599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 28. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a2>provoz, závody</a2>

Zpět Moje SOTA aktivity na Lanzarote

Vydáno dne 16. 12. 2012 (4908 přečtení)

titulek Jak jsem již napsal v předchozím článku, strávil jsem letos opět jeden týden (od 29. listopadu do 6. prosince) na ostrově Lanzarote. Hlavní předpokládanou aktivitou bylo vysílání z vrcholů kopců v dnes již světově rozšířené aktivitě SOTA. Proto jsem si s sebou přivezl QRP TRX Elecraft K1, pastičku na klíčování, sluchátka, laminátový teleskopický stožár na anténu, QRP balun a dráty na dipóly, 25m koaxu 5mm s BNC konektory, dvě Li-Pol baterie a nabíječku. I spolu s nějakým oblečením jsem se bez problémů vešel do váhového limitu 15kg pro odbavené zavazadlo. (Transceiver K1 a sluchátka jsem měl v příručním zavazadle s fotoaparátem).


Laminátový teleskopický stožárek (ve složeném stavu asi 1,5m; průměr 5cm) mi odbavili jako nadrozměrné zavazadlo. Nic jsem za to neplatil. Jenom ho vždy zapoměli na letišti vyložit (asi zapadl někam do rohu a při vykládání kočárků si ho nevšimli), ale po upozornění ho přinesli. Ostatní věci byly bez problémů, QRP TRX K1 v příručním zavazadle nikomu nevadil.

Na Lanzarote je celkem 11 vrcholů platných do SOTA. Z nich jsem předem vyloučil LA-001 (Peňas del Chache) na jehož vrcholku je umístěn radar a dvojité oplocení s ostnatým drátem znemožňuje přístup a také LA-009 (Timanfaya), který je v národním parku, kam je pěšky vstup zakázán (prohlídka pouze vyhlídkovým autobusem). Původně jsem měl v plánu navštívit alespoň 6 kopců, tedy každý den jeden, kromě dnů příletu a odletu. Bohužel, vzhledem k tomu, že první 3 dny jsem trpěl nějakou střevní chřipkou (to jsem nechytil tam, ale přivezl jsem si to z domova), začal jsem vysílat z kopců až v pondělí. O víkendu jsem si postavil provizorní anténu tam, kde jsem byl ubytován a vysílal jsem z bytu. Měl jsem auto z půjčovny, tak jsem si projel pár zajímavých míst, která jsem vloni nestihl a při té příležitosti také obhlédl místa, odkud by bylo nejlepší vyrazit na vytipované kopce.

Atalaya de Femés, EA8/LA-002

V pondělí jsem tedy vyrazil autem do vesnice Femés a odtud pěšky na EA8/LA-002 (Atalaya de Femés). Je to dvoubodová SOTA s nadmořskou výškou 608m. Cestu jsem znal, protože jsem tam byl již vloni. Vzhledem k tomu, že na vrcholku je celkem 15! různých telekomunikačních věží různých komerčních služeb, vede na vrchol poměrně pohodlná cesta, po které by se dalo vyjet i autem. Kromě televizních, rozhlasových GSM a WIFI zařízení tu byly i mikrovlnné spoje Minilink Ericsson směrované na sousední ostrov Fuerteventura.

     
Cestou na Atalaya de Femés
Od severu se něco žene.
A je to tady.
Cestou na Atalaya de Femés
EA8/LA-002
Od severu se něco žene... A je to tady.
     

Trochu nepříjemné bylo, že foukal velice silný vítr a chvílemi i pršelo. Tady musím zmínit, že jsem čekal mnohem teplejší počasí. Teploty přes den tak 18 - 22°C v noci to klesalo na 12 - 15°C a na vrcholcích kopců i přes den tak 10 - 15°C. Spolu se silným větrem a občasným deštěm to nebylo nic moc příjemného.

I když jsem s sebou měl laminátový teleskop, na tomto kopci jsem ho nepoužil. Střed invertovaného V jsem přivázal na jeden z připravených příhradových stožárů. (bohužel jsem to zapoměl vyfotit). Vysílal jsem pouze CW na pásmu 20m (14,062 MHz). Vzhledem k počasí jsem se nechtěl na kopci moc zdržovat, takže jsem to po první vlně pileupu ukončil. I tak jsem udělal celkem 26 QSO, kromě evropských stanic i N4 a VE2. Poslech byl poněkud znepříjemňován rušením, pravděpodobně od instalovaných komerčních technologií. Po celém pásmu byl jakýsi brum (odhadem jak 30Hz), který různě zesiloval a zeslaboval a nebylo ho možné odfiltrovat ani úzkým CW filtrem. Možná by pomohl Noise-Blanker, ale ten v té mojí K1 není.

     
Atalaya de Femés z protější strany kráteru.
Výhled na Hacha Grande (EA8/LA-006)
Výhled do dálky z Atalaya de Femés
Atalaya de femés
z protější strany kráteru.
Hacha Grande (EA8/LA-006)
Odtud jsem nevysílal.
Výhled do dálky
z Atalaya de Femés.
     




Montaňa Blanca, EA8/LA-005

V úterý dopoledne jsem se vydal na další kopec, EA8/LA-005 (Montaňa Blanca). Tenhle kopec jsem musel navštívit, protože má tu přesně správnou nadmořskou výšku (asl 599m), ;-). Ačkoliv se jedná pouze o jedno-bodový vrchol, výstup byl fyzicky náročnější než u těch dvoubodových. (Osobně bych to přirovnal přibližně k naší desetibodové OK/KR-008 (Velká Deštná), pokud bych vyrazil někde zezdola z Deštného v OH).

Auto jsem nechal ve vesnici Tías a vyrazil jsem podle jakýchsi turistických značek. Bohužel, po nějaké době jsem dorazil do vesnice Montaňa Blanca, a nikoliv na vrchol kopce stejného jména. Vracel jsem se po stejné trase a pozorně sledoval, zda není někde odbočka. Když už se mi zdálo, že se příliš vracím, rozhodl jsem se vyrazit přímo, nejkratší cestou k vrcholu. Už po pár desítkách metrů jsem toho docela litoval. Svah byl najednou nějaký prudší, než se mi předtím zdálo a boty mi neustále ujížděly po štěrko-pískovém povrchu. I to co na první pohled vypadalo jako tvrdý kámen byla nějaká zvětralá láva, která se pod botou rozsypala. Bohužel, dolů to už také nešlo (to bych musel potupně nějak pozpátku po čtyřech a i tak by to byl problém). Hodně, ale opravdu hodně jsem si přál, abych už konečně narazil na nějakou cestičku přibližně po vrstevnici. To se mi splnilo až zhruba 1/3 pod vrcholem. Najednou jsem měl pocil, jako bych šel po dlážděném chodníčku.

     
Montaňa Tersa
Tohle jsem cestou tam přehlédl.
Vesnice Montaňa Blanca.
Montaňa Tersa po cestě
podle turistických značek.
Tuhle odbočku
jsem přehlédl.
A došel jsem do vesnice
Montaňa Blanca.
     
     
Cesta na Montaňa Blanca
Konečně schůdná cestička
Těsně pod vrcholkem
Tak jsem to vzal nahoru
cestou, necestou.
Byl jsem mnoc šťastný,
když jsem našel cestičku.
Těsně pod vrcholkem.
     

Na vrcholku Montaňa Blanca je jakási betonová buňka a dva příhradové stožárky. Původně jsem uvažoval o uchycení středu invertovaného V na některý z nich, ale vzhledem k jejich stavu jsem měl docela strach na ně lézt. Proto jsem využil 4 díly laminátového teleskopu (výška okolo 5 metrů), který jsem přichytil stahovacími páskami k dolní části jakési trubky s yagi anténami. Jelikož opět foukal dost silný vítr, využil jsem dostatečné délky (25m) koaxu a pileupové pracoviště jsem si zřídil o něco níž, pár metrů pod vrcholkem, kde se (nejspíš erozí) vytvořily jakési jeskyně. Tentokrát stačilo jednou vyslat QRL? na kmitočtu 14,062 MHz a odpovědí mi bylo GO. První stanice, která mne zavolala byl G4SSH, známý lovec SOTA. I tentokrát mne kromě EU stanic zavolali i N4 a W6. Během mého vysílání dorazil na kopec manželský pár důchodců z Norska. Tak jsem je požádal aby mě vyfotili.

     
Dost zchátralá betonová buňka.
Tohle také nebudilo důvěru.
Anténa je hotová
Trochu zchátralá
betonová buňka.
Ani ocelové konstrukce
moc nebudily důvěru.
Tak jsem na anténu
použil ten laminát.
     
     
Tak mohu rozjet pileup.
Takhle mě vyfotil turista z Norska.
Cesta zpátky oklikou přes kráter.
Moje pileupové pracoviště
na Montaňa Blanca.
Takhle mě vyfotil
turista z Norska.
Pohodová cesta zpátky
oklikou přes kráter.
     

Cesta zpátky byla mnohem pohodovější, po cestičce, která velkým obloukem obchází téměř celý kopec, vede "údolím" kdysi kráteru sopky a nakonec se mezi černými políčky napojí na již zmíněnou značenou turistickou trasu. Po ní jsem se vrátil zpátky do Tías.




Guardilama, EA8/LA-004

Třetí a zároveň poslední kopec, ze kterého jsem vysílal byla SOTA EA8/LA-004 (Guardilama). I když jde o dvou-bodový vrchol (asl 603m) výstup byl snazší než na Montaňa Blanca. Auto jsem nechal na parkovišti u malé soukromé restaurace mezi vinicemi u silnice LZ-30 (oblast La Gería). Přibližně první polovina výstupu je mírné stoupání po jemném černém štěrku, který připomíná najemno namletou škváru. Tímhle materiálem je pokryta veškerá zemědělská půda na Lanzarote. Druhá půlka cesty je o něco prudší, přímo za nosem na vrcholek kopce.

     
Začátek cesty na Guardilama.
Výhled na protější kopec.
V pozadí Atalaya de Femés.
Začátek cesty na Guardilama. Výhled na protější kopec. V dálce Atalaya de Femés.
To černé jsou vinice.
     
     
Další část výstupu.
Vrcholek se blíží...
Výhled na Montaňa Blanca (napravo)
Další část výstupu. Vrcholek se blíží... A jsme tu.
Výhled na Montaňa Blanca (napravo)
     

Měl jsem trochu obavy, zda budu schopen vztyčit nějakou anténu. Na holém kopci s tvrdým kamenitým povrchem, kde to docela dost fouká, to není pro jednoho člověka nijak snadné. Naštěstí tam byla triangulační značka s železobetonovým sloupkem, ke které jsem ty 4 díly teleskopu (asi 5m výšky) přichytil stahovacími páskami. Vysílal jsem přímo od té triangulační značky. Ani jsem nestačil dovysílat výzvu a už mě zavolali EA1KC/QRP a G3XQE.

     
Inv-V na triangulační značce.
A odtud jsem vysílal.
A ještě vinice pozdě navečer.
Moje anténa
na triangulační značce.
A odtud jsem vysílal. A ještě naposled
vinice pozdě navečer.
     

Po první vlně pileupu jsem si dal chvíli pauzu, protože tam přišlo několik turistů, kteří se zajímali co to dělám. Tak jsem začal vysvětlovat (to je moje oblíbená činnost na SOTách, hi). Když jsem se jedné starší paní z Velké Británie zeptal, jestli někdy slyšela výraz HAM-Radio, odpověděla mi. "Ano, už jsem to někde četla, ale neuměla jsem si pod tím výrazem nic představit." Teď si tedy udělala nějakou představu. Schválně jsem potom odpojil sluchátka, aby na reproduktor slyšeli i tu telegrafii. Během druhé vlny pileupu si mě někteří fotili a filmovali svými mobilními telefony, tak doufám, že jsem na závěr mých SOTA aktivit na Lanzarote nezanechal v laické veřejnosti špatný dojem.

Jarda ok1hdu (EA8/OK1HDU/P)

PS: Několik dalších fotografií v trošku vyšším rozlišení je uloženo v galerii.


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.