599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 03. 10. 2023    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

ostatní

Zpět Účast v OK/OM/DX contestu jako CT9/OK7U

Vydáno dne 29. 12. 2015 (6722 přečtení)

Mountains of Madeira.
Již nějaký čas jsem uvažoval, že bych se rád podíval na portugalský ostrov Madeira ale stále mi to nějak nevycházelo. Koncem října jsem zjistil, že mám od bývalého zaměstnavatele ještě nějaké benefitní poukázky, jejichž platnost končí tento rok. Zašel jsem do jedné cestovky a požádal o sehnání letenky na Madeiru, která by se dala zaplatit těmi poukázkami.


Bohužel, v listopadu již žádná naše cestovka na madeiru nelétá. Musel jsem tedy letět linkovým spojem, s přestupem v Lisabonu. Odlet z Prahy ve 14:30, přílet na letiště ve Funchalu v noci ve 20:45.

Letenka byla na 9.11. až 20.11.2015. Napadlo mne, že zhruba uprostřed tohoto termínu se koná letošní kolo OK/OM/DX contestu. Začal jsem tedy shánět takové ubytování, které by mi umožnilo instalaci nějakých jednoduchých drátových antén. Našel jsem nabídku ubytování v dřevěné chatě na zahradě na venkově, což mi připadalo ideální. Bohužel, bylo až do 13.11. obsazeno. Tak jsem si našel na první část pobytu ubytování v malém penzionu v centru Funchalu (hlavní město Madeiry) a na druhou část dovolené (od 13. do 20.11.) jsem si rezervoval tu chatu na venkově.

     
Funchal od pevnosti nad městem.
Funchal, pevnost nad městem.
Funchal
Funchal od pevnosti nad městem. Funchal, pevnost nad městem. Funchal
     

Prvních několik dní jsem se tedy věnoval prohlídkám zajímavostí ve Funchalu, turistickým výletům, třeba na poloostrov Sao Lourenzo, výstupu na nejvyšší horu Madeiry Pico Ruivo, výletu na dřevěné plachetnici (kopii lodi K.Kolumba), nebo jsem jen tak bloumal a fotil po různých místech ostrova.

     
Funchal, park v centru.
Zarco, objevitel Madeiry.
Funchal, fontána.
Funchal, park v centru. Zarco, objevitel Madeiry. Funchal, fontána.
     

Při bloumání Funchalem jsem v jedné uličce objevil dílnu na výrobu a opravy kytar a podobných strunných nástrojů.

       
Funchal, servis kytar.
Funchal, servis kytar.
Funchal, servis a výroba kytar.
Funchal, servis a výroba kytar.
V kytarářské dílně. Oba mistři kytaráři
ve své dílně.
Jejich vynález
(ještě si to nepatentovali)
V kytarářské dílně.
       
V pátek 13.11. jsem si půjčil auto a odjel jsem do jiné části ostrova (oblast Calheta). Obytoval jsem se v té dřevěné chatce a postavil antény na 20m (14MHz) a 15m (21MHz). S majitelem jsem to měl předem domluvené e-mailem. Přivezl jsem si s sebou dva laminátové teleskopické stožárky, a transceiver Elecraft K2 ve "QRP" konfiguraci. (QRP píši v uvozovkách, protože K2 je schopen vysílat asi 10W na horních pásmech a 15W na pásmech 160m, 80m a 40m).

     
Můj hamshack na Madeiře.
Ráno šla od hor mlha.
Můj hamshack na Madeiře.
Můj dočasný hamshack
na Madeiře.
Vždy ráno šla
od hor mlha.
Můj dočasný hamshack
na Madeiře.
     

Byl jsem na jihozápadní straně ostrova. Směrem na Evropu bylo centrální pohoří Madeiry, s nejvyšší horou 1862 m.n.m. Trochu mne překvapilo, že mi do evropy mnohem lépe chodilo pásmo 15m. V pátek jsem na zkoušku udělal jenom pár QSO.

     
Hamshack na terase.
GP a Inv-V
Zeď s oknem a motýly v zahradě.
Hamshack na terase. V pozadí vertikál GP,
v popředí Inv-V.
Výzdoba v zahradě.
     

Když jsem to v sobotu ráno znovu zapnul, trochu mne zarazilo, že ze sluchátek slyším slabě síťový brum. Chvíli jsem pátral, a přišel jsem na to, že se mi přes noc vybila baterie v K2 a lineární napájecí zdroj (nestabilizovaný síťový zdroj k elektronickým klávesám)dává tak nízké napětí, že ji stěží dokáže nabít. Na Madeiře je totiž v elektrické síti jmenovitých 220V namísto 240V jako tady v Evropě. Skutečné napětí na konci vedení ve vesnici, kde jsem byl, bylo ještě nižší, takže nestabilizovaný zdroj, který měl dodat 13,5V stejnosměrných dával naprázdno asi 11,5V a při zaklíčování TRXu asi 9,5V. Vypnul jsem tedy všechny spotřebiče v chatě, aby napětí v síti alespoň trochu stouplo a nechal baterii v K2 dobíjet. Při začátku závodu měla asi 12,7V a TRX K2 byl schopen stěží dát 10W.

V závodě OK/OM/DX jsem jel na značku CT9/OK7U kategoriie 15m/100W a 20m/100W. S uvedeným výkonem necelých 10W se mi podařilo udělat dohromady necelou stovku spojení. Ke konci závodu jsem musel vždy několik minut čekat na nabití baterie, než jsem někoho zavolal. Jinak se mi při zaklíčování resetoval TRX.

     
Výzdoba v chatě.
Výzdoba v chatě.
Výzdoba v chatě.
Výzdoba v chatě. Výzdoba v chatě. Výzdoba v chatě.
     

Z Madeiry jsem docela nadšený. Pokud se nestane něco nečekaného, určitě se tam ještě podívám. A určitě si příště vezmu lepší napájecí zdroj k rádiu ;-) Turistické trasy v horách jsou dobře značené a udržované. Asi by nebylo k zahození mít s sebou i vybavení na SOTA.

Jarda OK1HDU (CT9/OK7U)
PS:
Když jsem se jednou navečer vracel z města Porto Moniz, uviděl jsem u silnice nad městem anténní farmu s evidentně radioamatérskými anténami. Bylo tam toho docela dost. Všechno to ale vypadalo dost neudržované, antény poničené. Měl jsem dojem, že se to už nějaký čas nepoužívá (ale třeba byl můj dojem mylný).

       
anténní farma Porto Moniz
anténní farma Porto Moniz
anténní farma Porto Moniz
anténní farma Porto Moniz
Anténní farma
blízko Porto Moniz
... ... ...
       


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Říjen  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.