599.cz - Homepage 599.cz - Homepage Memorial OK1WC Optimalizováno pro web... Myši umírají v pastích, protože nechápou, proč je ten sýr zdarma.
     Dnes: 19. 03. 2024    spaceweather.com Bouřky v Česku v novém okně Bouřky v Evropě v novém okně Ionogram Průhonice v novém okně Contest calendar WA7BNM v novém okně RSS summary of the last 7 articles    
O   Hlavní menu

 [-] Hlavní stránka

 [-] Zajímavé odkazy

 [-] Download

 [-] Zasílání novinek


O   Seznam rubrik


time.is in new window


Z důvodu zneužívání ke spamování, byla zpětná vazba zrušena

O   Počasí v Holicích
JO70XC


O   VOACAP KV Online

O   VOACAP pro CB
Šíření na CB

PHPRS fórum

<a1>technika, bastleni</a1>

Zpět Úpravy přijímací části FT-840, část 2.

Vydáno dne 03. 08. 2006 (6812 přečtení)

ft840_titulek V minulém článku jsem popsal 2 úpravy v přijímači transceiveru FT-840, zvýšení dynamického rozsahu přijímače a změnu hodnoty vstupního attenuátoru. V tomto článku jsou popsány další dvě úpravy - ruční regulace zesílení MF a přidání CW filtru Inrad 250Hz při zachování funkce původního filtru Yaesu 500Hz.


úprava č.3:

Třetí úprava (v originálním článku označená jako druhá) umožňuje ruční regulaci zesílení MF. Použije se na to potenciometr VR7201 původně určený k regulaci umlčovače šumu "SQL". Na krátkých vlnách se FM modulace používá minimálně, (pouze v pásmu 10m) a proto je SQL na zařízení v podstatě zbytečný. Někomu se může i regulace zesílení MF jevit jako zbytečná. Majitel transceiveru se musí rozhodnout sám, bude-li pro něho přínosem.

V originálním zapojení je na potenciometr "SQL" přivedeno přes kontakt 4 konektoru J1007 napětí 9V. Tento vodič (bílá barva) přestřihneme asi 2-3 cm od konektoru. Přestřihneme také vodič vedoucí od potenciometru na kontakt 3 (zelená barva). Volné konce vodičů vedoucí od kontaktů 3 a 4 spojíme a přes odpor 16 kOhm propojíme s vývodem vedoucím od potenciometru "SQL", který byl předtím připojen na kontakt 4. Druhý vývod od potenciometru, který byl původně spojen s kontaktem 3 nyní připojíme na zem. Nejlépe je někde poblíž odškrábnout zelený lak ze zemní plochy pl.spoje a vodič tam připájet. Místo, kde je spojen odpor 16 kOhm s potenciometrem připojíme přes diodu na plus pól kondenzátoru C1002, anodou ke kondenzátoru. V původním článku je jakási dioda KD521 o které se mi nepodařilo sehnat žádné údaje. Použil jsem tedy běžnou 1N4148, se kterou regulace funguje bez problémů. Na fotografii níže jsou vidět 2 odpory v sérii, neboť jsem neměl jeden odpor potřebné hodnoty.

ruční regulace zesílení ruční regulace zesílení - úprava na konektoru

Spojení kontaktů 3 a 4 udržuje trvale otevřenou šumovou bránu. Maximální zesílení MF je v poloze doraz napravo, minimální doraz nalevo. Protože pro připájení diody přímo k plus vývodu kondenzátoru C1002 by bylo nutné desku pl.spoje demontovat, připojil jsem diodu na plošku-vývod odporu R1004, který je přístupný z vrchní strany desky, a je s kondenzátorem přímo propojen.

ruční regulace zesílení - úprava na konektoru ruční zegulace zesílení - připájení diody na desku


úprava č.4:

Čtvrtou úpravou jsem nazval vlastní instalaci úzkého telegrafního filtru INRAD 250Hz. Nejjednodušší by bylo nahradit původní Yaesu 500 Hz telegrafní filtr filtrem Inrad 250 Hz. Jenomže tím bych přišel o možnost přepnout na filtr původní a to by byla škoda. Aby zůstala zachována funkce jak při původním Yaesu telegrafním filtru 500Hz, tak Inrad 250Hz, vyjmul jsem z desky široký AM filtr 9kHz a na jeho místo jsem vložil filtr Inrad. Přišel jsem tím sice o možnost poslouchat kvalitně AM rozhlasové stanice, ale pro tento účel jsem stejně transceiver nekupoval.

filtry na desce přepínač na zadní panelu

Posuvný přepínač (lze použít i páčkový) jsem umístil na zadní panel. Přilepil jsem ho vteřinovým lepidlem. Obsluha s přepínačem vzadu je sice trošku nepohodlná, ale při troše cviku se to dá přežít. Původně jsem chtěl pro přepínání použít tlačítko "NB" na předním panelu, neboť tato funkce se mi zdá u tohoto rádia vcelku neúčinná a nikdy jsem ji nepoužil, ale to má vyveden pouze jeden spínací kontakt, zatímco na přepínání filtrů je potřeba kontakt přepínací. Dalo by se to sice vyřešit dvěma tranzistory, nebo pomocí relé, ale to mi připadalo zbytečně komplikované.

přepínání filtrů - konekor J1018 přepínání filtrů - přepínač

Filtry se v originálním zapojení přepínají přivedením napětí na přepínací diody přes jednotlivé kontakty konektoru J1018. Přestřihneme drátek zapojený na vývod 1 (zelená barva) a na vývod 2 (fialová barva). Oba konce vedoucí od konektoru připojíme na krajní kontakty posuvného (nebo páčkového) přepínače. Volný konec (přestřiženého) fialového vodiče připojíme na střední kontakt přepínače. Pravděpodobně bude nutné vodiče nastavit. Volný konec (přestřiženého) zeleného vodiče necháme nezapojený.

přepínání filtrů - schéma


Po úpravě se rádio chová takto:

  • SSB - beze změny, jako před úpravou
  • CW - beze změny, jako před úpravou
  • CW/N - podle polohy přidaného přepínače buď 500Hz nebo 250Hz
  • AM - rádio je (téměř) hluché
  • AM/N - beze změny, jako před úpravou
  • FM - beze změny, jako před úpravou

Jarda ok1hdu


   | Celý článek |      tisk clánku
 

Zpět (klikni)

O   Novinky
07.07.2023:
Update na webu DXFC
Dneska jsem updatoval info na webu DXFC.

05.07.2019:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (červen 2019)
Fotoalbum prozatím zrušeno.

05.12.2018:
Update fotoalba
Do fotoalba jsem přidal pár fotografií ze:
Slovinska (jaro 2018)
a ze:
Suchého Vrchu (zima 2005/2006).
Fotogalerie je prozatím zrušena.

O   kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

O   Radary ČHMU

O   Zaparkováno na:

O   TSL certifikát:

PHP Scripting Language MariaDB Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.