OK1HDU (Hamradio, electronics, travelling, photography, ok7u...)
599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC SOTA - Vrcholy v éteru Optimalizováno pro web... Než něco pošlete dál, přečtěte si ... hoax.cz
     Dnes: 24. 04. 2019    fotogalerie na 599.cz spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu
Hlavní stránka

Zajímavé odkazy

Download

Zasílání novinek

O   Seznam rubrik
mínus technika, bastleni
mínus provoz, závody
mínus Od krystalky k SSB
mínus ostatní


time.is in new window


f e e d b a c k

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum


ostatní

Zpět Radioamatéři na Kubě

Vydáno dne 18. 05. 2012 (5135 přečtení)

CO8JQ Letos jsem již druhý rok za sebou pobyl převážnou část měsíce dubna na Kubě. Celkem, za oba dva roky, jsem tam strávil téměř 8 týdnů. Letos se mi podařilo kontaktovat a navštívit i několik kubánských radioamatérů. Ačkoliv jsem se o to snažil už vloni, zdá se, že letos jsem měl více štěstí.


Baracoa

Jelikož jsem letos měl v plánu procestovat především východ Kuby (neboli oblast Oriente, jak to nazývají Kubánci), hned druhý den po příletu do Havany jsem odjel autobusem do městečka Baracoa v provincii Guantánamo. Je to úplně na východním konci země, z Havany po silnici podle mapy 1112 km, cesta autobusem trvala přes 20 hodin. V okolí Baracoa je velice zajímavá příroda, ale o tom možná napíšu v nějakém příštím článku.

     
El Yunque de Baracoa
El Yunque de Baracoa
View from El Yunque
kopec El Yunque,... ...to by byla SOTA Pohled z vrcholu El Yunque
     

Na Kubě existuje centrální radioklub - Federación de Radioaficionados de Cuba (zkratka FRC). Podle zákona nemusejí být radioamatéři jeho členy. Nesetkal jsem se ale ani s jediným, který by nebyl členem. FRC má pobočky (filiales) v každém hlavním městě provincie i v některých dalších větších městech. Ve většině měst má jednoho placeného zaměstnance "administrador", a presidenta, což je neplacená funkce.

Jednou u snídaně jsem se zeptal, jen tak mimochodem, paní domácí v Baracoa (majitelky "casa particular" = rodinný penzion), zda nezná ve městě nějakého radioamatéra (španělsky radioaficionado). Neznala. Ale věděla o co jde, a slíbila mi, že se poptá známých. Večer mi oznámila, že někde ve měste bydlí místní šéf (presidente) FRC, a jestli chci, tak že mne tam jakýsi mladík od sousedů zavede. Když mu ale telefonovala, pochopil jsem že nemá na setkání příliš zájem a tak jsem ho nechtěl obtěžovat.
Guantánamo

Po několika dnech v Baracoa jsem odjel do Guantánama (do hlavního města provincie, nikoliv na americkou základnu v zátoce ;-). Ve městě toho moc k vidění nebylo, a tak jsem hned následující den pokračoval do Santiaga de Cuba, kde jsem zůstal několik dní.

     
Guantánamo
Guantánamo
Guantánamo
Prodej hudby
na ulici v Guantánamu.
Na tržnici v Guantánamu Na tržnici v Guantánamu
     
Santiago de Cuba

Jednou, při cestě taxíkem ze Santiaga k pár kilometrů vzdálené pevnosti Morro jsem si všiml poničeného drátového dipólu u jednoho domu. Požádal jsem taxikáře aby zastavil a zkusil jsem zaklepat na dveře. Otevřel mi pán středního věku, a na mou otázku, zda tu náhodou nebydlí nějaký "radioaficionado" se rozzářil. Představil se mi jako Luis, CO8LF. Luis Vázques Seisdedos je vedoucí katedry elektrotechniky na Universidad de Oriente v Santiagu (odkaz občas nefunguje). Mluví velmi dobře anglicky, což není u kubánských radioamatérů moc běžné. Řekl mi, že v současnosti pracuje na nějakém projektu automatického řízení čehosi v elektrárně na čemž spolupracuje, mimo jiné, také s VŠB v Ostravě.

     
Luis CO8LF and me
William CO8ZU with his family
CO8ZU antennas
Já s Luisem CO8LF
Takhle nás vyfotil taxikář.
William CO8ZU
s rodinou
William CO8ZU - antény
     

Luis mi také řekl, že se s současnosti plně věnuje své práci, a tak není aktivní na HAM pásmech, zvláště od té doby co mu hurikán poničil antény. Nicméně, koncesi si stále udržuje v platnosti, transceiver občas zapne alespoň na poslech a doufá, že brzy přijde doba kdy ho zase budeme slyšet na krátkých vlnách.


Poslední den v Santiagu, když už jsem šel na autobusové nádraží, uviděl jsem na střeše jednoho domu invertované V (odhadem na pásmo 40m) a hned vedle cosi, co by mohl být vertikál na 2m. (Na Kubě jsou všechna elektrická, telefonní i jiná metalická vedení tahaná vrchem. Ve změti drátů na ulici je někdy těžké ty antény rozpoznat. Leč, cvičené oko radioamatéra se zmást nedá). Chvíli jsem to tak okukoval, vyfotil jsem si to a najednou vyšla ven paní, jestli prý něco nepotřebuji. Opět, stejně jako před pár dny u Luise jsem ze sebe vysoukal větu, kterou jsem potom použil ještě mnohokrát. Tedy, že : "Vidím tady ty antény, tak jestli tu náhodou nebydlí nějaký radioamatér". "Samozřejmě, můj manžel.", odpověděla mi a hned mě pozvala dál. William Rodríguez, CO8ZU, se v současnosti věnuje jenom provozu na 2m FM. Dříve byl aktivní i na KV (40m), ale teď nemá na KV žádný provozuschopný TRX. To je obecný problém většiny kubánských radioamatérů. Koupit komerčně vyráběný TRX je absolutně mimo finanční možnosti většiny z nich. Ale ani postavit něco, třeba jenom jednopásmového, není nic jednoduchého. Prostě nejsou součástky.

William provozuje ve svém domě veřejnou telefonní stanici. Tak měl doma telefonní seznam a zjistil mi číslo na radioklub FRC v Bayamu, hlavním městě provincie Granma, kam jsem právě odjížděl.
Cesta do Bayama a Manzanilla

Když jsem nastupoval do autobusu směr Bayamo, viděl jsem, že na mém místě u okénka již někdo sedí. Když jsem přišel blíž, začal se zvedat a omlouvat, neboť prý nevěděl, že ještě někdo nastoupí. Řekl jsem mu ať zůstane sedět tam kde je a sedl jsem si vedle. Asi čtvrt hodiny jsme beze slova seděli vedle sebe. Pak se mi představil, řekl, že jede služebně do Bayama. Pracuje jako technik v energetice a opravuje nějaká elektronická zařízení na fázování generátorů. Já jsem se mu také představil a mimo jiné jsem se zmínil že mým koníčkem je radioamatérství, jestli ví o co jde. "Hm, samozřejmě , že vím", odpověděl. "Moje značka je CM8YP". Tak bylo po zbytek cesty o čem povídat. Jmenuje se Yonaldo Pardo Cruz. Říkal, že ho nejvíc baví CW QRP provoz. Vyprávěl mi, jak chodíval s QRP TRXem na tůry do hor, odkud vždycky vysílal na speciální značku s prefixem T4 (na Kubě musí být na portable provoz speciální krátkodobé povolení). Teď, když už má rodinu to není s vysíláním tak slavné jako dřív. Tak se alespoň příležitostně věnuje DIGI provozu, především prý bpsk.

Největším zážitkem pro něj bylo, když byl, myslím že v roce 2002, služebně na školení v Německu a to zrovna v době, kdy se konalo radioamatérské setkání ve Fridrichshafenu. Protože neumí německy, zeptal se na něco u stánku DARC anglicky. Dotázali se ho, odkud je a on odpověděl, že z Kuby. Od toho okamžiku měl na zbytek dne o zábavu postaráno.

Když jsem se mu zmínil, že se následující den chystám do Manzanilla, nabídl se, že mne tam může vzít služebním autem, neboť právě tam má nějakou práci. Bohužel jsem se následující den ráno zdržel s majitelem penzionu, s Yonaldem jsme se minuli, a do Manzanilla jsem tedy odjel později místním autobusem (typ Camion = náklaďák upravený na přepravu lidí na korbě).
Manzanillo

V Manzanillu celkem "chcíp pes", tak jsem tam přespal jenom jednu noc a vrátil jsem se do Bayama.

     
Manzanillo
Manzanillo
Manzanillo
Na náměstí v Manzanillu ... ...
     
Bayamo

V Bayamu se opakovala podobná situace jako v Santiagu. Jdu po ulici a vidím na střeše invertované V na 40m a hned vedle nějaký vertikál na 2m. Zaklepu na dveře. Otevře mi starší pán. Ptám se, zda tu náhodou nebydlí nějaký radioamatér. Představuje se mi svým jménem a volací značkou (španělsky indicativo) a zve mne dál. Byl to Grenson CO8GO, bývalý president filiálky FRC v Bayamu (hlavním městě provincie Granma). V minulosti velmi aktivní operátor, hlavně telegrafista. Nyní důchodce, aktivní především na 2m FM. Bohužel nemám žádnou jeho fotografii (tak alespoň ta na qrz.com). Poradil mi, kde je ve městě místnost radioklubu FRC, tam že bych mohl potkat další radioamatéry.

Následující den ráno jsem se vydal do radioklubu. Vzhledem k tomu, že filiálky FRC mají většinou placeného administrátora, není problém přijít na radioklub kdykoliv ve všední den, během pracovní doby. Nebylo to daleko od centra (prakticky v centru, ulice Capotico #156) a našel jsem to snadno podle tříelementového tribanderu na střeše domu.

Funkci administrátora vykonává Reynaldo CO8RT. Odemkl mi vysílací místnost, kde mají starší TRX FT101zd. Vzhledem k tomu, že jsem neměl koncesi jsem nemohl vysílat, tak jsem alespoň poslouchal, abych si udělal představu, jak to v téhle části světa chodí, a co je tu slyšet. Řekl bych ale, že s tím rádiem nebylo něco v pořádku. Jako kdyby byla nějaká ujetá MF. Měl jsem problém naladit pořádně stanice na SSB i na CW. Když jsem o tom později přemýšlel, musel tam být nějaký problém s BFO.

     
Radioclub in Bayamo (Granma)
Sign of the radioclub in Bayamo
administrador Reynaldo CO8RT
Filiálka FRC v Bayamu ... administrador FRC v Bayamu
     

     
Hamshack in the radioclub in Bayamo
Detail of FT101zd
presidente of FRC Bayamo
Hamshack radioklubu v Bayamu Detail FT101zd President opravuje UPS
     

Během dopoledne, které jsem tam strávil přišlo postupně několik členů. Většinou se chvíli zdrželi, někteří zaplatili členské příspěvky (platí se hotově 2 kubánská pesa za měsíc), popovídali si a mnozí si zapsali moji e-mailovou adresu. Nikdo z nich nemluvil anglicky, takže to pro mne byl docela tvrdý (a s odstupem pár týdnů musím říci že docela efektivní) trénink španělštiny. Doporučovali mi, abych navštívil Osvalda, CO8OH, prý nejaktivnějšího radioamatéra v Bayamu. Bohužel ale nikdo neznal jeho adresu ani telefonní číslo.

Vysílací místnost je, pro mne celkem překvapivě, vybavena pěti počítači a serverem s nějakým připojením na internet. Členové FRC si tu mohou vyřídit e-mailovou korespondenci. Každý člen totiž může mít vlastní adresu ve formátu volací_značka@frcuba.co.cu a je vidět, že to většina využívá. Z této intranetové sítě však není přístup na internet, na stránky www.

V radioklubu jsem se zastavil i následující den dopoledne a náhodou jsem se tam setkal se současným presidentem ale hlavně s José Rosabal, CO8JQ. Joselin (tak se představuje na pásmech) je učitelem angličtiny na střední škole, takže s ním byla mnohem snazší komunikace než s ostatními. Zašli jsme spolu na pivo, a pozval mne k sobě domů. Vysílá na nějaký upravený TRX, původně používaný v armádě (v podstatě kanálové ladění s krokem 1kHz) s výkonem asi 15Wattů a dipóly na 80m a 40m. Pochlubil se mi také veterány Hallicrafters SX-117 (přijímač) a Hallicrafters HT-32A (vysílač). Oba sice nefunkční, ale doufá, že se jednou najde někdo, kdo mu je zrestauruje a zprovozní. Teď má prý největší starost, ubránit je před manželkou, která chce "ty staré krámy" vyhodit.

       
Joselin CO8JQ in radioclub
Joselin CO8JQ in his hamshack
Hallicrafters HT32a
Hallicrafters SX 117
Joselin CO8JQ v radioklubu doma v hamshacku Vysílač Hallicrafters HT32a Přijímač Hallicrafters SX117
       

Joselin mi také během mé návštěvy domluvil po rádiu (40m SSB) návštěvu u Juana Carlose CO8HC v Holguínu.
Gibara

Z Bayama jsem po několika dnech odjel autobusem typu Camion do Holguínu, přespal jsem tam jednu noc a hned další den jsem pokračoval do Gibary. V Gibaře totiž právě následující den zahajovali festival "Cine Pobre" - mezinárodní festival nízkorozpočtových filmů. Za tři dny, které jsem tam strávil, jsem žádné radioamatéry nepotkal. Zato jsem tam zažil několik zajímavých věcí, o kterých snad napíšu něco někdy příště.

     
gibara
Gibara
Gibara
V Gibaře V gibaře V Gibaře
     
Holguín

Z Gibary jsem se po třech dnech vrátil do Holguínu. Hned druhý den jsem vyhledal Juana Carlose, CO8HC, jehož adresu jsem dostal po rádiu od Joselina CO8JQ z Bayama. Najít tu adresu nebyla vůbec legrace. Juan Carlos bydlí v dost okrajové části Holguínu, v místech kam běžně turisté nechodí a tak nikomu nezáleží na tom jak to tam vypadá. Ulice nejsou nijak značeny, takže je nutné se neustále ptát. Problém byl, že nikdo z dotázaných nevěděl, že ulice #34 vůbec existuje, natož, kde ji hledat. Po třech hodinách bloudění se mi to však přece jenom podařilo.

     
Holguin out of centre
No HAM
Holguin out of centre
Holguín mimo centrum. Tady prý žádný HAM nebydlí Holguín mimo centrum.
     

Juan Carlos byl mou návštěvou trochu zaskočen. Čekal mne prý o tři dny dříve. Nevěděl totiž, že jsem z Bayama jel nejprve do Gibary, a teprve potom jsem se vrátil do Holguínu. Přesto mne okamžitě pohostil a pozval k sobě do hamshacku.

     
Juan Carlos CO8HC
Juan Carlos CO8HC
CO8ZK administrador FRC Holguin
Juan Carlos, CO8HC... ... ve svém hamshacku. CO8ZK, administrador FRC Holguín.
     

Juan Carlos, CO8HC (dříve CM8HC) používá FT101, který je však (na rozdíl od toho v radioklubu v Bayamu) ve výborné kondici. Tady jsem konečně slyšel (na rozdíl od rádia v radioklubu v Bayamu) pořádné signály stanic z celé jižní i severní ameriky. A to na všech pásmech od 40m nahoru, i když používá na všechna pásma jenom drátové antény. Měl tu i CB stanici, takže jsem mohl poslouchat FM provoz řidičů kamiónů v USA. Juan se nedávno pustil do rekonstrukce domu, při které počítá také s postavením stožáru na antény.

Před odchodem mi nadiktoval adresu filiálky radioklubu FRC v Holguínu. Následující den dopoledne jsme se tam znova potkali.

     
filial FRC in Holguin
antennas of filial FRC in Holguin
IT room FRC in Holguin
Filiálka FRC v Holguínu ... Místnost vybavená počítači.
     

V radioklubu jsem se potkal s mnoha dalšími radioamatéry z Holguínu. Mimo jiné i s presidentem a vicepresidentem. Opět to byla tvrdá škola Španělštiny. Úplně všichni si zapsali moji e-mailovou adresu. I tento radioklub je, stejně jako ten v Bayamu, slušně vybaven IT technikou. Určitě lépe, než vysílacím zařízením. Na všem je nainstalován OS Linux. Hlavní důvod návštěvy většiny členů je možnost vyřízení e-mailové korespondence.
Sanctí Spíritus

Dvě ulice od soukromého penzionu, ve kterém jsem bydlel, jsem objevil na střeše drátové antény (V podstatě již standardní situace). Zaklepal jsem. Vyšel starší pán a já jsem mu odříkal naučenou větu (viz někde výše). Zamyslel se a ukázal mi na dveře u sousedů. Poděkoval jsem mu, omluvil se za obtěžování a šel jsem zaklepat vedle. Vyšla paní, a na můj dotaz, zda tu náhodou nebydlí radiomamatér mi odpověděla že ano, její manžel. Bohužel zrovna nebyl doma, tak prý abych přišel odpoledne, že mne určitě rád uvidí. Odpoledne jsem tedy přišel znova. Angel CO6XY mne přivítal, jeho žena nám uvařila kafe a sedla si s námi v obýváku. Pro mne to byla opět (jako většinou) tvrdá škola Španělštiny. Angel používá upravený TRX RFT vyrobený v bývalé NDR. Původně vojenské rádio dává jenom pár Wattů a tak se věnuje téměř výhradně provozu bpsk.

       
Antennas of Angel CO6XY
Angel CO6XY with his wife
Radio of Angel CO6XY
Detail of the radio
Antény viditelné z ulice Angel CO6XY s manželkou Rádio které používá Detail
       

Na můj dotaz, kde sídlí ve městě radioklub FRC mi řekl, že radioklub se v současné době stěhuje, a tak se teď místní radioamatéři nemají kde scházet. Místo toho mi poradil, abych určitě navštívil Reynalda CO6RD. S pomocí manželky mi dokonce nakreslili mapku, ve které části města bydlí. Tam se prý již musím doptat.

Následující den jsem se tedy vydal na opačný konec města. Najít ulici Bienvenido Pardillo mi připadalo naprosto nemožné. Ptal jsem se mnoha lidí, nikdo ji neznal. Dotazovaný se často ptal dalších okolo-jdoucích, takže se kolem shluklo několik lidí, vzájemně de dohadovali a ukazovali na všechny strany ale ulici neznali. Problém je, že mimo centra měst nebývají označené všechny ulice. A i pokud jsou některé označené, tak to označení není nijak jednotné. Někdy je tam dřevěná cedule, někdy rezavá železná, občas je to napsáno štětcem přímo na cihlové zdi. Ale nejčastěji tam prostě není nic. Už jsem si myslel, že to vzdám. Až jeden černoch, před kterým bych jinak v noci utekl, mi řekl že to tam zná, a že mne tam dovede. A skutečně nelhal. Jakmile jsme tam byli, Reynaldův dům s anténami se nedal přehlédnout.

       
House with antennas
House with antennas
Reynaldo CO6RD in his hamshack
bug Vibroplex
Dům s anténami Trošku detail Reynaldo CO6RD
ve svém hamshacku
jeho bug Vibroplex
       

Stál jsem před domem a aniž bych řekl jediné slovo, nějaký pán (soused) v přízemí mi ukázal ať jdu rovnou po schodech nahoru. Reynaldo, CO6RD bydlí v prvním patře, má tam také svůj hamshack, a na střeše-terase pěstuje hroznové víno. Je nejaktivnějším radioamatérem v Sanctí Spíritus, a pravděpodobně jedním z nejaktivnějších amatérů na Kubě. To je ostatně vidět i z návštěvnosti jeho profilu na QRZ.com. Používá TRX FT80c, Home Made lineární PA asi 300W a slopery (šikmé dipóly) na všechna pásma (kromě 160m). Reynaldo měl rozjetý telegrafní závod CQMM-DX contest a proto jsem ho nechtěl příliš zdržovat. Přesto se mi věnoval téměř dvě hodiny.

Pochlubil se mi, mimo jiné, mechanickým bugem Vibroplex, se kterým jsem ho vyfotografoval. Normálně ale používá elektronický klíč Sovětské výroby. Představil mi i mladšího ze svých synů, který mluví anglicky, takže nám občas pomáhal s komunikací. Během povídání mi jeho žena přinesla nějaké ovoce (které nedovedu pojmenovat), kafe a džus.
Santa Clara

V Santa Clara jsem vyhledal imigrační úřad abych si prodloužil vízum (platí jenom 30dní). Hned v sousední ulici jsem si na paneláku všiml klasické sestavy antén kubánských radioamatérů - něco vertikálního na 2m a dipól na 40m. Když jsem měl vyřízeno prodloužení víza, šel jsem se podívat, kdo tam bydlí. Byt v nejvyšším patře byl otevřený a předsíň s kuchyní byly upraveny na fotoatelier s kanceláří. Ofil Santos Flores, CM6OR si zařídil živnost - fotografické a kopírovací služby. Na to má Ofil strategicky velice výhodné místo, protože mu sem chodí spousta lidí právě z nedalekého imigračního úřadu. (člověk by nevěřil, kolik je na Kubě studentů z celé jižní Ameriky). Ofil nemluví anglicky ale vzhledem k tomu, že studoval technickou školu v SSSR, umí velice dobře rusky. Jeho žena má původ v Polsku a tak jsme se docela bez problémů domluvili. Prý vzhledem k množství práce , není teď Ofil aktivní na pásmech. Ale doufá, že jakmile se to trochu usadí, zase se k vysílání vrátí. Antény zatím ze střechy nesudnává.

     
Antennas in Santa Clara
Ofil CM6OR
Detail of antennas CM6OR
Antény na paneláku Ofil, CM6OR
lepší fotku nemám
detail antén
následující den
     

Také mi poradil, kde najdu ve městě radioklub - místní filiálku FRC. Upozornil mě ale, že se tam scházejí tak maximálně jednou týdně a to ještě nepravidelně. Radioklub jsem našel, ale dveře byly zamčené visacím zámkem s řetězem. V následujících dnech jsem se tam podíval ještě párkrát (v různou denní dobu), ale stav byl stále stejný.

   
Radioclub FRC in Santa Clara
The sign of the FRC, Santa Clara
Radioklub FRC
v Santa Clara
...
   

Po pár dnech jsem odjel autobusem do Matanzasu.
Matanzas

Nic, žádné antény jsem neviděl, žádné radioamatéry jsem nepotkal, přesto, že jsem v Matanzasu strávil téměř čtyři dny.


Poslední den v Matanzasu jsem krátce po poledni odjel autobusem do Havany, taxíkem na letiště, a večer odletěl do Prahy s přestupem v Madridu.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      e-mailtisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).

24.11.2017:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC

24.11.2017:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal fotky z letošní dovolené v Tureckém Oludeniz.

23.09.2016:
Finální výsledky RSGB IOTA Contestu 2016
Pořadatel IOTA contestu zveřejnil výsledky letošního kola závodu.

11.08.2016:
Výsledky MMC HF 2016
Pořadatel závodu Marconi Memorial Contest HF vydal konečné výsledky letošního (2016) kola závodu. K dispozici jsou rovněž přijaté deníky a statistiky.

O   kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

O   Radary ČHMU

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.