Použití závodního deníku TR4W v aktivitě SSB-liga (1. část)

Vydáno dne 09. 07. 2016 (11294 přečtení)

TR4W-SSB-liga Výsledkové tabulky závodu SSB-liga byly po několik let sestavovány pouze na základě zaslaných hlášení. Je jasné, že to mohlo vést ke zkresleným výsledkům, kdy například chyba v přijatém okresním znaku paradoxně způsobila násobičový bod navíc. Pořadatel se nyní rozhodl, že od příštího ročníku bude vyžadovat deníky ve formátu Cabrillo a výsledky budou vypočítány na základě kontroly správnosti všech QSO.

V následujícím článku je popsána vylepšená konfigurace pro SSB_ligu.Ukazuje se, že někteří účastníci této aktivity mohou mít problémy s nastavením závodního deníku tak, aby z něj po závodě vygenerovali Cabrillo deník ve správném formátu, použitelném pro vyhodnocení. Já jsem si již před pár lety oblíbil závodní deník TR4W. Jelikož Radek OK1FHI zrušil web, kde se tomuto PC závodnímu deníku podrobně věnoval, rozhodl jsem se napsat pár poznámek sem.

Trocha historie:

PC závodní deník TR4W je v podstatě Windows verze, kdysi velmi populárního závodního deníku N6TR (TR-log). Autor TR4W, Dmitrij Gulyaev - UA4WLI, oznámil někdy v roce 2014, že z osobních důvodů již nebude pokračovat na vývoji a údržbě tohoto programu. Dalšího vývoje se tedy ujala parta GM0GAV, K0TO, K7GK, LU5DX, NY4I, N4AF. Noví správci začali poměrně ryhle vydávat nové verze programu s novými funkcemi, přičemž se občas stalo, že přestalo fungovat něco staršího, co do té doby fungovalo. A jelikož ty nové verze pro mne nepřinášely nic důležitého, vrátil jsem se k jedné starší verzi v.4.248 z roku 2014, kterou používám dodnes. Tu je možné stáhnout z tohoto webu v sekci Download.

Kdo by chtěl nejnovější verzi programu, včetně manuálu a dalších souborů, může si ji stáhnout na webu tr4w.net (Bohužel, v době psaní tohoto článku stahování nefungovalo. Doufejme, že to nebude trvalý stav.). Je tam dokonce i česká verze, ale osobně nejsem moc příznivcem radioamatérských programů v Češtině. Myslím, že těch pár anglických slovíček by neměl být pro radioamatéra (který je hoden toho označení) problém.
Tak jdeme na to:

Instalace programu spočívá v podstatě v rozbalení adresáře se soubory kamkoli v počítači. Není problém celý adresář kdykoli přemístit kamkoli jinam, třeba i na jiný počítač, nebo program spouštět z USB flash paměti, nebo třeba SD karty. (Mimochodem, vlastní tr4w.exe soubor verze v.4.248 má velikost asi 160kB a celý balík, včetně všech databází, pouze něco přes 700kB).

Program spustíme tr4w.exe. Ihned po spuštění na nás vyskočí okno výběru závodu. Pro SSB-ligu je nejjednodušší volbou OK-OM-DX, protože se tam také předávají okresní znaky.

 • Zadáme svoji značku.
 • Vybereme OK-OM-DX.
 • Zaškrtneme že jsme v Czech Republic nebo Slovakia.
 • Do políčka MY STATE napíšeme zkratku svého okresu.
 • Z dalších menu vybereme kategorii, hlavně CATEGORY-MODE vybereme SSB.

     
TR4W.exe
TR4W SSB-liga
TR4W SSB-liga
Spustíme tr4W.exe Zadáme značku,
okresní znak, kategorii.
PC log TR4W spuštěn.
     

Klikneme na OK. Spustí se okno pro zapisování spojení. Pravděpodobně na nás vyskočí také okénko pro zadání svého lokátoru "Set value of MY GRID. Set now?". Můžeme to odbýt kliknutím na Ne, ale při příštím spuštění se nám to objeví znova. Doporučuji zadat Ano. Objeví se okno "Configuration commands", kde poklepeme na řádek MY GRID, zadáme náš lokátor a potvrdíme. Klikneme na tlačítko "Save All" a okno "Configuration commands" zavřeme.

Tím máme závodní deník v podstatě připraven k zapisování spojení. Předpokládám, že málokdo bude používat vlastní připravené zvukové soubory pro dávání výzvy přes zvukovou kartu, takže můžeme zavřít také úzké okno "Function keys". Výsledkem by mělo být přibližně to, co je na obrázku níže vpravo.

     
TR4W WW-lokator
TR4W čas podle NTP
TR4W zápis spojení
Zadáme WW lokátor Nastavíme přesný čas
podle NTP serveru
A můžeme rozjet závod.
     

Základní ovládání:

 • Ctrl+Alt+N : Před závodem doporučuji nastavení přesného času počítače podle internetu. (postupně klikneme na Get offset, Sychronize clock, Exit)(Program v defaultním nastavení akceptuje letní (zimní) čas a není potřeba se jím zabývat. Ve správné době sám odečítá 1 nebo 2 hodiny proti UTC)
 • Alt+M : Přepínání CW x SSB (pro SSB-ligu necháme SSB)
 • Alt+B : Přepnutí na vyšší pásmo
 • Alt+V : Přepnutí na nižší pásmo (pro SSB-ligu nastavíme 80)
 • Tab : Přepnutí na režim provozu S&P (vyhledávání stanic). (Tento stav indikuje zelené políčko pro zapsání okresního znaku)
 • Shift+Tab: Přepnutí na režim provozu CQ. (Režim výzvy je defaultní. Při SSB provozu nemá toto nastavení velký význam, je důležité hlavně při CW provozu)
Zápis QSO snad ani není potřeba popisovat:
 • Do horního úzkého políčka zapíšeme přijatou volací značku. Potvrdíme Enter. Kurzor skočí do spodního políčka.
 • Zapíšeme přijatý okresní znak. Potvrdíme Enter.
 • QSO je uloženo.
V tomto základním nastavení (jako pro OK-OM-DX contest) bude program špatně počítat body a násobiče, protože v OK-OM-DX je pro to jiný vzorec, než v SSB lize. Předpokládám, že by to nemělo vadit, protože pořadatel (vyhodnocovatel) bude ignorovat deklarované výsledky od závodníka a sám spočítá výsledek po křížové kontrole všech deníků.
V příštím článku (který snad vydám tak do týdne) chci popsat jak to zařídit aby to počítalo správně.

Také je možné zapsat jakýkoliv neexistující okresní znak. Je to proto, že když nám protistanice zarputile předává nějaký nesmysl, nezbývá nám než ho tam zapsat.

Opravy v deníku

 • Ještě před uložením jednotlivého QSO je zápis možné zrušit klávesou Esc.
 • Uložené QSO s chybou je možné editovat.
  • Pokud je ještě vidět v okně, najedeme na něj kurzorovými šipkami a Enter otevřeme okno "Edit QSO". Opravíme, co je potřeba a klikneme na "Save". Pokud chceme QSO smazat, zaškrtneme "Deleted" a klikneme na "Save". Editační okno zavřeme klávesou Esc.
  • Pokud již QSO není vidět v okně, otevřeme editaci deníku CTRL+L. Kurzorovými šipkami vybereme řádek s QSO a dále postupujeme jako v předchozím případě.

     
TR4W opravy v logu
TR4W vytvoření Cabrillo
TR4W - soubor logu k odeslání
Oprava QSO. Vytvoření Cabrillo logu Soubor s deníkem
pošleme vyhodnocovateli.
     

Vytvoření Cabrillo deníku pro odeslání vyhodnocovateli:

Po skončení závodu vytvoříme Cabrillo deník.
Klikneme na menu:
File-->Export-->Cabrillo
Zadáme nebo opravíme hodnoty CATEGORY, případně vyplníme další údaje. Nevím, zda vyhodnocovatel SSB ligy požaduje poštovní adresu (asi ne) nebo e-mail (asi ano). Do kolonky SOAPBOX můžeme pár slovy napsat nějaký svůj názor, nebo dojmy ze závodění. Nakonec klikneme na OK. Objeví se nám pro informaci textový soubor, který byl do adresáře TR4W právě uložen. Okno (obě okna) zavřeme klávesou Esc. Teď můžeme zavřít již i hlavní okno vlastního závodního deníku.

V adresáři "TR4W/2016_OK-OM-DX_MojeZnacka" najdeme soubor "MojeZnacka.log" který pošleme vyhodnocovateli. Případně ho před odesláním můžeme ještě editovat například v poznámkovém bloku. (Třeba hodnotu položky CONTEST: změníme na "SSB liga".)

Během asi tak týdne tu, ve druhém díle článku, popíšu některé způsoby, jak si určité činnosti s tímto počítačovým závodním deníkem zpříjemnit a zjednodušit.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.