599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 18. 06. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 136 nalezených)

| 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-136 |
<a1>technika, bastleni</a1>

Ukaž celý článek Dipólová anténa pro KV - polopatě.

Vydáno dne 05. 08. 2012 (40285 přečtení)

Inv_V fiktivní diskuze na fóru:
...
Tonda Lhota: "Řekne mi teda už někdo konečně, jak to doladit? Už mě to přestává bavit"
Franta_OK1: "No, dyť jsem ti to už psal. Vem kombinačky a stříhej to, až budeš mít dobrý PSV"
Tonda Lhota: "Ale Jirka7 přece psal, že stříháním nic nedoladím."
Jirka7: "Já jsem ti psal, že nemáš stříhat ten koax."
Tonda Lhota: "A co teda mám stříhat?"
Jirka7: "No ten drát přece. Tu anténu. Ten drát co máš na konci toho koaxu."
Tonda Lhota: "Tam mám ale dva, tak kterej? Ten co je na prostředku, nebo na tom stínění?
...

Celý článek... | tisk clánku

<a1>technika, bastleni</a1>

Ukaž celý článek Další elektronický klíč (PicoKeyer-Plus)

Vydáno dne 01. 03. 2012 (9558 přečtení)

Front panel Titulek Před časem jsem si vyráběl jednoduchý elektronický klíč podle Jindry OK4RM nazvaný TinyBug. Doplnil jsem ho nízkofrekvenčním sinusovým oscilátorem pro příjemný příposlech při vysílání. Už jsem sháněl krabičku, do které bych ho vestavěl, když Milan OK1IF na svém webu upozornil na stavebnici klíče PicoKeyer-Plus od N0XAS. Ten se mi tak zalíbil, že jsem si okamžitě objednal naprogramovaný PIC. Bohužel až teď jsem se dostal k tomu, abych klíč postavil.

Celý článek... | tisk clánku

<a1>technika, bastleni</a1>

Ukaž celý článek Wattmetr/PSV-metr Elecraft W1

Vydáno dne 06. 02. 2012 (7014 přečtení)

Elecraft W1 Koncem minulého roku mne Ivan OK1MOW požádal, zda bych mohl popsat úpravu Wattmetru/PSV-metru, která by umožnila měření na běžném transceiveru (tedy do cca 120W, nikoliv pouze QRP). Já jsem mu to sice slíbil, ale svůj slib jsem nikdy nesplnil. Ivan si tedy zakoupil stavebnici přístroje W1 od firmy Elecraft. Zde jsou jeho zkušenosti a fotografie ze stavby a testování.

Jarda, ok1hdu

Doplněno 21.2.2012: Ukázky kopie obrazovky prográmku od AB3AP. (na konci článku)


Celý článek... | tisk clánku

<a1>technika, bastleni</a1>

Ukaž celý článek Čtyřpásmová verze QRP transceiveru Elecraft K1

Vydáno dne 30. 01. 2012 (8491 přečtení)

KFL1-4 do K1 titulek Pro vysílání z výletů a dovolených jsem si již téměř před pěti lety postavil malý QRP CW transceiver s malou spotřebou - Elecraft K1. Předpokládal jsem použití hlavně na SOTY. Bylo to v době minima sluneční aktivity, kdy horní pásma zela prázdnotou. Tenkrát jsem tedy zvolil dvoupásmovou verzi pro pásma 80m a 40m.

Celý článek... | tisk clánku

<a1>technika, bastleni</a1>

Ukaž celý článek Šumový generátor a program Spectrum Analyser

Vydáno dne 19. 08. 2011 (10365 přečtení)

noise generator Nedávno jsem náhodou narazil na web PA2OHH, kde je, kromě jiných zajímavých věcí, možné stáhnout si malý prográmek Spectrum-Analyser. Různých podobných programů, využívajících zvukovou kartu PC pro zobrazení audio-spektra, je spousta a často bývají součástí větších programů (třeba programů na dekódování digi módů). Tenhle se mi ale zalíbil hlavně pro svoji jednoduchost a snadnost ovládání. Aby ho člověk mohl používat, nepotřebuje studovat žádný manuál, který jak se zdá ani neexistuje. Program se dokonce ani neinstaluje.

Celý článek... | tisk clánku

<a1>technika, bastleni</a1>

Ukaž celý článek Programovací kabel pro Atmely AVR

Vydáno dne 14. 08. 2011 (8097 přečtení)

programovaci_kabel Již před delší dobou jsem v tomhle článku popsal způsob jak pomocí PonyProgu nahrát program (.hex soubor) do paměti AVR jednočipů Atmel, aniž bychom si museli pořizovat nějaký programátor (hardware) (ISP). Jde v podstatě o přímé propojení paralelního portu PC a patice jednočipu. Trochu problém je, že na nových PC se již paralelní port nevyskytuje.

Celý článek... | tisk clánku

<a1>technika, bastleni</a1>

Ukaž celý článek TinyBug s příposlechem

Vydáno dne 08. 08. 2011 (9736 přečtení)

TinyBug s příposlechem Dělal jsem nedávno nějaké pokusy s přímosměšujícím TRXem na VKV a přitom jsem potřeboval příposlech pro klíčování. Obvykle se to dělá tak, že se tam dá nějaký multivibrátor, který je klíčován společně s vysílačem. Jenomže to má odporný obdélníkový zvuk. Tak mě napadlo, že si postavím nějaký jednoduchý elektronický klíč se sinusovým generátorem a reproduktorkem, který pak budu moci používat ke všem těm pokusným zapojením transceiverů.

Celý článek... | tisk clánku

<a1>technika, bastleni</a1>

Ukaž celý článek QRP měřič výkonu a PSV-metr pro pásma KV

Vydáno dne 24. 07. 2011 (14191 přečtení)

QRP Wattmeter and SWR meter Již před delším časem jsem si koupil v secondhandu LCD displej 2x20 znaků. Byl velice levný, tak proč to nekoupit? Jenomže se mi tu od té doby válel a nějak jsem pro něj nenacházel využití. Nedávno jsem zavítal na stránky Raye G4FON, abych si stáhl novější verzi jeho programu Morse Trainer. A tam jsem našel ispiraci v jeho konstrukci QRP Wattmetru.

Celý článek... | tisk clánku

<a1>technika, bastleni</a1>

Ukaž celý článek The VLF converter once more

Vydáno dne 08. 01. 2011 (13317 přečtení)

VLF_conv_title

přepnout na verzi v češtině     version in Czech language

Almost immediately after the publication of an article about our listening to the SAQ Grimeton transmitter I got e-mail with a suggestion to design a printed circuit for the converter, which I mentioned there. Libor and I have agreed that for its future use, it would be better to remake it into a more compact and less vulnerable form.

Celý článek... | tisk clánku

<a1>technika, bastleni</a1>

Ukaž celý článek Reception of the SAQ on the wavelength of 17.44 kilometres

Vydáno dne 07. 01. 2011 (7708 přečtení)

VVV  DE  SAQ

přepnout na verzi v češtině     version in Czech language

Libor OK1HDF suggested that we could try to listen to the SAQ Grimeton transmitter, which transmits on very long wave, anually on Christmas Eve. (We can learn more about this technical rarity on many web pages, including Wikipedia). We were discussing it for a while and then agreed, that we must try it, using a conversion somewhere to short waves. We were not interested in reception with help of special software and an antenna connected directly into a microphone input of PC sound card. We agreed that simply "the hardware is the hardware".

Celý článek... | tisk clánku

<a1>technika, bastleni</a1>

Ukaž celý článek VLF konvertor ještě jednou.

Vydáno dne 05. 01. 2011 (15230 přečtení)

VLF_conv_title

switch to an english version     verze v angličtině

Téměř okamžitě po zveřejnění článku o poslechu vysílače SAQ Grimeton mi přišel dotaz, jestli se nechystám navrhnout plošný spoj na konvertor podle G3XBM, který je tam uveden. S Liborem OK1HDF jsme se dohodli, že by asi opravdu bylo lepší tu vzdušnou konstrukci, kterou jsme použili, předělat do poněkud kompaktnější a méně zranitelné podoby.

Oprava hodnoty kondenzátoru C3. Viz vysvětlení na konci.


Celý článek... | tisk clánku

<a1>technika, bastleni</a1>

Ukaž celý článek Poslech SAQ na vlně 17.44 km

Vydáno dne 24. 12. 2010 (9739 přečtení)

VVV  DE  SAQ

switch to an english version     verze v angličtině

Ani ne týden před Vánoci mi Libor OK1HDF řekl, že by rád vyzkoušel příjem vysílače SAQ Grimeton na velmi dlouhých vlnách. Popis této technické kuriozity je, mimo jiné, také na webu Honzy OK1NF, nebo třeba na Wikipedii. Chvíli jsme se o tom bavili a shodli se na tom, že to určitě vyzkoušíme klasickým způsobem, tedy s použitím konverze někam do krátkých vln. Příjem pomocí drátu zastrčeného do mikrofonního vstupu zvukové karty nás nelákal. Shodli jsme se, že prostě "hardware je hardware".

Celý článek... | tisk clánku

<a1>technika, bastleni</a1>

Ukaž celý článek Testování antény během CQ-WW-DX-CW contestu 2010

Vydáno dne 29. 11. 2010 (6884 přečtení)

antenna

část 1. : Příprava antén

Před časem jsem četl nějaký článek, popisující jakousi zázračnou miniaturní anténu. V závěru se autor rozplýval nad tím, jak ty obskurně zkroucené dráty výborně fungují. Dokazoval to tím, že s "pouhými" padesáti watty se bez problémů dovolá po celé Evropě většinou s reportem 59. Nikdo mu prý nedal horší report než 55. Upřímně řečeno, myslím, že po Evropě se dá na krátkých vlnách dovolat na prakticky jakkoliv dlouhý (či krátký) drát v téměř jakékoliv výšce nad zemí. A to i s výkonem řádově menším.


Celý článek... | tisk clánku

<a1>technika, bastleni</a1>

Ukaž celý článek Letošní Vánoční dárek

Vydáno dne 23. 11. 2010 (7631 přečtení)

siganlhound title Tak jsem letos trochu předběhl čas a již v říjnu jsem si koupil dárek k Vánocům. Jedná se o spektrální analyzátor s rozsahem 1Hz-4,4GHz se zvláštním názvem Signal Hound USB-SA44. Pracuje na principu SDR s ovládáním a zobrazením pomocí obslužného programu na osobním počítači.

Celý článek... | tisk clánku

<a1>technika, bastleni</a1>

Ukaž celý článek Pokusy s pásmem 70 MHz

Vydáno dne 13. 05. 2010 (9083 přečtení)

title2

Rozhodně se nepovažuji za nějakého fanatika VKV provozu. Proto, když se někdy předloni objevila informace, že je ČTÚ ochoten vydat amatérům 50 individuálních povolení ročně na pásmo 70MHz, nepovažoval jsem to za důvod, okamžitě o tuhle koncesi žádat. Myslel jsem si, že je tu určitě spousta VKV nadšenců, kteří limit rychle vyčerpají. Na konci minulého roku jsem se někde dočetl, že přestože se tento limit zdál na první pohled nízký, nebyl amatéry v OK zdaleka využit. Proto jsem si na začátku letošního roku také požádal o koncesi na tohle pásmo.


Celý článek... | tisk clánku

| 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-136 |

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.