OK1HDU (Hamradio, electronics, travelling, photography, ok7u...)
599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Než něco pošlete dál, přečtěte si ... hoax.cz
     Dnes: 28. 09. 2021    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


f e e d b a c k

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

ostatní

Zpět Vysílání z Lanzarote jako EA8/OK1HDU

Vydáno dne 09. 12. 2012 (4208 přečtení)

Lanzarote Jak jsem již kdysi napsal v jednom článku a pravidelní čtenáři tohoto webu si určitě sami všimli, mám ve zvyku na svých dovolených navštívit stejné místo alespoň dvakrát. Jde o to, že poprvé je všechno pro člověka nové, rozkoukává se a v té záplavě nových informací vidí jenom to nejnápadnější. Když stejnou zemi, stejné místo, navštívím podruhé, již se lépe orientuji a všímám si i jiných věcí, než těch co na nás nalíčil turistický průmysl. Také to obvykle vyjde podstatně levněji.


Jelikož jsem musel do konce letošního roku někde "udat" benefitní poukázky od zaměstnavatele, využil jsem je na částečné zaplacení letenky na Lanzarote. Jde o jeden z Kanárských ostrovů, který jsem navštívil už vloni. Minulý rok jsem si prohlédl v podstatě všechna místa a zajímavosti, které doporučují cestovní kanceláře. Ani mne tenkrát nenapadlo brát si s sebou rádio, protože jsem nepředpokládal možnost postavit někde v hotelu anténu. Letos jsem cestoval nezávisle a přes cestovku jsem si zakoupil pouze již zmíněnou letenku. (Bohužel, z Česka nelétají na Kanárské ostrovy žádné přímé linkové lety, takže běžným linkovým letadlem by cesta trvala více než 24 hodin s přestupem někde ve Španělsku a stála by téměř dvojnásobek, než charterový let zakoupený přes cestovku).

Ubytování jsem si domluvil až poslední den před odletem. (e-mailové potvrzení mi přišlo večer ve 23:30, přičemž ráno v 9:15 jsem měl být na letišti). Jde o bývalý hotelový komplex na konci města Costa Teguise, který před pár lety zakoupila investiční společnost. Jednotlivá apartmá teď renovují a buď prodávají, nebo dlouhodobě pronajímají. Já jsem jim s mým pronájmem na 1 týden pochopitelně neudělal žádný velký kšeft, zvlášť když cena za celý týden pobytu byla pouhých 125 Euro. Jde v podstatě o vybavený byt 1+1.

     
Komplex Teguisol z ulice.
Pohled do bytu z předsíně.
Obývák s kuchyňským koutem.
Bytový komplex Teguisol z ulice. Pohled do bytu z předsíně. Obývák s kuchyňským koutem.
     
     
ložnice
Pohled do koupelny.
Výhled z terasy (přízemí).
Pohled do ložnice. Pohled do koupelny. Výhled z mojí terasy (přízemí).
     

Výhodné pro mě bylo hlavně to, že odhadem tak polovina bytů je zatím neobsazených. Neobsazený byl i byt s velikou terasou nade mnou, která byla jak připravená na postavení antény na krátké vlny. Domluvil jsem se s recepční, která se sice mému požadavku velice divila, ale po mém detailním vysvětlení s postavením antény souhlasila. (Hlavně prý, ať nikde nevrtám do zdi nebo rámů oken ;-). Na anténu jsem použil laminátový teleskopický stožár, který posloužil jako podpěra pro dva dipóly Inv-V na pásma 20m (14MHz) a 15m (21MHz). Připojeno přes QRP balun a přibližně 25m koaxu 5mm. Všechen tento materiál na anténu jsem si s sebou přivezl hlavně z důvodu aktivace některých kopců na Lanzarote, zařazených do programu SOTA.

K vysílání jsem použil moji SOTA sestavu, tedy Elecraft K1 (5W out, pouze CW), napájenou z Li-Pol baterie 14,8V/3000mAh, cestovní klíč Begali a moje oblíbená sluchátka Technics RP-F800. Jako záložní jsem měl ještě jednu baterii 1800mAh. Nabíječku baterií jsem měl vlastní výroby, doplněnou o čínský balancer. Neměl jsem s sebou žádný počítač, takže spojení jsem si zapisoval ručně propisovačkou do běžného školního sešitu.

     
Anténa na horní terase.
KV QRP pracoviště EA8/OK1HDU
Anténa
Moje anténa na KV.
Inv-V 14MHz, Inv-V 21MHz
KV QRP pracoviště EA8/OK1HDU Na té nejvyšší terase
bohužel někdo bydlel.
     

Na to, že jsem měl pouhých 5W out a Invertované-V ve výšce asi 7m nad zemí to nechodilo zase tak špatně. Většina spojení byla pochopitelně s Evropou na pásmu 20m (14MHz). Povedlo se mi ale i pár stanic z W (USA), jedna z PY (Brazílie), JR (Japonsko) a probojoval jsem se i takovým malým pile-upem na FG8NY (Guadeloupe). Pár spojení jsem udělal i na 15m (21MHz) ale tam byly signály o poznání slabší. I tak jsem se na tomhle pásmu dovolal i na W a PY stanice.

Jako nejslabší vlastnost celé mé sestavy považuji teplotní nestabilitu K1. Jakmile jsem začal vysílat a rádio se začalo zahřívat, jeho kmitočet plynule a poměrně rychle klesal. Během poslechu relace protistanice rádio zase vychladlo a kmitočet se vrátil na původní hodnotu. Částečně jsem to vyřešil tím, že jsem celé rádio zabalil do trička, aby nevychládalo tak rychle ;-) Asi se přes zimu pokusím doplnit oscilátor v K1 o nějakou teplotní kompenzaci.
Druhý problém bylo šifrování klíče Begali. Ten klíč je mechanicky perfektně vyrobený, zdánlivě mu není co vytknout. Problém je, že mi prostě nevyhovují jeho velmi tvrdé kontakty. Mám pocit, že dochází k jejich značnému zakmitávání. Doma jsem ho již dávno přestal používat, protože mi mnohem víc vyhovuje amatérsky vyrobený klíč, který jsem kdysi za dvě stovky koupil od Ivana OK1MOW. Ten má jakési pružící pocínované kontakty a klíčuje se mi s ním mnohem lépe, dělám podstatně méně "překlepů". Bohužel není svojí konstrukcí moc vhodný do terénu.

Z bytu jsem vysílal pouze o víkendu. V pondělí dopoledne jsem anténu demontoval, protože jsem ji potřeboval na moje SOTA výpravy na Lanzarotské kopce. O tom snad něco napíšu zanedlouho.

Guardilama a Montaňa Blanca

Jarda, ok1hdu (minulý týden EA8/OK1HDU)


   | Celý článek |      Informační e-mail tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
19.08.2020:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

24.11.2017:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC

24.11.2017:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal fotky z letošní dovolené v Tureckém Oludeniz.
Fotoalbum je prozatím zrušeno.

O   kalendář
<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    

O   Radary ČHMU

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.