599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 28. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Relátkový přepínač antén

Vydáno dne 13. 01. 2009 (13388 přečtení)

prepinac Posledního OK/OM-DX contestu jsem se zúčastnil z klubového stanoviště. Je poněkud lépe vybaveno anténami, což je jistě výhoda, ale zpočátku mi dělalo problémy přepínání antén. Doma jsem zvyklý, že mám jeden koaxiální svod pro pásma 160m, 80m, a 40m (drátovky) a druhý pro pásma 20m, 15m, a 10m (tribander). Na klubovém stanovišti má každá anténa svůj napáječ. Při přechodu z pásma na pásmo jsem prostě zapomínal přepínat antény.


Již během závodu jsem se rozhodl, že si musím postavit nějaký relátkový přepínač antén. Určitě by bylo jednodušší si něco takového koupit. (dneska se dá koupit úplně všechno, včetně termosky na kafe s natištěnou volací značkou). Ale přece jenom když si to člověk postaví sám, má z toho větší radost. Hledal jsem nějakou inspiraci a na internetu jsem narazil na web GM4AFF, kde je popsán přepínač pro provoz SO2R (jeden operátor, dvě rádia). No co, rádií mám doma dost, tak proč nezkusit rovnou tohle. Nevím jestli se někdy budu provozu SO2R věnovat, ale proč na to nemít připravený přepínač. Trochu se mi nezdá, mít to všechno v jedné krabici, s relátky v těsné blízkosti, všechno prodrátované. Mám obavy, že tam budou velké přeslechy, ale autor píše, že pro LP to vyhovuje. Když na nic jiného, tak na QRP by to snad mohlo jít použít. A když ani to ne, tak to prostě bude jednoduchý anténní přepínač, ve kterém bude navíc pár nevyužitých relé.

Trochu jsem pátral, jaká relé použít. Nakonec jsem koupil OMRON G5V-2, která by měla do 100W spolehlivě stačit, a u nichž výrobce zaručuje i poměrně malé minimální hodnoty spínaného napětí. Jde o takzvaná signálová relé, i když přenesou poměrně slušný výkon. Výkonová relé sice mají mnohem vyšší hodnoty maximálních spínaných výkonů, ale obvykle docela vysoké hodnoty minimálních. Třeba i 5V/10mA, což by pro přijímaný signál z antény bylo asi neprůchodné. Výhoda přepínače antén je, že k přepnutí dochází "za studena", takže relé nemusí být schopno spínat a rozepínat plný výkon, ale stačí, když vydrží dostatečný proud v sepnutém stavu a napětí v rozepnutém. (zcela jiná situace je u relátkových anténních tunerů).

Relé mají dva přepínací kontakty. Pro můj účel potřebuji pouze spínací, tak jsem u všech oba rozpínací kontakty odstranil (ucvaknul), aby mi zbytečně nepřekážely na plošném spoji. Oba spínací kontakty jsem pro jistotu spojil paralelně. Na blokování druhého relé (aby nebylo možné připojit stejnou anténu najednou do obou rádií) jsem použil pomocné relé. To je mnohem menší, signálové relé MP-12. Jeden jeho kontakt je použit na blokování (rozpojí zemní přívod k cívce příslušného relé) a druhý kontakt na indikaci LED diodou. LED dioda je dvoubarevná (červená-zelená), třívývodová, se společnou katodou. Zelená indikuje, že rádio je připojené na příslušnou anténu. Pokud bychom se s druhým rádiem pokusili připojit na stejnou anténu, tak relé nesepne, a navíc se příslušná LED rozsvítí červeně.

     
schema
plosny spoj
osazení jedné sekce
Schéma jedné sekce Plošný spoj
Toto není v měřítku !!!
V měřítku je to zde
Osazení jedné
sekce
     

Pro sepnutí příslušného relé je potřeba přivést na patřičný vstup 12V. Obvyklejší bývá, že cívka je jedním koncem trvale připojená na plus napájení a spíná se proti zemi. Já jsem však původně plánoval, že anténní přepínač bude bez napájení. Prostě jenom krabička s konektory a relé a že dekódovací obvod se spínacími tranzistory bude mimo. Nakonec to dopadlo jinak, ale plošný spoj jsem měl již hotový, tak se mi to nechtělo předělávat.

Plošný spoj pro jeden anténní vstup jsem navrhnul v programu Eagle. Převedl jsem to do .PDF a ve free (zkušební) verzi programu Foxit PDF Editor jsem to nakopíroval šestkrát vedle sebe. Nechal jsem si vyrobit film a doma to osvítil a vyleptal. Je použit oboustranný cuprextit, spoje jsou na spodní straně, celá horní plocha je zem. V sekci download je možné stáhnout obrázek plošného spoje ve formátu .PDF. Je to ze spodní strany (spoje). Při osvitu na film platím 50Kč za stranu A4 a je jedno co na ní je, tak jsem to tam zkopíroval dvakrát. Když to vytiskneme v měřítku 100%, lze to použít pro domácí výrobu. V každé sekci jsou dvě drátové propojky (červeně), dvě propojky skrz desku (jp8 a jp9), a odpory v katodách LED diod jsou zemním koncem připájeny na horní, zemní plochu.

     
prvni bastl
Ve zkušebním provozu
     

Přepínač je pouze pro šest závodních pásem. Pokud ho budu používat doma při běžném provozu, budou tam možná připojeny i antény na WARC pásma. Ale vzhledem k tomu, že asi nikdy nebudu mít tolik samostatných antén (se samostatnými napáječi), myslím, že šest vstupů je docela dost. Logika, která přiřadí anténní vstup k více pásmům bude popsána někdy příště, až budu popisovat dekodér pásem. Doufám, že to nebude za dlouho.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.