599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 19. 04. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a2>provoz, závody</a2>

Zpět Závodní deník SD a závod VRK

Vydáno dne 04. 03. 2007 (7031 přečtení)

titulek Jelikož se blíží závod VRK napadlo mě zkusit si nakonfigurovat závodní deník SD na tuto akci. Myslím, že se mi povedla docela použitelná verze. Deník kontroluje opakovaná QSO, počítá výsledné skóre a při zadání značky člena VRK i upozorní na členství - možný násobičový bod.


Do adresáře SD je nejprve potřeba uložit dva soubory, které je možné stáhnout zde v sekci DOWNLOAD. První je vrk.mlt - soubor s násobiči. Jedná se o jednoduchý soubor s čísly 1 až 601. Předpokládám, že VRK klub zatím více členů než 601 nemá. Druhý soubor - vrk.lst je databáze členů, kde je ke každé značce člena přiřazeno jeho členské číslo. (Vycházel jsem ze seznamu členů staženého z Packetu). Číslo je třímístné, u dvoumístných je na začátku doplněno nulou. To je nutné akceptovat, a pokud přijmeme od protistanice např. VRK23 musíme zapsat 023 aby program správně pochopil násobič. Databáze funguje i opačně, takže pokud vyhledáváme stanice a zaslechneme na konci relace třeba VRK010, zadáme do pole pro značku číslo 010 a v řádku pod ní se nám objeví volací značka ke které násobič patří.

Jak spustit program SD s touto konfigurací je na následujících obrázcích.

 
VRK_1
VRK_2
VRK_3
Zadáme nový název souboru Typ závodu 4. (area multipliers) Zadáme značku, jméno, adresu. Body za QSO, soubor s násobiči.
 
VRK_4
VRK_5
VRK_6
Receive serials? Yes. SSB nebo CW podle toho jak chceme závod začít. Mixed mode? Podle toho jakou jsme si zvolili kategorii.
 
VRK_7
VRK_8
VRK_9
Násobič platí pouze jednou za závod. Každá stanice platí pouze jednou za závod. Program je připraven k závodu.
 
VRK_final
Uloženo pár fiktivních spojení
 

Po spuštění zadáme do pole pro značku příkaz LOAD. Program se nás zeptá na jméno souboru. Zadáme "vrk" (bez uvozovek). Tím se načte databáze členů VRK (Soubor vrk.lst). Pokud jsme měli předtím načtenou nějakou jinou databázi, je dobré program zavřít a znovu spustit. Jinak zůstanou načteny obě databáze a mohlo by občas docházet ke zmatení.

Při zápisu QSO během závodu zadáme přijatou značku a potvrdíme [Enter]. Kurzor skočí do pole pro zápis čísla spojení. Pokud nejde o člena VRK, tak přijaté číslo QSO zapíšeme a dvakrát potvrdíme [Enter]. Pole pro zápis násobiče necháme prázdné. Tím je QSO uloženo. V případě, že jde o člena VRK napíšeme do pole pro číslo QSO nějaká tři písmena (nejlépe třeba VRK, v žádném případě ne nějaké číslo) a stiskneme [Tab]. Kurzor skočí do pole pro zápis násobiče. Zde zapíšeme přijaté členské číslo v třímístném tvaru, a stiskneme [Enter]. Tím se QSO uloží. Pokud bychom po zapsání tří písmen omylem stiskli [Enter], program by nás upozornil, že takový násobič neexistuje, s dotazem, zda ho má přidat. Dalším [Enter] bychom potvrdili, že nepřidávat a následně zapsali přijaté členské číslo a uložili.

Jak vypadá okno programu se zapsanými fiktivními QSO je na posledním obrázku. Pro možnost klíčování přímo z počítače je samozřejmě nutné patřičně si upravit texty pod klávesami F1 až F8.

Po závodě spustíme program SDCHECK ve kterém můžeme udělat dodatečné úpravy, nebo opravy. Také můžeme vygenerovat soubor .PRT což je přehledný textový soubor, který můžeme upravovat např. v poznámkovém bloku. Soubor .CSV vygenerovaný tímto programem se k úpravám příliš nehodí.

    Ještě pro připomenutí:
  • Rozdělané (neuložené) QSO se smaže klávesou F11.
  • Poslední uložené QSO se maže příkazem "ZAP" zapsaným do řádku pro volací značku. Tuto funkci je možné využít k vyzkoušení funkčnosti konfigurace programu zadáním několika fiktivních QSO s jejich následným vymazáním.
  • Příkazem "SIDETONE" se přepíná mezi klíčováním TRXu přes sériový port a klíčováním bzučáku počítače. (Také výhodné ke sluchové kontrole zadaných CW textů).
  • Pro dobrou funkci programu je dobré mít přepnuto na anglickou klávesnici a zapnutý Caps Lock.
  • Podrobnější popis programu je zde.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.