OK1HDU (Hamradio, electronics, travelling, photography, ok7u...)
599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC SOTA - Vrcholy v éteru Optimalizováno pro web... Než něco pošlete dál, přečtěte si ... hoax.cz
     Dnes: 18. 08. 2019    fotogalerie na 599.cz spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu
Hlavní stránka

Zajímavé odkazy

Download

Zasílání novinek

O   Seznam rubrik
mínus technika, bastleni
mínus provoz, závody
mínus Od krystalky k SSB
mínus ostatní


time.is in new window


f e e d b a c k

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum


<a2>provoz, závody</a2>

Zpět Sněžka - SOTA OK/KR-001

Vydáno dne 01. 08. 2007 (5361 přečtení)

cesta zpátky Nemám rád "turistický průmysl". Představa dovolené typu Fischer mi nahání husí kůži. Například nechápu proč někdo jede k moři, aby se potom koupal v hotelovém bazénu se sladkou vodou. Centrum takového "turistického průmyslu" ve východních čechách pro mě představují Krkonoše. Třeba takový Špindlerův Mlýn v zimě je toho typickým příkladem.


Z tohoto důvodu jsem se v programu SOTA zatím vyhýbal krkonoškým vrcholům, ačkoli je mám v podstatě "za humny". Úplně mi stačí, když musím občas Krkonoše navštívit pracovně. A právě jednu takovou pracovní návštěvu jsem využil k SOTA aktivaci Sněžky.

26.7.2007 dopoledne se mne kolega z práce zeptal, jestli bych si nechtěl zajet do Horní Malé Úpy na chatu Jelenka. Má tam nějakou nutnou opravu, a jelikož ví, že teď chodím vysílat po kopcích, třeba bych tam rád zajel místo něho. Je to tam odtud kousek na Sněžku.

Nakonec, proč ne. Stejně se k tomu dostanu až někdy pozdě odpoledne, a to už tam snad nebude tolik lidí. Kdyby šlo o nějaký jiný kopec, asi bych to odmítl, ale Sněžka - naše nejvyšší hora - to musím využít.

Tak jsem se někdy těsně po 17. hodině vydal s rádiem a anténou v batohu od chaty Jelenka po červené turistické značce. Jsou to odtud na vrchol pouhé 3,5 km. Cesta vede po Česko-Polské hranici, hraniční patníky jsou někde přímo uprostřed cesty. Na místo jsem dorazil asi v 18:15 a překvapilo mě kolik tam bylo lidí. Nepočítal jsem je ale odhaduji to tak na 50 až 60.

 
 
cesta na Sněžku
cesta na Sněžku
Jsem na místě
Cesta na Sněžku Cesta na Sněžku Jsem na místě
 
 
 
Nějaká nová stavba na české straně
uprostřed je Černá hora (SOTA KR-005 a stanoviště OK0C)
Hlavní trigonometrický bod, vedle moje anténa
Nějaká nová stavba na české straně Uprostřed je Černá hora (SOTA OK/KR-005 a stanoviště OK0C) Hlavní trigonometrický bod. Vedle moje anténa.
 
 
 
Detail cedule na trigonometrickém bodě
vysílací stanoviště
7
Detail cedule na trigonometrickém bodě. Moje vysílací stanoviště. Detail vysílacího stanoviště
 
 
9
cesta zpátky
Černá hora
Důkaz. Těsně před odchodem Cesta zpátky Detail Černé hory a padáku. viz. PS:
 

Chvíli jsem se rozhlížel po kraji a fotil, a zároveň jsem tipoval, na co uvázat anténu. Staví se tam nějaký nový objekt, kolem kterého je lešení, a také je u něj stožárek se stupačkami asi do poloviny výšky. Jenomže kolem je natažen provaz a všude cedule se zákazem vstupu. Měl jsem s sebou laminátový teleskop, ale ten je dost pružný a v poměrně silném větru, který foukal bych ho musel kotvit a to se mi nechtělo.

Tak jsem si sedl na lavičku, vydnal jsem svačinu a přemýšlel kam tu anténu dát. Najednou jsem si uvědomil, že jsem tam úplně sám. Nejsem si jistý, ale zřejmě v 19 hodin končí provoz lanovky, a tak najednou všichni zmizeli. Snad během deseti minut tam nebyla ani noha.

Pak jsem našel asi 3,5m dlouhé dřevěné bidlo. Na vršek jsem přivázal střed invertovaného V a spodek jsem izolační páskou uvázal ke sloupku zábradlí. Konce dipólu jsem uvázal také k zábradlí. Výška nad terénem více než bídná, ale snad to zachrání výška nad mořem. (nezachránila).

Dal jsem výzvu někde okolo 7,032 a hned se mi jako první ozval F8DGF. Mimochodem, nevím, jak to někteří lovci (chasers) dělají, že stačí dát jednou výzvu, a hned volají, dokonce i když nedám na internet "alert", že budu z nějaké SOTY vysílat. Oni snad musejí trvale sedět u rádia, a čekat až se někdo ozve.

Asi se nějak "zhouply podmínky". Udělal jsem celkem 16 QSO, ale se stále se zhoršujícími reporty. Ke konci jsem dostal dokonce 329 (a to možná bylo ještě ze slušnosti). I Já jsem měl problémy s příjmem a některé stanice jsem měl na hranici čitelnosti. Nakonec jsem dával asi 15 minut výzvu a i když jsem "cítil", že mě někdo volá, nebyl jsem schopen to přečíst. Co jsem také mohl očekávat od antény ve výšce 3,5m nad zemí?

Když jsem všechno sbalil a chystal se k odchodu, najednou se tam zase objevilo pár turistů. Přišli se podívat na západ slunce. Tak jsem je využil a nechal se vyfotit u cedule s nápisem Sněžka. Abych měl také důkaz.
Zpátky k chatě Jelenka u Horní Malé Úpy jsem přišel před 21. hodinou.

PS:

Když jsem se pokoušel zmenšit fotku Černé hory tak, aby tam byl vidět vysílač, všiml jsem si nějaké světlé tečky vpravo nahoře od antény vysílače. Tak jsem si to zvětšil na 1:1 a ukázalo se, že je to někdo na padáku. (viz poslední fotka). Když jsem to fotil, neměl jsem o nějakém padáku nad Černou horou ani tušení. Docela mě to překvapilo.

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      e-mailtisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019).

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).

24.11.2017:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC

24.11.2017:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal fotky z letošní dovolené v Tureckém Oludeniz.

23.09.2016:
Finální výsledky RSGB IOTA Contestu 2016
Pořadatel IOTA contestu zveřejnil výsledky letošního kola závodu.

O   kalendář
<<  Srpen  >>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

O   Radary ČHMU

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.