599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 28. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Drátová vertikální anténa λ/4 ground-plane na KV

Vydáno dne 18. 11. 2008 (27422 přečtení)

3D diagram Po zveřejnění tohoto článku mi přišlo pár dotazů na podrobnosti o vertikálních anténách, o kterých se tam zmiňuji. Nejde o nic převratného. Jedná se v podstatě o jednu z nejzákladnějších antén - čtvrtvlnný vertikál s laděnými radiálami izolovanými od země.

V tomto článku z 20.1.2014 popisuji podobnou anténu pro dvě pásma. (trapovaný vertikál)



Vyrobil jsem je tak, že jsem k laminátovému teleskopu od DX-Wire délky 12 metrů přilepil izolační páskou vodič - vlastní vertikální zářič. Jelikož nejslabší dva až tři články teleskopu jsou již velmi slabé a hodně pruží, lze je pro vyšší pásma odstranit. Tím snížíme výšku na 9 až 10 metrů, což je stále dostačující pro pásma od 10,1 Mhz výše a jakž-takž použitelné pro 7 Mhz.

Čtyři laděné radiály jsou napnuty šikmo v úhlu asi 45 stupňů (kromě pásma 7 Mhz). Mají na koncích izolátory a dále pokračují nevodivým lankem, kterým je laminátový stožár ukotven. Vzhledem k nízké váze stožáru není potřeba žádné další kotvení (kromě pásem 7Mhz a 10Mhz). Stožár se sice v silnějším větru ohýbá, ale nespadne. Toto provedení se mi pro dočasné "portable" vysílání z dovolené docela osvědčilo. Jako kotvící kolíky stačí obyčejné stanové kolíky délky asi 20cm. Pokud si doma naměříme správné délky kotvících lanek a změříme vzdálenost kotvení od paty stožáru, je potom postavení takovéto antény jedním člověkem záležitost na 20 až 30 minut.

GP
Pro pásma 10Mhz a výš

Pro pásmo 7 Mhz již vycházejí radiály velmi nízko nad zemí, takže má na ně zem docela velký vliv a naladění se mění s tím, jak hodně je napneme, nebo necháme prověšené. Pro pásmo 7 Mhz je také nutné ještě kotvení asi ve 2/3 výšky stožáru. To stavbu antény trošku komplikuje, ale stále jsem schopen ji postavit sám bez cizí pomoci. Tuto anténu pro 7 Mhz jsem vyzkoušel v letošním OK/OM-DX contestu, a řekl bych, že fungovala docela uspokojivě.

GP 7Mhz
Pro pásmo 7Mhz
(Snad je to z toho jasné, mám trochu problém s perspektivou, :-))

Hledal jsem na internetu jak takovouto anténu správně naladit. Pokud to jde, snažím se vyhýbat použití anténního tuneru. Mám rád, když anténa ladí svými rozměry a nejsou potřeba žádné trapy, ani prodlužovací cívky. Bohužel jsem žádný postup ladění nenašel, takže jsem si postupně, mnoha pokusy, vymyslel vlastní. Nevím zda je úplně správný, docela bych uvítal, kdyby se mi ozval nějaký anténní odborník, který by mi poradil.

Problém je v tom, že vlastně nemáme z čeho vycházet. Například u dipólu prostě ustřihneme obě ramena o něco delší, a potom je rovnoměrně zkracujeme, až najdeme rezonanci. To tady moc nejde, protože máme vlastní zářič a radiály každé v jiné výšce nad zemí a jejich délka pro rezonanci vychází rozdílná.

Zásadně používám v místě napájení proudový balun 1:1. Zkoušel jsem to i bez něj, ale jednak byly problémy s naladěním (záhadné falešné rezonance), a také mi občas "šifroval" klíč, nebo zamrzával počítač. (a to i při 100 wattech). Zkoušel jsem feritové toroidy navlečené na koaxu, ale to bylo docela málo účinné. Lépe mi funguje několik závitů dvojlinky na toroidu, nebo dvouděrovém jádru slepeném z "cvakacích feritů". Dobře je to popsáno tady(.pdf soubor) , a nebo tady. Nebo to koupit hotové třeba tady.

Nejprve si ustřihnu pět stejně dlouhých vodičů teoretické délky Λ/4, nebo raději trochu delších. Jeden z nich přilepím páskou k laminátovému stožáru, abych si naměřil, v jaké výšce bude umístěn balun. Balun v plastové elektoinstalační krabičce tam přilepím PVC, nebo kobercovou páskou. Připojím k němu dva připravené vodiče tak, jako bych z nich chtěl vytvořit dipól Invertované V. Svislý vodič zatím nepřipojuji. Stožár provizorně vztyčím a dva dráty takto vzniklého Invertovaného-V doladím zkracováním na střed požadovaného pásma.

(Je dobré je nechat nepatrně delší, naladěné na trochu nižší kmitočet. Je to proto, že připojením dalších dvou radiál se rezonanční kmitočet trošku zvýší. Teoreticky si to nedokážu vysvětlit, ale je to tak. Změna je tím větší, čím jsou radiály blíže k zemi. Na vyšších pásmech, dejme tomu od 20m výš, je to celkem zanedbatelné, protože napájecí bod je cca 4m nad zemí, nebo i výš. Naproti tomu na pásmu 40m, je změna docela výrazná, protože radiály jsou pouze zhruba 1m nad zemí.)

Zbývající dva dráty zkrátím na stejnou délku. Potom již připojím dráty tak, aby z toho byl vertikál. Svislý vodič na jeden vývod balunu a čtyři zkrácené radiály na druhý. Vztyčím to, změřím, kde to rezonuje, a doladím na požadovaný kmitočet zkracováním svislého vodiče.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.