599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 29. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět AM přímozesilující přijímač se synchronním demodulátorem

Vydáno dne 22. 09. 2014 (14614 přečtení)

AM radio Nějak v posední době pozoruji, že mne čím dál víc baví zkoušet velmi jednoduché věci. Posledním takovým pokusem byl jednoduchý AM přijímač pro střední vlny. Ono na těch středních vlnách už těch našich stanic moc nevysílá, ale v noci se dá chytit pár stanic ze zahraničí.


Kdysi (odhaduji, před více než 30ti lety) jsem si postavil zajímavý přímozesilující přijímač s AM detektorem na principu synchrodetekce. Bylo to s tehdy populárním integrovaným obvodem MAA661. Teď jsem objevil námět na něco podobného s poněkud novějším, ale také velice populárním obvodem NE602 (SA612).

Synchrodekce AM je v podstatě princip demodulace směšováním (podobně třeba jako v přímosměšujícím přijímači), kdy ale signál oscilátoru odvodíme od nosné AM signálu. Tím, že má signál přiváděný do oscilátorového vstupu směšovače přesně stejný kmitočet, je zázněj s nosnou vždycky přesně v nule a zůstane nám jenom nízkofrekvenční signál. Ideální by bylo postavit oscilátor s fázovým závěsem, zavěšený na nosné frekvenci přijímaného signálu. To by však bylo příliš komplikované a ztratila by se tak jednoduchost řešení. Jednodušší, i když ne tak dokonalý způsob, jak získat druhý signál do směšovače je zesílení a omezení vstupního signálu z antény. Pokud ho hodně zesílíme a ořežeme, ztratí se amplitudová modulace a získáme konstantní signál pro směšování. S použitím integrovaného obvodu NE602 (SA612) je to celkem jednoduché. Prostě vstupní signál přivedeme jak do RF vstupu (piny 1 a 2) tak do oscilátorového vstupu (pin 6). Úpravu signálu (zesílení a omezení) udělá integrovaný obvod.

První verze

Jako první pokus jsem postavil přijímač přibližně podle tohoto popisu. Jenom místo ladicího kondenzátoru jsem použil "středovlnný" varikap 1SV149. Ten má při závěrném napětí 1 Volt kapacitu okolo 500pF. Tím pádem tam přibylo pár oddělovacích kondenzátorů a ladicí potenciometr. Feritovou anténu jsem použil z nefunkčního SSSR rádia WEF-204. Středovlnné vinutí má indukčnost necelých 300uH. S výše uvedeným varikapem 1SV149 a ladicím napětím maximálně 8 Voltů není problém přeladit celé střední vlny. Pro případného zájemce o stavbu, bude asi největším problémem právě sehnání feritové antény, případně varikapu. (ke slovu asi přijde ebay.com)

Protože nízkofrekvenční zesilovač s LM386 je celkem nuda, udělal jsem to se zesilovačem z diskrétních součástek. Jde o ověřené, tisíckrát publikované zapojení s komplementárním koncovým stupněm s BC546(NPN) a BC556(PNP). Bylo by dobré vybrat tranzistory se stejným zesilovacím činitelem, ale všechny NPN, které jsem doma měl mají h21e značně vyšší, než ty PNP. Tak jsem tam dal to, co jsem měl a také to funguje. Pomocí odporu a trimru 220k ve zpětné vazbě nastavíme na emitorech koncových tranzistorů polovinu napájecího napětí.

     
První pokus
SA612 internal schematic
BF966
První pokus NE602 (SA612) BF966
     

Přijímač má na vstupu zesilovač s dvoubázovým MOSFET tranzistorem. Jednak se tím zesílí signál z feritové antény a také veliký vstupní odpor zesilovače docela zlepší selektivitu (laděný obvod není tlumen malým vstupním odporem). Řídící elektroda (báze) G2 tohoto tranzistoru je připojena na kladné napětí, čímž získáme největší zesílení. Trochu mne zarazilo, že u našich velkých prodejců součástek (GM, GES) nejsou dvoubázové MOSFET tranzistory běžně v prodeji. Vždycky jsem považoval například BF982 za základní součástku do přijímačů. O to víc mne překvapilo, že v prodejně součástek Eltip v Pardubicích mají BF966. (přímo na prodejně, bez jakéhokoliv objednávání).

Na přijímač jsem si navrhl plošný spoj, vyrobil ho, osadil, vyzkoušel. Ve dne tam hraje jedna silná česká stanice, po setmění se tam objeví i pár stanic zahraničních. Někdy docela pěkně, někdy se silným únikem s rušením a zkresleně. Hodně záleží na podmínkách šíření.





Druhá, finální verze

Pak mne napadlo, využít vazební odbočku na vinutí feritové antény. Připojil jsem ji na source (emitor) MOSFET tranzistoru přes kondenzátor 220pF. Zesilovací stupeň se ihned rozkmital. Odpojil jsem G2 tranzistoru od kladného napětí a připojil přes potenciometr jako dělič napětí. Tím lze regulovat zesílení tranzistoru. V určité poloze potenciometru lze docílit zvýšení citlivosti i selektivity (těsně před rozkmitáním). Vazba přes kondenzátor je však kmitočtově závislá a tak bylo potřeba s laděním kmitočtu neustále upravovat zesílení tranzistoru (směrem k vyšším kmitočtům se rozkmitával dříve). Vazbu jsem tedy nakonec udělal přes velký kondenzátor a odpor 2k2.

     
výsledné schéma
plošný spoj
osazení plošného spoje
Finální schéma Plošný spoj
(není v měřítku)
Osazení součástkami
     

Do finální verze jsem navíc doplnil jeden tranzistor do nízkofrekvenčního zesilovače (zesiluje asi 10x). Aby byla trochu rezerva. Přemostěním jeho bázového odporu kondenzátorem C16 v rozmezí asi 3n3 až 15n (já tam mám 10n) lze omezit vyšší kmitočty, takže nejsou tak nepříjemné různé šumy a hvizdy při ladění. (Kondenzátor C18 v koncovém stupni neosazovat. Neosvědčil se. C16 funguje lépe.)

Doplněno 9.12.2017
Jak mě upozornil Libor OK1HDF, je na obrázku osazení plošného spoje nakreslen tranzistor T3 (BC546) obráceně. Asi jsem při testování použil nějaký jiný, opačně zapouzdřený, tranzistor a na plošný spoj jsem potom osadil tento BC546. Na fotografii je to osazeno správně. Různí výrobci dělají zapouzdření různě a je dobré si to vždycky raději zkontrolovat.

     
VF tranzistor zespoda
Feritová anténa
Kompletně osazeno
VF tranzistor
na spodní straně
Schéma feritové antény Kompletně osazeno
     
     
VF tranzistor zespoda
Feritová anténa
Hraje
Fotka VF tranzistoru Feritová anténa v reálu Oživeno, hraje.
     

V programu Eagle jsem na to vytvořil jednostranný plošný spoj. (Verze 5.4.0 freeware) Do sekce DOWNLOAD jsem uložil soubory .sch (schéma), .brd (plošný spoj), obrázek plošného spoje ve formátu .pdf a některé další soubory. Ten .pdf je vhodný k vytištění v měřítku (100%) při domácí výrobě DPS.

DOWNLOAD

Potenciometry, reproduktor, napájecí napětí a vinutí feritové antény jsou připojeny přes konektory PSH. VF dvoubázový MOSFET tranzistor je připájen ze spodní strany (ze strany spojů), viz fotografie. Je potřeba se zorientovat v rozložení jeho vývodů. Mě vyšla orientace tranzistoru potiskem (nápisem BF966) směrem k plošnému spoji.

Pár poznámek k oživování

Při oživování je dobré nejdříve osadit koncový NF stupeň, vyzkoušet třeba šumovým generátorem, nebo NF signálem ze zvukové karty PC. Pomocí odporu a trimru 220k nastavíme na emitorech koncových tranzistorů polovinu napájecího napětí. Kondenzátor C18 vůbec neosazovat, viz poznámka někde výše.

Pak přidat stupeň NF předzesilovače a znova vyzkoušet. Dotykem na vstupu tranzistoru T2 (na bázi, nebo až za kondenzátorem C8) se z reproduktoru ozve brum a šum. Jeho hlasitost jde regulovat potenciometrem hlasitosti.

Pak osadit integrovaný stabilizátor napětí IC2 (78L08) a integrovaný obvod IC1 NE602 (SA612). Ten je dobré dát do patice. Nejprve neosazovat vazební kondenzátor C5 mezi piny 1 a 6 IC1. Dotykem na pin 1 nebo 2 by se měl z reproduktrou ozvat poměrně silný šum. Pak osadíme kondenzátor C5 mezi piny 1 a 6. Po dotyku na pinu 1 nebo 2 by se již z reproduktoru ozve směs rozhlasových signálů a šumu. To je důkaz, že detektor funguje.

Pak osadit zbytek: VF tranzistor T1 a obvody ladění. Pro první pokus bych nezapojoval vazební odbočku cívky feritové antény. Potenciometr VF zesílení vytočit na maximum (běžec na plus) a zkusit naladit silnou stanici. Pokud to funguje, zkusit připojit vazební odbočku a regulací zesílení nastavit maximum hlasitosti bez zákmitů. Rozkmitání se pozná podle lupnutí v reproduktoru a zvýšení šumu. Při naladění silné stanice je navíc slyšet hvizd (záznějový kmitočet mezi vlastními oscilacemi a nosnou přijímaného signálu). Kombinace ladění kmitočtu a nastavení zesílení (vazby) vyžaduje trochu cviku.

Ukázky zvuku (mp3)

Pozor! Přijímač nemá žádné AVC (automatickou regulaci citlivosti), takže se v ukázkách občas náhle zvýší hlasitost. Někdy až tak, že došlo k přebuzení vstupu zvukové karty, než jsem stačil ubrat regulací hlasitosti. Nepříjemné je to hlavně v okamžicích, kdy se vlivem zpětné vazby rozkmitá vstupní zesilovač.

Všechny ukázky jsou pouze na feritovou anténu, položenou na stole. nebyla připojena žádná jiná anténa. Některé rušení bylo způsobeno počítačovým monitorem v těsné blízkosti.

     
1 silná stanice ve dne
860kB, 1 min
Ve dne bez zp. vazby
1.1MB, 1 min
Připojení zp. vazby
930kB, 1 min
     

     
Proladění se zapnutou
vazbou ve dne.
2.3MB, 2 min
V noci bez zp. vazby
180kB, 30 sec
Proladění pásma v noci.
8.4MB, 8 min
     

Jarda ok1hdu





PS: Náměty na další pokusy

  • Při rozkmitání VF zesilovače lze na vývodu 7 integrovaného obvodu IC1 měřit čítačem kmitočet. To by mohlo být využito na digitální stupnici. Zkoušel jsem to a funguje to. Podle některých článků na internetu by to mohlo fungovat i bez vlastních oscilací, pouze při naladění silné stanice. Nezkoušel jsem, neměl jsem tak citlivý čítač.
  • Výstup z IC1 je symetrický, (out-A, out-B). Bylo by možné zkusit nějaký diferenciální NF zesilovač, místo jednoduchého tranzistoru. Nezkoušel jsem.
  • Na volný výstup z IC1 out-B (pin 5) by se mohl pripojit nějaký VU metr. Nezkoušel jsem.


  •    | Celý článek |      tisk clánku
     

    Zpět (klikni)

    O   Novinky
    07.07.2023:
    Update na webu DXFC
    Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

    05.07.2019:
    Update fotoalba
    Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
    Slovinska (červen 2019)
    Fotoalbum prozatím zrušeno.

    05.12.2018:
    Update fotoalba
    Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
    Slovinska (jaro 2018)
    a ze:
    Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
    Fotogalerie je prozatím zrušena.

    O   kalendář
    <<  Březen  >>
    PoÚtStČtSoNe
        1 2 3
    4 5 6 7 8 9 10
    11 12 13 14 15 16 17
    18 19 20 21 22 23 24
    25 26 27 28 29 30 31

    O   Radary ČHMU

    O   Zaparkováno na:

    O   TSL certifikát:

    PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

    Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
    Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
    nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.