599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 19. 05. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět K3 opět vysílá plným výkonem

Vydáno dne 20. 11. 2009 (5495 přečtení)

1 Jak jsem napsal v článku o závodě OK/OM DX contest, přestal mi během tohoto závodu fungovat 100W koncový stupeň v K3. Na displeji se objevila chybová hláška ERR 12V, a pokud jsem se pokusil něco přepnout, tak mi to radilo, abych zkontroloval jistič napájení PA na zadním panelu. V tomto stavu K3 vysílala pouze v "QRP režimu" (max 10W out).


Jistič vypadal v pořádku. Přesto jsem zkusil ho překlemovat kouskem drátu a zavysílat. Trx se choval stále stejně, vysílal pouze výkonem maximálně 10 Wattů. Proto jsem ho odložil a závod jsem dokončil (zbylé cca 2/3 závodu) s TRXem K2.

Dva dny poté jsem z K3 opět sundal vrchní kryt, a velmi pečlivě jsem prohlížel modul PA. Plus pól napájení PA jde přes již zmíněný jistič, který je připojen pomocí konektorů FAST-ON. (viz fotky). Konektory nejsou na kablík připájeny, ale namáčknuty. (krimpovací konektory). Po nalisování bylo místo spoje ještě zataveno do umělé hmoty, která dále pokračuje a dělá kryt konektoru. Zdálo se mi, že jeden z konektorů je pod průsvitnou umělou hmotou nějaký tmavší, jako kdyby tam bylo něco spáleného.

V e-mailovém diskuzním fóru na internetu jsem nechal vyhledat výraz ERR 12V. Našlo mi to několik příspěvků. V některých z nich byla zmínka o špatném kontaktu právě v těchto konektorech. Zkusil jsem to změřit ohmmetrem (běžným DMM s rozsahem 400 ohmů). Podle DMM se oba konektory lišily pouze o 0,1 Ohmu. Rozdíl byl tak nepatrný, že jsem to považoval za chybu měření. Přesto jsem podezřelý konektor ucvaknul a připájel tam jiný. Oba jsem připojit zpátky k jističi, rádio zapnul a zkusil zavysílat. Z PA lezlo bez problémů plných 100W.

     
4
2
3
Na první pohled
žádný problém
Jenže ten spodní... byl nějaký tmavší.
     

Ještě jsem zkusil trochu cukat s tím druhým konektorem, jestli se náhodou také neprojeví. Neprojevil se, ale přesto jsem ho nakonec také raději vyměnil. Přiznám se, že jsem byl rád, že se jednalo o tak banální závadu, a že nebyl třeba proražený některý výkonový tranzistor, nebo vadná nějaká špatně přístupná součástka na desce.

   
5
6
Druhý vydadal
sice lépe
Ale raději jsem
je připájel oba
   

Když jsem o tom tak přemýšlel, byl tohle vlastně první delší závod s K3, který jsem jel v LP kategorii. Doposud jsem se všeho účastnil s QRP, a 100W pouze v některých krátkých lokálních závodech. Proto se závada projevila až teď, teprve po několika hodinovém provozu v RUN módu.

Nedávno jsem tu psal, že nejsem moc nadšený z kvality řemeslného zpracování druhého přijímače KRX3. A teď zase tohle. A navíc z diskuzního fóra se zdá, že nejsem jediný, u koho se tahle závada projevila. Ve všech recenzích se píše jenom o super parametrech K3 (hlavně přijímače), ale nikde není ani zmínka o spolehlivosti. Asi proto, že spolehlivost se neměří tak snadno jako jiné parametry. Hlavně v amatérských podmínkách. Docela se obávám, co se mi přihodí v příštím závodě.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.