599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 28. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Další elektronický klíč (PicoKeyer-Plus)

Vydáno dne 01. 03. 2012 (9379 přečtení)

Front panel Titulek Před časem jsem si vyráběl jednoduchý elektronický klíč podle Jindry OK4RM nazvaný TinyBug. Doplnil jsem ho nízkofrekvenčním sinusovým oscilátorem pro příjemný příposlech při vysílání. Už jsem sháněl krabičku, do které bych ho vestavěl, když Milan OK1IF na svém webu upozornil na stavebnici klíče PicoKeyer-Plus od N0XAS. Ten se mi tak zalíbil, že jsem si okamžitě objednal naprogramovaný PIC. Bohužel až teď jsem se dostal k tomu, abych klíč postavil.


Nekupoval jsem celou stavebnici, ale pouze ten naprogramovaný mikropočítač. Opět, stejně jako v případě TinyBugu, jsem ho doplnil sinusovým nízkofrekvenčním oscilátorem a NF zesilovačem. Tento Picokeyer má příposlech naprogramovaný (obdélníkový výstup na jednom pinu). Ten jsem použil pro indikaci stavů při nastavování a nahrávání zpráv do paměti, zatímco sinusový oscilátor slouží pro příposlech při vysílání. Jednoznačně tedy rozlišíme (výškou tónu) různá "služební hlášení" od toho co vysíláme do antény.

     
schema
copper side
populated
Schéma Pl.spoj ze strany mědi
(není v měřítku)
Osazení součástkami
(hodnoty viz. schéma)
     

Nf oscilátor a zesilovač (LM386) jsou napájeny stabilizovaným napětím 9V, pro PIC je tam stabilizátor 5V. Výška tónu sinusového oscilátoru je dána hodnotami R5 až R8 a C6 až C9 ve zpětné vazbě. S hodnotami uvedenými ve schématu je přibližně 500Hz. Pomocí trimrů R1 a R2 si nastavíme hlasitosti obou tónů. Tranzistory T2 a T3, spolu se součástami okolo, zajišťují uchu příjemné spínání NF signálu bez lupání a kliksů.

Tlačítkem připojeným na konektor SL4 se klíč nastavuje. Detailní popis nastavení je na CD přiloženém v krabičce s jednočipem. Český překlad toho nejpodstatnějšího je možné stáhnout jako .pdf z webu Milana OK1IF.

Lineárním potenciometrem (25-50kΩ) připojeným na konektor SL3 se může nastavovat rychlost vysílání. Potenciometr není nutný. Můžeme využít nastavení (uložení do paměti) pomocí tlačítka a pádel pastičky. Pokud však potenciometr použijeme, máme možnost využít dvou nastavených rychlostí (jedna v paměti, druhá nastavená potenciometrem). Klíč normálně umí vysílat až rychlostí 60 WPM. To je pro mne zbytečně rychlé a proto jsem pro omezení nejvyšší nastavitelné rychlosti umístil na destičku odporový trimr R16. Tím se zároveň trochu zjemní nastavování rychlosti potenciometrem. (Možná by stálo za úvahu omezit i velmi pomalé rychlosti, dejme tomu pod 10WPM.)

Přepnutí z hodnoty rychlosti nastavené potenciometrem na hodnotu v paměti se normálně (podle manuálu) provádí otočením potenciometru na doraz na minimální rychlost. To se mi zdálo docela nešikovné a proto jsem na přední panel doplnil tlačítko s aretací (přepínač), kterým zkratuji jezdec potenciometru s jeho dolním koncem (pozor, viz upozornění níže*). Tím se okamžitě přepnu na rychlost nastavenou v paměti, s možností kdykoliv se vrátit přesně na původní rychlost nastavenou potenciometrem.

*Upozornění: Pokud bychom měli Trimr R16 nastaven na nulový odpor, nebo místo něj použili drátovou propojku, tak se může stát, že při nastavené maximální rychlosti potenciometrem a zároveň sepnutém tlačítku zkratujeme jedním kontaktem pastičky stabilizovaných 5V na zem (viz schéma). Proto doporučuji mít vždy nastaven trimr R16 na nějaký nenulový odpor, nebo místo něj dát třeba pevný odpor cca 6k8, nebo prostě nepoužít zkratovací tlačítko pro přepínání rychlosti.

Vlastní klíčování transceiveru jde přes tranzistor Q1, typ BS170. Měl by vyhovět pro většinu moderních TRXů.

     
inside
Back panel
Front panel
Uvnitř krabičky Zadní panel Přední panel
     

Sestavení a oživení by mělo být bez problémů. Pokud použijeme prověřené součástky a neuděláme někde hrubou chybu, mělo by to chodit na první zapojení. V sekci DOWNLOAD jsou uloženy dva .pdf soubory s motivem plošného spoje. Jeden ze strany spojů, druhý zrcadlově otočený. Plošný spoj je jednostranný s třemi drátovými propojkami na straně součástek. Tlačítko pro zkratování jezdce potenciometru je propojeno s potenciometrem přímo kouskem kablíku.

Pokud chceme aby bylo možné pomocí výšky tónu odlišovat indikaci provozních stavů od vysílaných textů, jak jsem uvedl na začátku, je potřeba pomocí nastavení "Sidetone" zrušit nastavení generování tohoto tónu (povel "T" viz manuál; nastavit na N). Potom nebude pípání generováno při běžném provozu (vysílání) ale zůstane aktivní jenom v režimu nastavování. Pro lepší odlišení potom můžeme nastavit jeho výšku výrazně odlišnou od výšky tónu při vysílání. To se provede povelem "Audio" (viz "A" v uživatelském manuálu), kdy každé stisknutí pádla teček nebo čárek snižuje nebo zvyšuje generovaný tón.

     
Vypnutí Sidetone Nastavení výšky Nastavení rychlosti
     

     
uložení a přehrání
paměti-1
Nastaveno Spacing=9 Nastaveno Spacing=4
     

V audio ukázkách výše je kromě již zmíněného nastavení výšky tónu a vypnutí "sidetone" při vysílání, také ukázka nastavení a uložení rychlosti vysílání a rovněž nahrání paměti číslo 1 s jejím následným odvysíláním.

Nakonec jsou tam dvě různá nastavení spacingu (prodloužení mezer mezi znaky). Defaultně je nastavena nula. Mě by se pro vysílání z paměti líbila hodnota 3 nebo 4. Bohužel, pokud se to nastaví, je to účinné i při ručním vysílání s pastičkou což mi nějak nevyhovuje.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.