OK1HDU (Hamradio, electronics, travelling, photography, ok7u...)
599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC SOTA - Vrcholy v éteru Optimalizováno pro web... Než něco pošlete dál, přečtěte si ... hoax.cz
     Dnes: 25. 04. 2019    fotogalerie na 599.cz spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu
Hlavní stránka

Zajímavé odkazy

Download

Zasílání novinek

O   Seznam rubrik
mínus technika, bastleni
mínus provoz, závody
mínus Od krystalky k SSB
mínus ostatní


time.is in new window


f e e d b a c k

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum


ostatní

Zpět Webová fotogalerie

Vydáno dne 20. 09. 2011 (3703 přečtení)

galerie Dlouho jsem odmítal mít na webu nějakou obecnou fotogalerii. Zastával jsem názor, že všechno co tu je by mělo mít alespoň nějakou spojitost s amatérským vysíláním. Občas jsem se již málem nechal zviklat, když po mě známí chtěli vidět nějaké fotky z dovolené ale zatím jsem vždycky odolal.


Nedávno se mi náhle zhroutil počítač a zpočátku to vypadalo, že jsem o všechny fotky přišel (na co dělat nějaké zálohy, mě se přece nic stát nemůže, ne?). Nakonec se ukázalo, že šlo jenom o poruchu zdroje a oba disky zůstaly bez poškození. Přesto jsem se rozhodl, že fotky, které považuji alespoň trochu ke koukání uložím na web i když pochopitelně v mnohem menším rozlišení. Ono to ale hlavně člověka donutí ty tisíce (většinou nudných a nezajímavých) obrázků protřídit a promazat a udělat si zálohu těch, o které by opravdu nerad přišel.

Všelijakých hotových webových galerií typu "Rajče", "Google Picasa", a podobně jsou na internetu desítky, možná stovky. Také v podstatě každý publikační systém má nějakou svoji integrovanou galerii. Ale abych řekl pravdu, žádná se mi moc nelíbila.

    Měl jsem pár zásadních podmínek:
  • Nesmí tam být reklama. Co mě opravdu vytáčí je, když si otvírám nějakou stránku s popisem technického zařízení a první co se stáhne je agresivní animovaná reklama na spodní prádlo, nebo povinné ručení vozidla. (Z toho důvodu mám ve všech prohlížečích odinstalované ty "skvělé" doplňky na přehrávání flash animací a další podobné vymoženosti.)
  • Z předešlého také plyne, že by se galerie měla zobrazovat jako co nejjednodušší html dokument. Jediné, co jsem ochoten akceptovat je JavaScript. Neznám nic horšího, než různé "vychytávky", které se zobrazují správně v jediném typu prohlížeče a to ještě pouze v jeho nejnovější verzi.
  • Chci jednoduchý vzhled, s nějakou neutrální barvou na pozadí. Důležitá je ta fotka, nikoliv ten balast okolo. (Občas, když si prohlížím některé fotografické weby, mám pocit, že spíše než vlastní fotky chce autor předvést, jaké efekty je schopen na webu naprogramovat.) Náhledy preferuji spíše větší, protože z vlastní zkušenosti vím, že na miniobrázek na kterém nic nerozeznám prostě nekliknu, protože mě ničím nezaujme.

     
galerie_4
galerie_3
galerie_5
     

Takže mi nakonec nezbylo nic jiného, než že si tu galerii (myšleno systém, kam se dají ukládat a mazat fotky a přídadně k nim napsat nějaký stručný komentář) musím vytvořit sám. Oprášil jsem své velmi chabé znalosti PHP a MYSQL a dal se do toho. Zatím mám hotovo něco, co jakž takž funguje. Docela zabrat mi dalo automatické vytváření zmenšených náhledů při ukládání fotek na web. Pokud se někomu zdají náhledy nějaké "zubaté", je to tím, že jsou vytvořeny funkcí ImageResize, místo asi správnější funkce ImageResample. Jenomže Resample dělá na můj vkus jakési příliš mdlé, neostré obrázky, které by potřebovaly softwarově doostřit. V grafickém editoru by to nebyl problém, ale v knihovně GD2, která je dneska standardem ve většině PHP instalací na hostingových serverech jsem takovou funkci nenašel. Třeba mi někdo poradí.

Určitě na tom budu ještě dělat nějaké úpravy, takže se může stát, že se galerie nebudou nějaký čas zobrazovat zcela korektně, případně mohou na čas zmizet. To v případě, že bych se rozhodl k nějaké větší změně. Zatím tam jsou nějaké fotky na zkoušku, postupně bych chtěl přidávat další, časem třeba i některé hodně staré, třeba naskenované ještě z černobílých fotek.

Přeji hezké pokoukání,

Jarda, ok1hdu.


   | Celý článek |      e-mailtisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).

24.11.2017:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC

24.11.2017:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal fotky z letošní dovolené v Tureckém Oludeniz.

23.09.2016:
Finální výsledky RSGB IOTA Contestu 2016
Pořadatel IOTA contestu zveřejnil výsledky letošního kola závodu.

11.08.2016:
Výsledky MMC HF 2016
Pořadatel závodu Marconi Memorial Contest HF vydal konečné výsledky letošního (2016) kola závodu. K dispozici jsou rovněž přijaté deníky a statistiky.

O   kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

O   Radary ČHMU

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.