599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 19. 04. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

ostatní

Zpět Shetlandy 2010 (část druhá)

Vydáno dne 22. 08. 2010 (5746 přečtení)

direction to HAM on the Bressay island

část 2. : IOTA contest z EU-012

V první části jsem popsal jak jsem cestoval na jedno z nejseverněji položených míst Velké Británie a jak jsem se ubytoval v kempu. V další části bych chtěl napsat pár slov o mé účasti v RSGB IOTA contestu.

Výtah z deníků:



Již při příjezdu do kempu jsem si vyhlédl místo pro antény. Bylo to v odlehlejší části, v místech kam podle mého názoru nikdo nechodil, a v podstatě bych tam nikomu nepřekážel. Majitelka byla však jiného názoru. Antény jí nevadily (říkala, že tam každý rok jsou nějací amatéři, kteří si tam staví antény), ale vyhradila mi místo blízko parkoviště, hned naproti restaurace. Trochu jsem měl obavu, aby se třeba neuvolnilo některé kotevní lano a anténa nespadla na parkující auta.

Jak jsem již napsal v předchozím článku, jako první jsem postavil vertikál-GP na 20m. Během čtvrtečního odpoledne a pátečního dopoledne jsem na tomhle pásmu udělal několik desítek QSO. Snažil jsem se o pohodový provoz s předáním více informací, ale jakmile mne někdo dal na DX cluster, vždy to nakonec skončilo na stylu "599 TU". Moc to nechápu, Shetlandy nejsou žádná vzácná DXCC země, a IOTA je to také celkem běžná. Zdá se, že informace v DX clusteru působí na některé lidi jako červený hadr na býka.

Původně jsem měl v úmyslu zúčastnit se v IOTA contestu na všech pásmech. Když jsem si ale prohlédl loňský deník z Orknejí, uvědomil jsem si, že jsem udělal velice málo QSO na 80m. Noc je tu totiž během léta velice krátká a pořádné noční podmínky tu v podstatě nenastanou. A tady jsem byl od Orknejí ještě více na sever. Také horní pásma (15m a 10m) stále nejsou nic moc, takže jsem se nakonec rozhodl pouze pro jedno pásmo. IOTA contest sice jednopásmové kategorie nezná, ale mě se v poslední době začalo jednopásmové závodění líbit. Jednak se nemusím rozhodovat kdy se kam přeladit, a hlavně si člověk vyzkouší (oživí, připomene), jak se dané pásmo chová v průběhu celých 24 hodin. Rozhodoval jsem se mezi 40m a 20m. Nakonec zvítězilo pásmo 40m, protože jsem chtěl vyzkoušet GP vertikál vyrobený z laminátového teleskopu výšky 14m, jehož základna je asi 4m nad zemí.

     
Antenna GP for 40m band
Direction from north to north-east
my operating conditions during contest
GP na 40m Okolní terén Závodní hamshack
     

V pátek odpoledne jsem tedy zboural vertikál na 20m, abych měl dostatek místa na stavbu. Z auta jsem vyndal laminát, postupně jsem vysouval jednotlivé díly a ve spojích jsem je přelepoval kobercovou lepící páskou. Když jsem odkrokováním vyměřoval body pro kotvy, všiml jsem si že mám několik diváků. Uvědomil jsem si, že bych to představení neměl zkazit, a tak jsem pečlivě promýšlel každý další krok stavby. (zde musím podotknout, že jsem stavbu téhle antény měl nacvičenu již z domova, takže žádná improvizace, hi). Když anténa stála kolmo, zakotvená do čtyř směrů ve dvou patrech, vysloužil jsem si potlesk.

Hned jsem ji připojil k rádiu, otestoval PSV a dal výzvu. Jako první se mi ozval LA1ENA/p. No, žádný DX to nebyl, ale vypadalo to, že anténa funguje. Večer jsem potom zkusil i pár OK stanic, ale reporty nebyly nic moc. Mnohem lépe to chodilo třeba do 9A, SV nebo TA. Česko je asi příliš blízko. Bohužel na UA a JA to také nebyl žádný zázrak, protože jsem měl směr na sever až severovýchod zastíněn velkým převýšením (Ronas hill 450 m.n.m.).

V závodě to chodilo kupodivu docela slušně. Jel jsem kategorii "Single Operator IOTA-expedition Low power CW 24 hodin". Když porovnám, že vloni jsem udělal na všech pásmech něco přes 800 QSO a letos 630 pouze na jednom pásmu, musím napsat, že jsem spokojen. A to jsem ještě zaspal (bohužel) ranní DX okno.

V neděli odpoledne jsem zboural anténu na 40m a znova postavil 20m. Ta je mnohem menší (poloviční) a tak jsem nemusel mít strach že poškodí nějaké auto na parkovišti, nebo dokonce někoho zraní, pokud by náhodou v silném větru spadla. Navíc, tohle pásmo tu chodí zdaleka nejlépe, a to i docela pozdě v noci. A hlavně se dá ráno a večer pohodlně dovolat do Česka a na Slovensko.



direction to HAM on the Bressay island

Jarda ok1hdu (v závodě MM/OK7U)

V příští části bude něco o mých SOTA aktivitách v této lokalitě.


Související články:
Shetlandy 2010 (část třetí) (29.08.2010)
Shetlandy 2010 (část první) (15.08.2010)
Shetlandy (18.09.2009)
Orkneje (10.09.2009)
Anglie, Edinburgh, Skotská vysočina (29.08.2009)
IOTA contest z Orknejí, EU-009 (06.08.2009)
   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.