599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 19. 05. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Jaké rádio použít pro vysílání z kopců?

Vydáno dne 20. 07. 2007 (11245 přečtení)

K1 Prozatím jsem navštívil 13 vrcholů zařazených do programu SOTA. Na sedmi z nich jsem zmokl, což je více než polovina. Cožpak o to, člověk uschne, jenže aby to přežilo také vysílací zařízení.


Zatím s sebou nosím K2, což je perfektní rádio. Má všechna krátkovlnná pásma, malý odběr při příjmu, vestavěný tuner i baterii a umí až 15 Wattů. Ten výkon se hodí, zvláště když používáme hodně provizorní antény. Jenže se mi zdá, že na nošení v batohu a vysílání v dešti je ho přece jenom jaksi škoda. Také jeho rozměry nejsou zrovna nejmenší.

Trochu jsem přemýšlel jaké rádio si na takovéto akce pořídit. Mohl bych si vzít FT817, ta má v sobě vlastně všechno od 160m až po 70cm. Nojo, jenomže to je hrozný žrout proudu. Jelikož jsem si pro SOTU stanovil vlastní kategorii - "KV-CW" je v FT817 v podstatě všechno kromě 80-20m CW zbytečné. A abych řekl pravdu, nějak mi k srdci nepřirostla. Když jsem si ji před časem koupil byl jsem z ní nadšený. Jenomže má takové divně složité ovládání přes dvě různá menu a to mi nějak nesedí. Postupně jsem ji používal stále méně, až teď ji mám jenom jako 2m a 70cm FM rádio v autě.

A což takhle něco od Smallwonderlabs? Třeba SW80+, SW40+, SW30+ a SW20+. Už jsem si postavil tři z nich a leží mi v hamshacku na polici. SW30+ je zatím v krabici, nechávám si to, až nebude v zimě co dělat (hi). Jenomže to jsou tři (čtyři) krabičky, pak nějaký anténní tuner, externí baterii,... To je nějak moc krabiček. Navíc 2 watty výstupního výkonu nejsou nic moc.

Jak asi někteří již tuší (a titulní obrázek napovídá) volba padla nakonec opět na firmu Elecraft a to konkrétně na jejich telegrafní QRP TRX K1. Zvažoval jsem také KX1, ale ten se mi nelíbí tvarem skříňky a rozmístěním knoflíků. Holt, aby člověk zařízení rád používal, musí se mu také líbit. Zde je porovnání K1 a KX1. Do K1 se může vestavět anténní tuner i baterie, má vestavěný elektronický klíč a to dokonce se dvěma pamětmi (stačí připojit pastičku) a nabízí se ve verzích pro 2 nebo 4 pásma. Odběr při příjmu je 55mA, má dokonce vestavěný reproduktor a výkon vysílače slibují 7 i více Wattů. A to všechno při rozměrech 6 x 13 x 18 cm.

Abych přiznal pravdu, vlastně jsem si hledal důvod proč si stavebnici K1 koupit. Jim Larsen AL7FS pro to našel celkem 26 důvodů. Tak já jsem si přidal dvacátý sedmý.

 
 
blokové schéma
přijímač
vysílač
filtry
Blokové schéma Přijímač Vysílač Filtry
 

Nedávám sem schéma předního panelu, protože tam je jenom procesor PIC, paměť, D/A převodník, a displej. Bez znalosti software je takové schéma celkem k ničemu.

Stavebnici jsem objednal ve verzi pro dvě pásma - 80m a 40m. Původně jsem počítal se čtyřpásmovou verzí, ale bohužel v této verzi nemůže být použito pásmo 80m a to považuji za základ. Naštěstí se dá destička s filtry celkem snadno vyměnit, tak si časem třeba dokoupím další dvoupásmovou pro pásma 30m a 20m.

Balík přišel asi 3 týdny od objednání. Vše pečlivě zabalené a s perfektním uživaltelským manuálem, jako obvykle. Bohužel při inventuře součástek jsem zjistil, že právě součástky specifické pro jednotlivá pásma v krabici chybí (filtry a oscilátory). Poslal jsem výrobci e-mail, na který jsem obratem dostal odpověď, že se omlouvají a součástky okamžitě posílají. Přesně za týden mi přišla obálka s chybějícími součástkami.

Teď mám vše pohromadě, tak už mi zbývá jenom pustit se do stavby. K1 je oproti K2 mnohem jednodušší. K ladění se používá normální VFO s varikapem a na jednotlivá pásma se přičítá k pevným kmitočtům krystalových oscilátorů (premix oscilátor). Všechny směšovače v TRXu jsou s použitím SA602 nebo SA612. (V K2 je jako směšovač přijímače diodový kruhový směšovač TUF-1). V MF je pouze 4 krystalový příčkový filtr laděný varikapy a vypínatelné AGC je ovládáno NF signálem. Z toho je zřejmé, že se rozhodně nejedná o nějaký špičkový transceiver. Doufám ale, že pro účel vysílání z kopců by měl stačit.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.