599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 19. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Galvanické oddělení sériové linky

Vydáno dne 17. 06. 2020 (3986 přečtení)

ADUM1301_i-Coupler U poslední verze stupnice-čítače k jednopásmovému QRP TRXu jsem udělal výstup sériovou linkou. Lze tak připojit PC staniční nebo závodní deník, který dostává informaci o naladěném kmitočtu a nastaveném druhu modulace. Zároveň je možné klíčovat CW vysílač ze závodního deníku. Bohužel přímé propojení s počítačem přes převodník USB-UART (TTL) zanáší do přijímače rušení. Proto jsem hledal způsob, jak to galvanicky oddělit.

Doplněno 12.1.2023



I-Coupler od Analog Devices

První, co jistě každého napadne, je oddělení pomocí optočlenů (opto-coupler) (LED-fototranzistor). Hledal jsem u prodejců vhodné optočleny, ale zjistil jsem, že sortiment je poněkud omezený. Pokud jsem chtěl aby to zvládalo s rezervou trochu vyšší rychlosti, byl na výběr jeden, nebo dva typy a to většinou jen do vyprodání zásob.
Při hledání jsem však narazil na součástky od Analog-Devices, které optočleny bez problémů nahradí, a mají dokonce mnohem lepší vlastnosti. V AD jim říkají I-Coupler. V principu to funguje tak, že se logická úroveň na vstupu převede na kmitočet někde okolo 1GHz, projde oddělovacím transformátorem a na druhé straně se z toho zase udělá logická hodnota. Vyrábějí různé verze s různým počtem kanálů v obou směrech. Použití je od sériové linky přes I2C nebo USB až po ethernet. Podle napájecího napětí na obou stranách je potom určena rozhodovací úroveň mezi logickými hodnotami, takže není problém udělat třeba převod z 3V logiky na 5V nebo obráceně.
Abych řekl pravdu, moc si neumím představit transformátor na čipu v smd součástce s elektrickou pevností 2,5kV. Ale již jsem si zvykl, že v Analog-Devices umí dělat šikovné součástky.

     
USB-UART-Icoupler-ADUM1301
USB-UART-Icoupler-ADUM1301_PCBa_smd
USB-UART-Icoupler-ADUM1301_PCBb_smd
Schéma
Ve vyšším rozlišení
DPS - přední strana
verze s smd tranzistory
DPS - zadní strana
verze s smd tranzistory
     

CP210 + ADUM1301

Potřeboval jsem 3 kanály, dva jedním směrem a druhý opačně. (RX, TX a DTR na klíčování). Na malou destičku DPS jsem umístil modul převodníku s CP210x, I-Coupler, typ ADUM1301 a dva tranzistory na klíčování CW. CP210 má inverzně signál DTR (v klidu je tam +5V). Původně jsem použil ke klíčování jeden FET s P kanálem. Bohužel mi až při testování došlo, že tak mohu spínat jen napětí do těch 5 Voltů (tranzistor byl zapojen "vzhůru nohama"). Při vyšším napětí (U QRP transceiveru SW30+ se klíčuje +12V) se díky napěťovým poměrům tranzistor otevírá. Proto jsem použil verzi se dvěma tranzistory FET s N kanálem, kdy jeden vlastně dělá invertor.

     
USB-UART-Icoupler-ADUM1301_PCBa
USB-UART-Icoupler-ADUM1301_THT_foto
USB-UART-Icoupler-ADUM1301_THT_foto
Návrh DPS
verze s BS170
Fotografie osazené DPS
strana A
Fotografie osazené DPS
odpor na spodní straně
     

Navrhl jsem si 2 verze. Jednu s tranzistory BS170 a druhou s smd tranzistory BSS138. U těch BS170 vždy doporučuji přeměřit (otestovat) rozložení vývodů. Různí výrobci je zapouzdřují různě a nikdy nevíme, zda nejsou prohozeny Drain a Source. Otestování je snadné, vlastně změříme vnitřní ochrannou diodu (Dioda není na schematické značce. Je uvnitř zapojena katodou na Drain a anodou na Source). Gate je vždy uprostřed. Také by tam mohl být třeba 2N7000 a v té smd verzi cokoli podobného v pouzdře SOT23. Zatím jsem vyzkoušel jenom tu verzi s BS170.

Verzi smd otestuji, doufám, v krátké době.


Doplněno 12.1.2023

Tak krátká doba (2,5 roku) uplynula a já jsem potřeboval pro nějaké pokusy druhý kus oddělovače sériové linky. Tak jsem si osadil tu smd verzi. Použil jsem tranzistory BSS138, které jsem tu náhodou měl.

     
CP210xADUM1301
I-coupler smd
I-coupler smd_b
Schéma
smd verze s BSS138
Fotografie osazené DPS,
strana A
Fotografie osazené DPS,
spodní strana
     

Destičku modulu s CP210 jsem na DPS přilepil oboustrannou lepicí páskou.

Na galvanickém oddělovači není co oživovat. Po zapájení všech součástek funguje. Teď ještě najít nějakou vhodnou krabičku a bude hotovo.

Atmega328(PB) napájený přes sériový port?

Použítí galvanického oddělení mi, jaksi mimochodem, vyřešilo ještě jeden problém. Na pinech RX, TX a DTR od USB-UART převodníku je v klidu logická 1, vysoká úroveň, tedy téměř +5V. Pokud jsem při přímém propojení vypnul napájení TRXu a nechal připojený USB kabel s převodníkem, byl jednočip Atmega ve stupnici-čítači stále napájen právě přes tyto datové vstupy/výstupy. Dokonce to je schopno dodat dostatečný proud pro funkci displeje. Asi to není úplně regulérní stav. Alespoň v datasheetu k Atmega328PB jsem o možnosti napájení skrz sériový port nic nenašel. Byl s tím docela problém, protože pro reset jednočipu vypnutím napájení bylo nutné také odpojit sériový kabel. Tento galvanický oddělovač to jednoduše vyřešil.

Jarda, ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.