599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 28. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět První pokusy s WOB70

Vydáno dne 29. 06. 2008 (9971 přečtení)

filtr 21MHz Jak jsem napsal v minulém článku, rozhodl jsem se postavit si generátor s možností rozmítání, který jeho autor, Milan OK1FMF, nazval WOB70. Minulý týden jsem oživil modul ovládání a vlastní generátor s DDS. O víkendu modul útlumového článku a logaritmického detektoru. S těmito moduly je již možné provádět některá měření, přestože stále nemám displej a optický enkodér, takže nemohu dokončit modul displeje a klávesnice.


Oživení modulu ovládání spočívá v podstatě v nahrání firmware do paměti ATmega32. Při tom se používá "boot-loader", což je krátký program, který nahrajeme do paměti pomocí programátoru. Já jsem na to použil jednoduchý přípravek, který jsem popsal v tomto článku. Pomocí tohoto boot-loaderu potom nahráváme vlastní výkonný software pro WOB70. Výhoda je, že toto se již provádí přes sériový port, který je součástí modulu ovládání, a není nutné používat programátor. Změnu na novější verzi můžeme tedy v budoucnu provést bez nutnosti použití programátoru, nebo dokonce vyndávání ATmega32.

U modulu generátoru s DDS jsem měl trochu problémy. Jednak jsem nemohl sehnat nic, na co bych navinul tlumivky v napájení širokopásmového zesilovače se dvěma MSA1105. Nakonec jsem v krabici se starou veteší našel nějakou feritovou tyčku, tu jsem přelomil napůl a na každou půlku jsem navinul jednu tlumivku. Vůbec jsem nedoufal, že by to mohlo fungovat, protože jsem neměl ani tušení z jakého materiálu tyčka je.

Druhý problém byl, že jsem špatně připájel jeden vývod DDS AD9851. Šlo právě o vstup, na který se přivádí kmitočet referenčního oscilátoru. Trvalo mi asi 3 hodiny, než jsem na to přišel. Jakmile jsem spoj opravil, na výstupu se objevilo 5MHz. Pak už jenom stačilo trimrem nastavit na výstupu správnou úroveň +10dBm. To jsem udělal pomocí zapůjčeného spektrálního analyzátoru. Zdá se, že tlumivky na feritové tyčce fungují docela dobře.
Celý modul vlastního generátoru se docela dost hřeje. Zpočátku jsem z toho neměl dobrý pocit. Zdálo se mi to nějak nezdravé. Ale i po několika hodinách provozu to stále funguje, tak to bude asi v pořádku.

Docela problém jsem měl s modulem útlumového článku. Nic se totiž nedělo. Relátka necvakala, a signál procházel netlumený. Až teprve po všech možných pokusech mě napadlo zkontrolovat tranzistory. Samozřejmě, že jsem je prohodil. Je tam vždycky jeden NPN a jeden PNP a já je měl všude obráceně. (Kdo se má v tolika typech tranzistorů vyznat. V dávných dobách to bylo jednoduché - jako NPN KC508 a když byl potřeba PNP, tak KF517. Nic jiného se stejně koupit nedalo). Dalo mi to docela práci, všech 14 tranzistorů vypájet a prohodit. Pak jsem mohl vyzkoušet, že signál jde zeslabovat po jednom decibelu až do -117dBm.

O víkendu jsem osadil a oživil modul logaritmického detektoru. Ten fungoval v podstatě na první zapojení. Pomocí trimrů se nastaví sklon a úroveň převodní charakteristiky detektoru. Nastavuje se při dvou hodnotách +10 a -70dBm. Moc se mi nedařilo nastavit hodnotu -70dBm, protože při modulech volně položených na stole a vzájemně prodrátovaných mi do detektoru pronikalo rušení, a nedostal jsem se pod -65dBm. Stejně to budu muset celé ještě nastavit až to budu mít hotové a zabudované v krabičce i s vlastním napájecím zdrojem. Zdá se, že opticky oddělený sériový port bude nutný.

     
Logaritmický detektor
Logaritmický detektor - detail
klávesnice z tlačítek
logaritmický detektor detail klávesnice z tlačítek
     

Jakmile to bylo jakž, takž funkční, hned jsem vyzkoušel nějaké pásmové filtry, které jsem vyráběl asi před patnácti lety, když jsem si stavěl transvertor na KV k rádiu na 2m. Jsou to moduly, které se musely vždycky vyměnit, pokud jsem chtěl změnit pásmo. (vždycky 3 moduly - oscilátor, pásmová propust a dolní propust ve vysílači).

     
první pokusy s WOB70
filtr 21MHz
filtr 15m
první pokusy s WOB70 Filtr 21MHz Je trošku širší, než je potřeba.
     

Hodnoty na obrázcích nelze brát moc vážně, neboť se docela měnily podle toho jestli jsem se rukou držel některého modulu, nebo jak jsem přemístil na stole propojovací kablíky. Jde pouze o ilustrační obrázky, co lze s přístrojem měřit.

     
pásmová propust 3,5Mhz
80m zeširoka
80m detail
pásmová propust 3,6MHz ...zeširoka ...detail vrcholku
     

Nakonec jsem připojil také nějaký krystalový filtr na 6 MHz, kterých jsem pár získal z nějakého vojenského výprodeje. Připojil jsem ho přímo na koaxiální kablíky, bez jakéhokoliv přizpůsobení. Obrázek je to docela zajímavý.

     
filtr 160m
Tesla PKF 6MHz-16/C
Tesla PKF 6MHz-16/C
pásmová propust 1,8MHz Nějaký filtr z vojenského výprodeje Bez přizpůsobení (přímo na koax) to není nic moc.
     


Jarda ok1hdu


Související články:
Má vůbec domácí bastlení nějaký smysl? (21.06.2008)
   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.