OK1HDU (Hamradio, electronics, travelling, photography, ok7u...)
599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC SOTA - Vrcholy v éteru Optimalizováno pro web... Než něco pošlete dál, přečtěte si ... hoax.cz
     Dnes: 21. 01. 2019    fotogalerie na 599.cz spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu
Hlavní stránka

Zajímavé odkazy

Download

Zasílání novinek

O   Seznam rubrik
mínus technika, bastleni
mínus provoz, závody
mínus Od krystalky k SSB
mínus ostatní


time.is in new window


f e e d b a c k

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum


<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Ještě jeden VLF konvertor. Snad už naposled.

Vydáno dne 19. 01. 2011 (12085 přečtení)

titulek

switch to an english version     verze v angličtině

Je pravda, že pro takovou "hloupost" jako je poslech relace stanice SAQ Grimeton je konvertor se směšovačem SBL-1 docela zbytečný luxus. Naše UZ07 se také už moc nevyskytují (i když jsem přesvědčen že určitě existuje někdo, kdo jich má "nasysleno" do zásoby), a tak jsme si řekli, že zkusíme ještě konvertor s SA612.


Vím, že nějaký internetový obchod v minulosti nabízel stavebnici VLF konvertoru s SA612. Nedaří se mi však tu adresu najít, pravděpodobně již byl prodej ukončen.

Na konvertoru s tímto obvodem není moc co vymýšlet. Jedná se o velice známý "low cost" směšovač. Na rozdíl od pasivního diodového směšovače má tento podle katalogu docela slušný zisk. Jde v podstatě o jednoúčelový integrovaný obvod, u něhož má každý vývod jasně danou funkci.

  • 1 a 2: diferenciální vstup
  • 3 : mínus napájení
  • 4 a 5: diferenciální výstup
  • 6 a 7: vývody vnitřního oscilátoru (s vnějším krystalem)
  • 8 : plus napájení

     
SA612 internal schematic
SA612 brief paremeters
Schéma konvertoru s SA612 Blokové schéma
integrovaného obvodu SA612
Stručné parametry IO
     

Na výstupu jsem použil impedanční transformátorek na přizpůsobení symetrického výstupu z integrovaného obvodu k 50 Ω nesymetrickému vstupu TRXU. Navinul jsem ho na žlutý amidon, který mi ležel v šuplíku. Vzhledem k použitému kmitočtu 10Mhz by byl asi lepší červený, ale ten jsem zrovna neměl.

Ideální by bylo použít podobné přizpůsobení i na vstupu. Bohužel nemám transformátorek, který by byl na toto místo vhodný. Pro rozsah vstupních kmitočtů zhruba 5 až 150 kHz by asi bylo možné navinout něco na nějakém nízkofrekvenčním hrníčkovém jádře nebo toroidu. To se mi však zdálo příliš pracné. Proto jsem použil nesymetrické zapojení vstupu. Navíc, vzhledem k předpokládaným přijímacím anténám a přijímaným kmitočtům, vlastně vůbec nevíme jaká je opravdu impedance na konci napáječe. (to že tam máme koax 50 Ω neznamená vůbec nic).

Nejprve jsem na vstupu zkusil dolní propust pro 50 Ω. S použitou anténou (invertované V na 80 nebo 160 m připojenou koaxem) se ale ukázalo jasně lepší použít dolní propust na impedanci asi 1,5 kΩ, což je podle katalogu vstupní impedance integrovaného obvodu. (hodnoty součástek ve schématu jsou pro tuto DP). Pokud by měl někdo chuť experimentovat, může vyzkoušet jiné hodnoty. Pro rychlou orientaci v hodnotách indukčností a kapacit může použít Java script na výpočet dolních propustí na webu Jardy OK1CJB. Protože jsem líný a nechtělo se mi cívky do dolní propusti vinout, použil jsem hotové tlumivky. Axiální, nebo radiální, podle toho jaká hodnota je potřeba.

     
PCB VLF SA612
VLF converter SA612 board
DPS ze strany mědi Osazení součástkami Fotka hotového konvertoru
(LPF na 50Ω)
     

Tak jako obvykle není obrázek plošného spoje v měřítku a slouží pouze pro případnou kontrolu. V sekci DOWNLOAD jsou uloženy dva soubory PDF, na nichž je obrázek v měřítku a to ze strany spojů i zrcadlově otočený. Vzhledem k silným spojům a širokým mezerám ho vyrobí zažehlovací metodou i začátečník. Plošný spoj je navržen tak, aby bylo možné použít jak axiální tlumivky naležato, tak radiální nastojato. Protože jsem měl obavy z intermodulační neodolnosti a silných AM dlouhovlnných rádií nedaleko, je na vstupu místo pro attenuátor - odporový trimr. Jak ale ukázaly praktické testy, není tam nutný. Také je možné ho připojit nebo odpojit pomocí propojek (jumperů), které jsou vidět na fotografii osazené destičky (viz také schéma). Stabilizátor napětí je ideální na 8 Voltů. Integrovaný obvod snese maximálně 9,0V. Nižší napětí by sice bylo možné ale zbytečně bychom snižovali intermodulační odolnost.

Dioda D1 je jenom na ochranu proti přepólování. Kdo si věří, může tam dát propojku. Odpor R2 je na vybíjení případné statiky na anténě, pokud bychom tam neměli ten trimr (attenuátor). Kondenzátor C5 bude možná potřeba větší, záleží na krystalu a na rozsahu trimru C11. Kondenzátor C12 nebude pravděpodobně potřeba.

   
VLF conveter SA612 (LPF 1.5k ohm)
Hotový konvertor
(LPF na 1,5kΩ)
Z druhé strany
   

V praktických zkouškách se ukázalo, že konvertor je, při správně navržené dolní propusti, citlivější než ten s pasivním směšovačem. Obavy z interferencí od nosných AM rozhlasových stanic byly zbytečné. Ještě se chystáme vyzkoušet nějakou smyčkovou magnetickou, nebo feritovou anténu.

Na závěr je tu ukázka příjmu stanic ruského VLF navigačního systému. Často bývá označován jako Alfa navigace a jde o jakousi ruskou obdobu amerického systému LORAN. Slyšet jsou postupně signály tří vysílačů na kmitočtech zhruba 14,9 kHz, 12,6kHz a 11,9kHz.Jarda ok1hdu   | Celý článek |      e-mailtisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).

24.11.2017:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC

24.11.2017:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal fotky z letošní dovolené v Tureckém Oludeniz.

23.09.2016:
Finální výsledky RSGB IOTA Contestu 2016
Pořadatel IOTA contestu zveřejnil výsledky letošního kola závodu.

11.08.2016:
Výsledky MMC HF 2016
Pořadatel závodu Marconi Memorial Contest HF vydal konečné výsledky letošního (2016) kola závodu. K dispozici jsou rovněž přijaté deníky a statistiky.

O   kalendář
<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    

O   Radary ČHMU

O   Statistika
Návštěvy od 18.5.2015


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.