599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 23. 04. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Transvertor XV-144

Vydáno dne 05. 10. 2007 (10512 přečtení)

smd Ačkoliv se moc nevěnuji provozu na VKV, nedalo mi to, abych si nepostavil transvertor XV-144 od firmy Elecraft. Jejich stavebnice se mi tak zalíbily, že jsem prostě neodolal. (Možná tomu nebude někdo věřit, ale opravdu nejsem s touto firmou nijak spojen, ani nemám procenta z jejich prodeje;-)


Elecraft nabízí celkem 4 stavebnice transvertorů. XV50, XV144, XV222 a XV432, kde číslo pochopitelně vyjadřuje pásmo v Mhz. Pro nás mají význam pouze 3 z nich, neboť pásmo 222Mhz není u nás povoleno.

Transvertor byl na sestavení a oživení zatím asi nejjednodušším zařízením, které jsem od Elecraftu stavěl. Skládá se ze dvou desek. Na menší z nich - desce předního panelu jsou pouze LED diody a řídící procesor s několika spínacími tranzistory. Na hlavní desce s VF obvody jsou využity také součástky pro povrchovou montáž (SMD), ale ty byly všechny již od výrobce předinstalovány.

Celá stavba spočívá pouze v zapájení všech součástek na obě desky. Všechny cívky jsou hotové a pouze se osadí do desky. Navinout se musí pouze jeden impedanční transformátorek na toroidu. (v zesilovači signálu lokálního oscilátoru 116Mhz). Oživení se provede až po propojení s MF KV transceiverem. Nejdříve se nastaví klidové proudy vstupního tranzistoru a koncového stupně, a potom se doladí obě pásmové propusti - MF na 28Mhz a výstupní na VKV. Tím je v podstatě stavba dokončena.

 
5
1
2
Hlavní deska s předinstalovanými SMD Osazená deska předního panelu Osazená deska předního panelu
 
 
4
3
6
Detail směšovače ADEX-10H detail Detail koncového stupně
 
 
7
8
9
Hotová osazená deska zezadu Hotová osazená deska i s deskou předního panelu Detail hlavní desky. Pásmová propust 28 Mhz.
 
a
b
c
Detail Hlavní desky. Nízkošumový tranzistor na vstupu. Hotový transvertor. Telefon je pro představu velikosti. Hotový transvertor zezadu.
 

Na vstupu transvertoru je použit tranzistor PHEMT ATF 34143 v SMD provedení. V modifikacích popsaných v manuálu je možnost vyřazení tohoto tranzistoru za účelem zachování vysokého dynamického rozsahu v případě, že máme předzesilovač u antény. Na místě směšovače je obvod ADEX-10H. Jako koncový stupeň vysílače je použit integrovaný obvod Mitsubishi RA30H1317M. Podle datasheetu je schopen dát až 30W, ale vzhledem k velikosti chladiče výrobce nedoporučuje překračovat výkon 20W.

Přepínání RX x TX je pomocí relé. Jelikož K2 přepíná diodami a přepnutí je tedy naprosto tiché, trochu mě hlučnost při přepínání transvertoru překvapila. Musel jsem nastavit poněkud delší přídržný čas při přechodu z TX na RX, neboť při CW z toho byl docela rachotící stroj.

Transvertor je možné teoreticky použít s jakýmkoliv MF KV transceiverem, který má pásmo 28 Mhz a možnost stáhnout výkon na 5W nebo méně. Je ho možné připojit buď jedním koaxiálním kabelem z VF výstupu transceiveru, nebo samostatným RX a TX kabelem. Má také možnost použít dva samostatné konektory na VKV straně, ale nevím, jestli někdo na VKV používá samostatné RX a TX antény.

V případě konfigurace s transceiverem K2 s vestavěným modulem K60XV je možné použít zvláštní RX a TX konektory speciálně určené pro připojení transvertorů. (K60XV je option, které plní dvě nezávislé funkce. Jednak přidá na zadní panel K2 samostatné konektory Rx a Tx speciálně určené pro transvertor, kde úroveň na Tx výstupu je 1mW. Kromě toho přidá do K2 pásmo 60m - 5Mhz.) Tím zůstane nepoužitý hlavní VF konektor na TRXu, na který může být trvale připojena KV anténa bez obav, že bychom nechtěně vysílali zároveň na KV i VKV. V tomto případě také můžeme využít "řetězové" propojení datovým kabelem mezi TRXem a několika transvertory (a také CAT do PC), takže potom prostě na TRXu K2 přepínáme pásma od 1,8 až do 430Mhz, a transvertory se automaticky přepínají (vypínač napájení na předním panelu nemá na jejich stav vliv).

Pokud se mi podaří doma nainstalovat nějakou směrovou anténu na 2m, rád bych XV144 otestoval začátkem listopadu v A1 contestu.

Takže doufám NSL, Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.