599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 19. 05. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a2>provoz, závody</a2>

Zpět IOTA contest z Kihnu, EU-178

Vydáno dne 05. 08. 2008 (8331 přečtení)

Vysílání z IOTA ref EU-178

Jak jsem již napsal dříve, rozhodli jsme se s kamarádem Martinem letos ještě jednou navštívit Pobaltské státy. Během této dovolené jsem se také pod značkou ES8UD zúčastnil IOTA contestu z malého estonského ostrova Kihnu (EU-178). Než roztřídím a zpracuji všechny fotky a informace z této dovolené, dávám na web alespoň pár informací o mém vysílání a fotky právě z tohoto ostrova.Ostrov měří od severu na jih asi 7km, v nejširším místě má asi 3,5km a plochu asi 16km2. Žije na něm asi 600 stálých obyvatel. Jak nám řekli místní, měli jsme obrovské štěstí, že jsme se hned na první pokus dostali na trajekt. Trajekt jezdí pouze dvakrát denně a vejde se na něj maximálně 12 osobních aut standardní velikosti. Pokud má někdo přívěs, nebo větší auto, je to samozřejmě méně. Přednost mají ti, kdo mají rezervaci, potom lidé bydlící na ostrově, potom "služby" jako pošta a podobně, a pokud je ještě volné místo tak ostatní.

Při cestě zpátky jsme již takové štěstí neměli, a museli jsme na ostrově zůstat o jeden den déle, než jsme plánovali.

     
Vyplouváme směrem na Kihnu
Cestou jsme potkali německou plachetnici.
Přistáváme na ostrově.
Vyplouváme směrem na Kihnu. Cestou jsme potkali německou plachetnici. Přistáváme na ostrově.
     

Pobřeží ostrova není moc vhodné ke koupání. Všude jsou roztroušené různě velké balvany a břeh pokrývá vrstva hnijících vodních řas. Na jediném místě, které vypadalo jako písčitá pláž se zase pásly krávy. (Tedy na písku a kamení se neměly na čem pást, tak tam jen tak postávaly a polehávaly).

Stanový kemp byla prostě louka s keři jalovce a sem tam nějakou borovicí. Na kraji nízkého borového lesa byly dva suché záchody. Paní správcové jsem se snažil vysvětlit, že bych potřeboval přípojku elektřiny. Vůbec nechápala co po ní chci, protože uměla pouze Estonsky. (Lidé tu prý mluví nějakým zvláštním nářečím, ale to já jsem nepoznal, neboť Estonsky nerozumím ani slovo). Ukazoval jsem jí na zásuvku v její chatce, ale stejně nic nechápala. Nakonec to vyřešila tak, že mobilním telefonem zavolala vnučce, té jsem vysvětlil o co mi jde, a ona jí to přetlumočila. Paní správcová nás okamžitě zavedla na jedno místo v kempu, kde stála zvláštní dřevěná stavba a uvnitř v rohu byla elektrická zásuvka. Měl jsem s sebou prodlužovačky celkové délky 80 metrů, takže bylo vyhráno.

     
První prohlídka ostrova
 ...
Maják na jihu ostrova.
První prohlídka ostrova. ... Maják na jižní straně ostrova.
     

Antény na 80m a 40m jsem měl dipóly Invertované V, spojené paralelně, podepřené skládacím hliníkovým stožárem výšky asi 11 metrů. Na 20m, 15m a 10m jsem použil vertikály z laminátových teleskopických stožárů a měděného lanka. Nemám moc v oblibě různé trapy, prodlužovací cívky a podobné "vymoženosti". Mám rád když anténa ladí svými rozměry a nemusí se používat ani anténní tuner. Proto jsem použil tři vertikály, každý na jedno pásmo a u každého čtyři laděné radiály, které byly na koncích nastaveny nevodivým polyuretanovým lankem, a sloužily zároveň jako kotvení.

     
Anténní farma vybudována.
vlaštovky na anténě
Moje vysílací pracoviště.
Antény na závod jsou připraveny. Pokud jsem nevysílal, byly často obsazeny vlaštovkami. V této poloze jsem odjel závod.
     

V závodě jsem jel kategorii "Island Dxpedition Single operator unasisted LP CW 24H". Jelikož jsem se tohoto závodu nikdy předtím nezúčastnil, neměl jsem představu, kolik je možné udělat spojení. Celkem se mi podařilo 945 QSO (z toho 80 OK stanic), což je víc, než byly moje představy, ale jenom 83 násobičů, což je zase mnohem méně, než jsem si myslel.

Trochu mě zklamal elektronický deník SDI od Paula EI5DI. Tento program je určen speciálně pouze na IOTA contest. Bohužel, Paul v něm dělal na poslední chvíli nějaké úpravy, a tak se stalo, že nefungoval zcela bezchybně. Jakmile jsem enterem potvrdil přijatou značku, už nebylo možné ji změnit. To znamená, že pokud jsem značku napoprvé přijal špatně (což se v pileupu stává dost často), měl jsem ji v deníku uloženou špatně. Chyba byla ale o to zákeřnější, že po pokusu o opravu značky program odvysílal značku opravenou, takže člověk měl pocit, že je vše v pořádku, ale v deníku zůstala značka (nebo i přijatý soutěžní kód) nezměněný. Proto jsem si toho všiml zhruba až v polovině závodu, když mi několik stanic odpovědělo "QSO before", ale já jsem je v deníku neměl. Naštěstí program průběžně vytváří soubor s příponou .aud (audit file), kde byly všechny pokusy o opravy zaznamenány, takže bylo možné deník opravit po závodě.

Každopádně se mi vysílání z ostrova líbilo. Byl o mě docela zájem a tak jsem se nenudil. Děkuji všem stanicím, které mne zavolaly. QSL pošlu všem via BURO, pokud někdo chce QSL direct, ať mi pošle e-mail (viz QRZ.com). Už přemýšlím odkud by se dalo vysílat v příštím IOTA contestu.

Jarda OK1HDU, v závodě ES8UD


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.