599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 16. 04. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a2>provoz, závody</a2>

Zpět Celý závod na jednu Li-Pol baterii?

Vydáno dne 01. 01. 2008 (8923 přečtení)

Shark 2500mAh 14,4V O víkendu 29.-30. prosince se konalo zimní kolo QRP závodu OQRP Contest. Jeho podmínky a další podrobnosti jsem popsal v tomto článku. Jelikož jsem si právě postavil jednoduchý nabíječ na Li-Pol baterii, potřeboval jsem ho vyzkoušet, ale baterie byla nabitá. Řekl jsem si, že by byla škoda ji vybíjet jen tak do nějakého odporu a tak jsem s ní napájel transceiver K1 během závodu.


Baterie má kapacitu 2500 mAh a je složena ze 4 článků o jmenovitém napětí 3,6V. Celkem má tedy 14,4V. Nabíjí se však na konečné napětí článku 4,2V, takže čerstvě nabitá baterie má 16,8V. To je docela dost. V manuálu K1 je povolené maximální napětí 15V. Zkontroloval jsem tedy elektrolyty v transceiveru, nejnižší je na 25V, takže by se snad nemělo nic stát.

Neměl jsem vůbec představu, jak dlouho může K1 na baterii fungovat. Neměřil jsem odběr, a pouze jsem občas zkontroloval napětí. To by nemělo klesnout zhruba pod 3V na článek (tedy celkem 12V). Většinou se nic nestane, pokud napětí klesne o něco níž, ale zásadní hodnota je asi 2,6-2,7V. Pokud by napětí kleslo pod tuto hodnotu, baterie se nenávratně poškodí. (Na tomto webu je poměrně podrobné pojednání o nabíjení a vybíjení těchto baterií. Také třeba tady je možné stáhnout návod, jak s nimi zacházet)

Nabíječ se dá samozřejmě koupit, a není to ani moc drahé. I když na tyto 4-článkové baterie již některé nabíječe nestačí (často jsou pouze do 3 článků). Jenže správný amatér si nabíječ postaví sám. Zvolil jsem asi to nejjednodušší zapojení - v podstatě katalogové zapojení stabilizátoru LM317 s omezením proudu. Nějak podobně jako je to třeba tady. Proud jsem omezil na 200mA. Jednak se tím šetří baterie (a já při nabíjení nikam nespěchám) a také jsem měl pouze malý chladič na LM317. Abych měl dostatečné napětí, koupil jsem trafo 18V/10W. Celé jsem to nabastlil na univerzální plošný spoj.

nabíječ - katalogové zapojení (6V, 600mA)
Nabíječka s LM317T
K1 s baterií




Závod krásně ubíhal, spojení v deníku pozvolna přibývala a napětí baterie se stále drželo nad 14V. Během dávání výzvy šlo dolů pochopitelně rychleji, ale během vyhledávání se baterie zase vzpamatovala a napětí o nějakou tu desetinku voltu stouplo. Občas jsem udělal třeba 30 minut pauzu, když jsem si dělal něco k jídlu, nebo vařil kafe. Ve 22:00 UTC napětí kleslo na 13,9V. V tomto závodě je povinná přestávka 9 hodin, takže jsem se rozhodl, že v noci půjdu spát. Baterii jsem na těchto 9 hodin připojil na nabíječku. Ráno v 7:30 UTC byla dobitá na 16,4V. Bylo jasné, že téměř dobitá baterie v tomto režimu v pohodě vydrží až do konce závodu.

Moje K1 umí pouze pásma 80m a 40m. Po 10-té hodině dopoledne jsem chtěl vykoušet také pásmo 20m. Připojil jsem baterii na SW20+ a udělal pár spojení. Stanic tam moc nebylo, ale na všechny, které jsem slyšel dávat výzvu OQRP jsem se kupodivu i s 2,5W dovolal. Pak jsem se zase vrátil na mých oblíbených 40m.

Okolo 13:00 UTC bylo napětí baterie stále 14V. Tak jsem vyzkoušel napájet z ní K2. (moje SW20+ jde ladit jenom do kmitočtu 14061kHz a já jsem si říkal, že by o něco výš ještě mohl někdo být.) Udělal jsem tam pouze dvě stanice, které volaly výzvu, a tak jsem sám zkusil dát výzvu. Jenže jsem si nějak neuvědomil, že K2 "žere" při příjmu cca 200mA a při vysílání výkonem 5W dokonce 1,8A. Najednou koukám, že tam mám něco těsně přes 11V. (tedy asi 2,75V na článek). Hned jsem baterii odpojil, chvíli jsem počkal než vychladne (byla mírně vlažná), a připojil jsem ji na nabíječ. Zbytek závodu, necelé 2 hodiny, jsem tedy odjel na síťový zdroj.

Baterie to přežila. Bez problémů šla normálně nabít, nenafoukla se. Zdá se že i kapacita jí zůstala. Asi si postavím nějaký odpojovač baterie při poklesu napětí. Nejspíš něco podobného jako je tady, ale asi tam dám ty komparátory dva na různá napětí, aby to nejprve třeba blikáním varovalo a teprve potom odpojilo. Bylo by nepříjemné, kdyby to bez varování baterii odpojilo během probíhajícího QSO.




OQRPC je vynikající příležitost na vyzkoušení všech možných konstrukcí, které člověk během roku zbastlil a upravil. Letní kolo probíhá zároveň s VKV Polním dnem, takže je pochopitelné, že mnoho amatérů má v té době jiné preference. Ale pro zimní kolo snad nebylo možné vybrat lepší termín. Poslední víkend v roce, vánoční blázinec je za námi, návštěvy jsme také již odbyli, tak teď si v klidu sednout a udělat pár QRP QSO. Docela mě překvapuje, že se ho nezúčastňuje více OK stanic. Napočítal jsem dohromady celkem 14 OK a OM stanic. Byli to OL4W(80m), OK5MM(80m), OK1WF(80m, 40m), OM3TBG(80m), OM3TY(80m), OK1JX(80m), OK1FKD(80m), OK1DEC(80m), OK1AIJ(80m, 20m), OK1FAQ(80m), OK1DMP(80m), OM7CG(80m, 40m), OK1DLB(80m), OK2BWJ(80m). Nedá se říci, že by to bylo málo a rozhodně nechci tvrdit, že jsem slyšel všechny. Ale na to, že OK-QRP klub má již přes 500 členů to tedy není nic moc. Čemu se asi věnují? Také by mě docela zajímalo, kolik kusů FT-817 se u nás prodalo. Odhaduji, že to možná pár stovek bude. Ale kde jsou ? K čemu je lidi používají ?

Stanic s různě nekvalitními signály bylo tentokrát minimum. Sám jsem si pro jistotu svůj signál občas monitoroval na FT840, kterou jsem měl vedle zapnutou s kouskem drátu jako anténou (asi 10 cm). Měl jsem původně obavy, že napětí baterie nebude dostatečně stabilní, a že by signál mohl kuňkat. Pár stanic, jejichž signál nebyl tak úplně v pořádku jsem si nahrál. Obrázky průběhů jsou z programu Audacity, který je Open source, a je tedy možné ho volně používat. Asi nejhorší byl signál OZ9QM, který "jódloval".
(kliknutím na text pod obrázkem se otevře .mp3 soubor)

1
2
3
perfektní fignál OK1FAQ
to není tečka čárka,
to je jedna tečka
silně zavrčený signál méně zavrčený signál perfektní signál OK1FAQ

Všechny OK a OM stanice, i když jsem jich moc neslyšel, měly signály, kterým se nedalo nic vytknout. Podmínky nám docela přály, občas se dalo udělat i OK-OK nebo OK-OM QSO na 40-ti metrech. Asi nejsilnější signál měl OM3DX - super signál 599+. Bohužel jsem se na něj nedovolal. Zato se nám povedlo udělat QSO s OK1AIJ dokonce na 20-ti metrech. Moc se mi líbil signál OK1FAQ. Jel kategorii VLP (do 1W out), takže předpokládám, že měl nějaký vlastní výtvor. Přitom v podstatě dokonalý signál. Jak na ucho, tak na obrázku.

Já jsem aktivitu využil také k tomu, abych trochu potrénoval vysílání na pastičku. Doposud jsem téměř výhradně vysílal na ruční klíč, a nebo při závodech přes počítač. Vysílat na pastičku jsem se stále pořádně nenaučil. Vždycky, když se mi přestalo na pastičku dařit, tak jsem ji odpojil a vrátil se k ručnímu klíči. Teď jsem si řekl dost, a ruční klíč jsem dal do skříně. Celý závod jsem odjel na pastičku Begali traveller light, kterou jsem si v létě koupil. Omlouvám se, pokud jsem někoho zdržel, než se mi podařilo všechno správně odvysílat. Však ono se to poddá.

Jarda ok1hdu (v závodě OK7U)


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.